Delegácia EA navštívila dejisko ME do 18 rokov 2024 Banskú Bystricu. Stretnutie bolo užitočné a produktívne, vraví Peter Korčok. Za najväčšiu výzvu považuje stravovanie

Do začiatku majstrovstiev Európy atlétov do 18 rokov v Banskej Bystrici (18. – 21. júla 2024) zostáva 440 dní. Prípravy vrcholného podujatia, ktorého usporiadanie Európska atletika zverila Slovensku iba pred necelým rokom, pokračujú. Ich aktuálny stav si prišla tento týždeň overiť aj inšpekčná skupina EA na čele s delegátkou a bývalou členkou rady EA Sonjou Spendelhoferovou a projektovým vedúcim Danielom Pereirom. V dejisku štvrtého šampionátu starého kontinentu tejto vekovej kategórie strávili dva pracovné dni.

„Po sérii pravidelných online stretnutí išlo o prvú návštevu na mieste činu s účasťou všetkých kompetentných osôb z Európskej atletiky pre jednotlivé oblasti príprav. Stretnutie bolo veľmi užitočné a produktívne. Navzájom sme si vymenili skúsenosti a hľadali možnosti, ako ich aplikovať na naše podmienky. Vnímam ako veľmi potrebné, že sme sa v tejto fáze príprav posunuli ďalej,“ zneli prvé hodnotiace slová prezidenta Slovenského atletického zväzu a zároveň šéfa organizačného výboru Petra Korčoka.

Súčasťou šesťčlennej delegácie EA boli aj Claire Turnerová (služby pre VIP hostí, ubytovanie, stravovanie a ceremoniály), Sandro Romanic (logistika), Thomas Eckel (technický delegát), Kevin Legrand (súťažný program, technológie a IT, lekárske a antidopingové záležitosti), online sa na stretnutiach zúčastnila Ophélie Bouveratová (propagácia, komunikácia a médiá). Pracovnú časť tímu viedol Daniel Pereira. Skúsený Portugalčan bol projektový líder aj na Európskom pohári vo vrhoch, ktorý sa v roku 2019 konal v Šamoríne. „Máme spoločné skúsenosti, čo je obojstranne prospešné, pretože poznáme my jeho a on zase niektorých kľúčových členov nášho organizačného výboru,“ vyzdvihol Peter Korčok.

V utorok si zástupcovia EA pozreli priestory internátov Strednej odbornej školy informačných technológií a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktoré budú slúžiť aj ako zázemie pre akreditáciu a tiež sa postarajú o stravovanie výprav. V internátoch by mali byť ubytované všetky tímy a dobrovoľníci. Počíta sa s kapacitou 2000 lôžok (1800 UMB, 200 SOŠ). Súčasťou tohto uzla bude tiež univerzitný štadión so zázemím, ktorý bude účastníkom k dispozícii na tréning.

Členovia skupiny navštívili tiež hotely v Banskej Bystrici (Dixon a Lux) a vo Zvolene (Tenis), ktoré budú určené na ubytovanie pre VIP hostí, partnerov či médiá a čiastočne aj pre organizačný výbor, ktorý však využije najmä kapacity VŠC Dukla a internátov.

V stredu prišli na rad športoviská – spomenutý areál UMB, najmä však infraštruktúra v správe VŠC Dukla – rozcvičovací štadión a hlavný Národný atletický štadión. Organizátori počítajú s využitím zázemia s posilňovňou, priestorov pre antidopingové kontroly, konferenčné miestnosti. Športová hala zrejme poslúži ako akreditačné centrum mimo členov výprav. Jednotliví členovia skupiny riešili so zástupcami OV športový program, dopravu, zapojenie dobrovoľníkov a ďalšie pracovné záležitosti.

„Osobne vnímam ako najväčšiu výzvu zabezpečenie stravovania. Vzhľadom na nedostatok kapacít budeme musieť rovnako ako vlani počas EYOF pristúpiť k dočasnému riešeniu. Pracujeme na tom, máme to vymyslené, bude to náročnejšie, ale verím, že to zvládneme,“ uviedol Peter Korčok, celkovo však označil návštevu za bezproblémovú. „Vďaka tomu, že náš organizačný tím spolupracuje už dlhšie a nazbieral množstvo skúseností na EYOF a P-T-S, sme na stretnutie boli dobre pripravení.“

Na prípravách šampionátu sa podieľajú SAZ, VŠC Dukla Banská Bystrica a mesto Banská Bystrica. Na stretnutiach preto nechýbal riaditeľ VŠC Matej Tóth a zástupcov EA prijal v historickej budove radnice primátor hostiteľského mesta Ján Nosko, ktorý aktívne vystupoval už pri úspešnej kandidatúre. „Pán primátor deklaroval podporu šampionátu zo strany mesta, čo je pre nás veľmi dôležité.“

Črtá sa tiež podpora zo strany Banskobystrického samosprávneho kraja, uskutočnili sa rokovania s podpredsedom VÚC pre školstvo a športovú infraštruktúru Mikulášom Pálom. „Veríme, že sa pridá aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, hoci podpora nie je ešte oficiálne deklarovaná,“ ozrejmil Peter Korčok.

Organizačný výbor čaká po inšpekcii rad online stretnutí na každodennej báze. Ďalšie fyzické návštevy zo strany EA sú naplánované už od konca októbra tohto roku, pôjde o čiastkové stretnutia so špecialistami na konkrétne oblasti príprav.

Počas nadchádzajúcej sezóny využijú členovia OV aj možnosť nahliadnuť do zákulisia príprav európskych šampionátov v Espoo (do 23 rokov) či Jeruzaleme (do 20 rokov).

„Celkovo som mal z návštevy dobrý pocit, čo súvisí aj s tým, že predstavitelia EA náš organizačný výbor dobre poznali. Napríklad z vlaňajšieho EYOF v Banskej Bystrici, kde bol technickým delegátom práve Thomas Eckel a v rovnakej pozícii bude pôsobiť aj na tohtoročnom mítingu P-T-S. Vie, aké sú naše schopnosti a možnosti. V športovej oblasti cítim zo strany EA absolútnu dôveru, že to zvládneme,“ zakončil Peter Korčok.
(JM)

Na snímkach postupne delegáti EA a členovia OV na návšteve u primátora Banskej Bystrice Jána Noska a na Národnom atletickom štadióne aj s riaditeľom VŠC Dukla Matejom Tóthom.

FOTO SAZ (jd)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk