Gajanová na “zlatom” mítingu v Székesfehérváre v najlepšom slovenskom výkone roka, Zapletalovej nevydarený návrat

Niekdajšia európska mládežnícka medailistka na 800 m Gabriela Gajanová sa po nie najlepšom začiatku letnej sezóny postupne dostáva do formy. Po nedávnom triumfe a osobáku 1:27,40 min na 600 m na bronzovom mítingu World Athletics Continental Tour (WACT) v Göteborgu obsadila na Gyulaiovom memoriáli v maďarskom Székesfehérváre na 800 m 5. miesto v slovenskom výkone roka 2:01,63 min. Vlastné sezónne maximum 2:03,21 z 2. júna vo francúzskom Montreuile si zlepšila o 1,58 sekundy. Zároveň je to jej piaty najlepší výkon na osemstovke v kariére. Zverenka švajčiarskeho kouča Louisa Heyera zaostala za treťou v poradí Feldmeierovou z USA (2:01,41) len o 22 stotín. „Z dnešného výkonu sa veľmi teším, radosť mi urobilo najmä zlepšenie sezónneho maxima. Som však vďačná aj za piatu priečku a takisto možnosť štartovať na tomto prestížnom mítingu. Dúfam, že v aktuálnej sezóne sa ešte dostanem na nejaké kvalitné mítingy,“ nádejala sa Gabriela Gajanová.

Do svetového rebríčka získala 22-ročná martinská osemstovkárka peknú porciu 1223 bodov (1133 za výkon plus bonus 90 za umiestenie, keďže išlo o míting so zlatým štatútom WACT). V rekorde podujatia 1:59,33 min zvíťazila niekdajšia juniorská majsterka sveta a 4. z MS 2022 v Eugene Diribe Weltejiová z Etiópie s veľkým náskokom pred Yarigovou z Beninu (2:01,00).

Daniela Ledecká

Slovenským prekážkárkam na 400 m generálka na ME v Mníchove (15. – 21. 8.) veľmi nevyšla. Na Gyulaiovom memoriáli v maďarskom Székesfehérváre, ktorý mal zlatý štatút podujatia World Athletics Continental Tour, obsadila Daniela Ledecká 7. a Emma Zapletalová až 8. miesto. Ledecká dosiahla v behu, v ktorom svetová rekordérka Sydney McLaughlinová utvorila rekord mítingu 51,68 sekundy, čas 57,89. Zverenka Kataríny Adlerovej absolvovala svoju deviatu prekážkovú štvorstovku v sezóne. „Som rada, že som dostala šancu štartovať na tomto zlatom mítingu, bonusové body sa mi v budúcom roku zídu. S časom nie som spokojná, ale po všetkých okolnostiach, ktoré ma nedávno postretli, to nie je najhoršie. Beriem to najmä ako dobré rozpretekanie sa pred európskym šampionátom,“ skonštatovala Daniela Ledecká. Žiaľ, tohtoročná súťažná premiéra nevyšla vlaňajšej majsterke Európy do 23 rokov a slovenskej Atlétke roka 2021 Emme Zapletalovej.

Emma Zapletalová

Zranením členka sužovaná Zapletalová finišovala posledná ôsma za 59,00, slabší výkon dosiahla naposledy v septembri 2019 na českom tímovom šampionáte v Hodoníne. Pre zverenku Petra Žňavu bol štart v Székesfehérváre vôbec prvou súťažou po 327 dňoch od triumfov na 200 a 400 m vo finále slovenskej ligy 15. 9. 2021 v Šamoríne a prvou prekážkovou štvorstovkou po 337 dňoch, keď 5. 9. 2021 v Břeclave na M-ČR družstiev zvíťazila za 56,88. „Môj beh hodnotím ako veľkú katastrofu, bol azda najhorší, aký som v živote absolvovala,“ smútila Emma Zapletalová. „Prvú prekážku som síce trochu podbehla, ale bola ešte relatívne dobre zvládnutá. Potom som začala zmätkovať a vlieklo sa to počas celej štvorstovky. Ani jednu prekážku som nezvládla dobre… Vôbec netuším, čo to spôsobilo – či som doplatila na dlhú pauzu, alebo čo sa vlastne stalo… Verím však, že to bolo naposledy,“ dodala Emma Zapletalová. „Prvý Emmin štart po dlhej pauze sa mi hodnotí veľmi ťažko. Čakali sme, že to dopadne výrazne lepšie. Žiaľ, hneď od úvodu sa jej nepodarilo bežať v 15-krokovom rytme, medzery zvládala na 16 krokov a mám pocit, že práve to ju položilo,“ skonštatoval tréner Peter Žňava: Emma Zapletalová musela posunúť svoj prvý štart v tomto roku bezmála o tri mesiace. Na konci marca, žiaľ, na rovnom chodníku nešťastne stúpila a vyvrtla si členok. Proces uzdravovania bol však pomalší, ako sa predpokladalo. Preto vynechala úvod sezóny i MS v Eugene, kam mala splnený limit. Za svetovou rekordérkou, majsterkou sveta a olympijskou víťazkou Sydney McLaughlinovou dobehli v pondelok v Székesfehérváre na medailových pozíciách Jamajčanky Rusellová (54,14) a Claytonová (54,45).

Zdroj: Top Athletics / Gabriel Bogdányi

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk