Prekážkarka Stanislava Škvarková si v Španielsku zatrénovala aj s fínskou rekordérkou Korteovou

Slovenská atletická elita sa v závere roka rozpŕchla do sveta. Atlét roka 2019, halový majster Európy na 60 m Ján Volko sa pripravuje v tureckom Beleku, Iveta Putalová v juhoafrickom Potchefstroome, Gabika Gajanová v portugalskom Monte Gorde, takisto aj štvorstovkári Martin Kučera so Šimonom Bujnom. Slovenská ženská prekážkarská jednotka Stanislava Škvarková zasa zamierila už klasicky na juhovýchod Španielska do Benidormu.

Účastníčka tohtoročných MS v Dauhe sa v meste neďaleko Valencie pripravuje pod dohľadom svojho kouča a manžela Michala Škvarku, sparingpartnera jej robí všestranný junior Lukáš Straška.

„Prípravu sme zatiaľ zamerali na prekážkové objemy. Ak by sme mali na Slovensku kde v zime behať dvanásť prekážok, neboli by sme nútení cestovať na sústredenia do zahraničia. Avšak všetko zlé je na niečo dobré…,“ vraví Michal Škvarka narážajúc na to, že Stanka si vďaka tomu zatrénovala s fínskou rekordérkou na 100 m prekážok (12,72) Annimari Korteovou. Semifinalistka MS 2019 totiž žije vo Valencii, kde sa pripravuje pod vedením Rafaela Blanquera, bývalého diaľkara s osobným rekordom 801 cm (1976) a bronzového na halových ME 1970.

„V prvých dňoch nášho pobytu v Benidorme sme nevystihli najlepšie počasie, preto sme hľadali rôzne alternatívy. Vedeli sme, že vo Valencii žije a trénuje Annimari Korteová, ktorej Stanka napísala a dohodli sa na spoločnom tréningu. V daždivých dňoch spolu behali prekážky v krásnej hale vo Valencii, kde sa v roku 2008 uskutočnili majstrovstvá sveta,“ vraví Michal Škvarka. „Spoločný tréning bol príjemné spestrenie pre Stanku aj Annimari. V sobotu si to plánujeme zopakovať – avšak v peknom počasí vonku.“

Apropo Rafael Blanquer: v minulosti trénoval pôvodom Nigérijčanku Glory Alozieovú, majsterku Európy 2002 a vicemajsterku sveta 1999 na 100 m prekážok, trojnásobnú halovú vicemajsterku sveta (1999, 2003, 2006) na 60 m prekážok.

„Ak chceme držať krok s najlepšími, musíme s nimi trénovať, vedieť, čo a ako robia, ako regenerujú. Tadiaľto vedie cesta k úspechu. Možnosť zatrénovať si s Annimari Korteovou je pre nás skúsenosť na nezaplatenie,“ tvrdí ambiciózny mladý banskobystrický tréner.

Stanislava Škvarková má za sebou životnú sezónu. V hale sa zlepšila na 60 m prekážok na 8,26 a na HME v Glasgowe skončila osemnásta, na júlovej Svetovej univerziáde v Neapole sa prebojovala do finále (skončila 7.), získala aj miestenku na októbrové MS v katarskej Dauhe. V lete si zlepšila osobný rekord na 100 m prekážok na 13,08, v historických slovenských tabuľkách je od nej lepšia – už len o 4 stotinky – iba rekordérka Miriam Cupáková.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Michal Škvarka (vľavo) na štadióne v Benidorme so svojimi zverencami Stankou Škvarkovou a Lukášom Straškom.

FOTO SAZ (mš)

Stanislava Škvarková (si v hale vo Valencii zatrénovala s fínskou rekordérkou Annimari Korteovou.

FOTO SAZ (mš)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk