Matej Tóth už má za sebou prvý dopingový test od kauzy, sám je zvedavý na výsledky

Dobre naladený zavítal medzi zástupcov médií na štvrtkovej tlačovej besede Slovenského atletického zväzu (SAZ) úradujúci olympijský víťaz v chôdzi na 50 km Matej Tóth, ktorého v nedeľu 28. januára čaká na Elán mítingu prvý tohtoročný súťažný štart. V Bratislave sa pokúsi získať titul v chôdzi na 5000 m. “Určite mi nepôjde o slovenský halový rekord, chcem zabojovať o titul majstra a mať dobrý pocit v cieli,” uviedol Tóth pred tohtoročnou premiérou v hale Elán.

Nitriansky rodák má za sebou náročný rok, ktorého podstatnú časť sa nemohol venovať športovej kariére, ale musel dokazovať svoju nevinu pre obvinenia v súvislosti s nezrovnalosťami v biologickom pase. Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu ho oslobodila ešte začiatkom októbra, ale definitívne si mohol vydýchnuť až krátko pred Vianocami. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) zastúpená Jednotkou integrity atletiky (Athletics Integrity Unit – AIU) až vtedy informovala, že sa neodvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne proti verdiktu DK SAZ.

Už sa mi podarilo vytesniť z hlavy túto záležitosť. Ani v závere prípadu som nebol skeptický a už ma nezaťažovali negatívne myšlienky. Vrátila sa mi chuť, pripravujem sa s radosťou a mám hlad po tréningu,” zareagoval na popud agentúry SITA Matej Tóth, ktorého “návrat” do chodeckého diania privítali aj jeho súperi: “Stretol som sa s pozitívnymi reakciami. Ozvali sa mi zo Švédska, Kanady, JAR či chodci z okolitých krajín. Neobjavilo sa nič negatívne, že by niekto na mňa ukazoval prstom.”

Najlepší športovec Slovenska za rok 2016 utrpel morálnu i majetkovú ujmu. Sám priznal, že v snahe očistiť svoje meno sa chcel obrátiť na súd: “V minulosti som uvažoval o právnych krokoch. Je však ťažké žiadať späť napríklad financie, ktoré som musel investovať do svojej obhajoby. Oni však postupovali podľa pravidiel, hoci tie nie sú zďaleka ideálne. Športovec často v týchto prípadoch ťahá za kratší koniec povrazu. Rád by som prispel k tomu, aby všetci mali rovnakú šancu sa obhájiť bez ohľadu na to, koľko majú finančných zdrojov, akí odborníci stoja za nimi, či z akej krajiny pochádzajú. Hovoril som o tom aj s členkou komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Dankou Bartekovou, na základe môjho prípadu mám navrhnúť nejaké riešenia.”

Tóth na otázku agentúry SITA, či od uvoľnenia športovej činnosti prišiel do styku s antidopingovými komisármi, pridal aj čerstvú novinku. “Mám za sebou prvý dopingový test do biologického pasu od minuloročných udalostí, absolvoval som ho dnes ráno. Komisári prišli dokonca s tabletom, ale v závere im aj tak zamrzol, tak sme to všetko museli aj tak dávať na papier,” s úsmevom poznamenal 34-ročný svetový šampión z Pekingu 2015. “Momentálne spávam v hypoxickom stane, teda akoby v nadmorskej výške 3200 m. Upozornil som na to aj komisárov. Sám som zvedavý na moje výsledky.”

Člen VŠC Dukla Banská Bystrica sa svedomito pripravuje na ďalšie podujatia. Prvý takpovediac ostrý štart by mal absolvovať na Dudinskej päťdesiatke. “Mám za sebou štandardný január. Za ostatné dva týždne sa mi podarilo nachodiť 330 km, čo je veľmi slušná porcia, keďže som trénoval väčšinou jednofázovo. Vo februári ma čaká tradičné takmer mesačné sústredenie v JAR, kde sa môžem tešiť na kvalitnú robotu. Aj v ďalšom období budeme kopírovať formu prípravy z úspešnej minulosti pred vrcholmi ME 2014 v Zürichu, MS 2015 v Pekingu a OH 2016 v Riu de Janeiro. Všetku energiu chcem venovať na augustový európsky šampionát v Berlíne. Neočakávam, že sezóna bude extrémne rýchla. V mojom veku sa už viac sústredím na 50 km trať, na 20 km nemám v pláne atakovať osobné rekordy,” dodal Matej Tóth. (SITA)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk