Diamantová liga sa rozbehne naplno pravdepodobne v auguste, ostalo v nej 11 mítingov

So zlepšovaním sa situácie s koronavírusovou pandémiou naberá novú podobu aj medzinárodný atletický kalendár. Vedenie prestížnej Diamantovej ligy (DL) zverejnilo nový kalendár seriálu, ktorý by sa mal naplno rozbehnúť od 14. augusta mítingom v Monte Carle a vyvrcholí v polovici októbra druhým podujatím v Číne, ktorého dejisko zatiaľ nie je známe. Atléti však nebudú zbierať body a neuskutoční sa ani zürišské finále. Štruktúru disciplín na jednotlivých mítingoch oznámia organizátori vždy s dvojmesačným predstihom.

V atletickom kalendári 2020 ostalo 11 „diamantových“ podujatí, tri (Rabat, Londýn, Zürich) definitívne v tomto roku zrušili a v nórskom Osle usporiadajú v pôvodnom termíne 11. júna netradičný míting s názvom „The Impossible Games“.

„V čase vypuknutie koronavírusovej krízy bolo našou prioritou predovšetkým zdravie športovcov. Teraz ňou bude postupne hľadanie rôznych foriem, ako dostať špičkových atlétov znova na štadióny. Teší ma, že by sme im mohli ponúknuť zaujímavý seriál pretekov v období od augusta do októbra, kde by si mohli zarobiť nejaké financie a otestovať sa pred veľkou budúcoročnou výzvou v podobe olympijských hier v Tokiu,“ vyhlásil prezident Svetovej atletiky (WA) Sebastian Coe. „Uvedomujeme si, že reštrikcie súvisiace s cestovaním sťažia možnosť niektorých atlétov zúčastniť sa na mítingoch, ale veríme, že do konca roka sa uskutoční dostatočný počet podujatí tak, aby sa každý elitný atlét mohol na niektorom zúčastniť.“

V auguste by sa mal rozbehnúť aj druhý najvýznamnejší atletický seriál World Athletics Continental Tour (WACT). Na 11. August je naplánovaný míting vo fínskom Turku so „zlatým“ štatútom. Dovedna 8 z 10 pôvodný „zlatých“ podujatí WACT ostáva naďalej v kalendári, no mnohé v nových termínoch od augusta do októbra. Uskutočniť by sa mali aj mnohé podujatia so „strieborným“ a „bronzovým“ štatútom (prvým by mal byť Odložilov memoriál v Prahe 8. júna), avšak s mnohými obmedzeniami a zväčša na nich bude štartovať domáca špička a niekoľko zahraničných atlétov.

AKTUALIZOVANÝ KALENDÁR MÍTINGOV DL A „ZLATÝCH“ MÍTINGOV WACT V ROKU 2020

11. 8. Turku (WACT)
14. 8. Monte Carlo (DL)
16. 8. Gateshead (DL)
20. 8. Székesfehérvár (WACT)
23. 8. Štokholm (DL)
2. 9. Lausanne (DL)
4. 9. Brusel (DL)
6. 9. Paríž (DL)
6. 9. Chorzów (WACT)
8. 9. Ostrava (WACT)
15. 9. Záhreb (WACT)
17. 9. Neapol/Rím (DL)
19. 9. Šanghaj (DL)
26. 9. Nairobi (WACT)
4. 10. Eugene (DL)
9. 10. Dauha (DL)
17. 10. ?/Čína (DL)
Poznámka: Termíny mítingov WACT v Tokiu a Nan-ťingu ešte neurčili.

Text k foto:

Prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe odovzdáva víťaznú “diamantovú”  trofej americkému šprintérovi Noahovi Lylesovi.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk