Elán míting so športovcami z 22 krajín i slovenskými lákadlami Tóthom a Volkom

Elán míting v Bratislave je tradične súčasťou halovej atletickej sezóny, v nedeľu 28. januára 2018 sa uskutoční už jeho 17. ročník. Organizátori evidujú prihlášky atlétov z 22 krajín, ale jeho najväčšími lákadlami budú slovenskí reprezentanti, medailisti z vrcholných podujatí – chodec Matej Tóth a šprintér Ján Volko.

Diváci uvidia dvoch najlepších atlétov Slovenska za uplynulé dva roky,” vyhlásil šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš. Vrcholom halovej sezóny budú marcové halové majstrovstvá sveta v Birminghame (1. – 4. 3. 2018), kde sa určite predstaví trojica Slovákov – dve ženy v behu na 400 m Alexandra Bezeková a Iveta Putalová a jeden muž Ján Volko v behu na 60 m. “Sme spokojní, lebo podľa pôvodných kalkulácií sme počítali len s dvojnásobným zastúpením. Všetci traja naši reprezentanti môžu mať ambície na prvú desiatku,” skonštatoval Pupiš, podľa ktorého vynechávajú halovú sezónu sestry Velďákové, prekážkar Martin Kučera a trojskokan Tomáš Veszelka.

Pre úradujúceho olympijského víťaza z Ria 2016 v chôdzi na 50 km Mateja Tótha bude nedeľňajší štart na Elán mítingu prvým súťažným od uzavretia kauzy s dopingovými obvineniami pre nezrovnalosti v biologickom pase. Preteky v chôdzi na 5000 m budú zároveň súčasťou halových majstrovstiev Slovenska.

Účasť na tomto mítingu sme do môjho programu zaradili neplánovane. Ani som nesníval, že budem schopný v Bratislave štartovať. Moja forma totiž ešte zďaleka nie je taká, aby som už mohol súťažiť na najvyššej úrovni. Beriem to však ako dobrú formu prípravy a zároveň podpory mítingu i slovenskej atletiky. Štartovať som sa rozhodol pred desiatimi dňami po dvoch rýchlostných a jednom špeciálnom tréningu. Pre mňa to bude príjemné spestrenie a možnosť si zasúťažiť. Z hľadiska výkonu nemám očakávania. Chcem sa pobiť o titul v rámci M-SR a po pretekoch mať z môjho vystúpenia dobrý pocit. Momentálne sa cítim dobre, zdravotne som v poriadku, nič ma neobmedzuje. Mám veľkú chuť. Uvedomujem si, že ako olympijský víťaz tam nemôžem prísť len tak sa poprechádzať za 21 minút. Nepôjdem však ani naháňať slovenský rekord, dôležitý bude dobrý pocit a predovšetkým prísť do cieľa zdravý. Necítim tlak a ani si nepripúšťam myšlienky zlyhania. Verím, že podám výkon, za ktorý sa nebudem hanbiť. Myslím si, že by som mohol atakovať 20-minútovú hranicu,” povedal Matej Tóth.

Najlepší športovec SR za rok 2016 bude mať viac ako zdatného konkurenta, medzi prihlásenými figuruje aj strieborný olympijský medailista v chôdzi na 20 km z Londýna 2012 Erick Bernabé Barrondo García z Guatemaly. V kategórii žien je hlavnou adeptkou na zisk titulu majsterky SR Mária Katerinka Czaková.

Šéftréner SAZ na štvrtkovej tlačovej konferencii ocenil, že Volko i Tóth zaradili do svojho programu aj štart na mítingu v Bratislave. “Ceníme si to, potvrdili svoj pozitívny prístup k slovenskej atletike. Netlačili sme na nich, ale ukázali, že sú ochotní pristúpiť aj na kompromisy. Približne pred týždňom, keď sme si boli zabehať, mi Maťo spomenul, že uvažuje o štarte na Elán mítingu. Hlavnou úlohou Tótha bude uspieť v lete na augustových ME v Berlíne,” dodal Pupiš.

Elán míting sa začne v nedeľu 28. 1. oficiálne o 15.00 h, ale chôdza s Matejom Tóthom bude na programe už o polhodinu skôr o 14.30 h. “Náš míting je charakteristický tým, že sa neplatí na ňom štartovné, ale nie sú na ňom finančné odmeny a ani nepreplácame účastníkom cestovné náklady. Aj z tohto dôvodu sa môže stať, že niektorí z prihlásených športovcov napokon neprídu. Špecifický je v tom, že šprintéri na 60 m a 60 m prekážok budú mať dvoje samostatné preteky. Na našom podujatí sa predstavia medailisti z lanských ME juniorov v talianskom Grossete i účastníci ME do 23 rokov v poľskom meste Bydgoszcz. Najpočetnejšie výpravy ohlásili Angličania a Turci, s ktorými máme dobré skúsenosti z minulosti,” poznamenal dlhoročný organizátor Elán mítingu Imrich Ozorák. SAZ plánuje oceniť najlepšie výkony na bratislavskom podujatí. (SITA)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk