MS v horskom behu: Družstvo žien v behu do vrchu dvanáste, z jednotlivkýň najlepšia Schwaiger na 25. mieste zo 101 štartujúcich

Text aktualizovaný o vyjadrenia Silvie Schwaiger a šéftrénera Pavla Kováča.

Najlepšia z trojice Sloveniek v úvodných pretekoch MS v horských behoch Innsbrucku, behu do vrchu len so stúpaním, bola špecialistka na túto disciplínu Silvia Schwaiger. Skúsená 42-ročná „vrchárka“, ktorá žije v rakúskom Schwazi, skončila v silnej konkurencii na 25. mieste, o osem priečok nižšie ako vlani v novembri na šampionáte v thajskom Čiang Mai.  Trať dlhú 7,3 km z Neustiftu na Elfer Hut s prevýšením 1020 m (!) zvládla za 53:43 min. Na medzičase na méte 3,9 km bola ešte 20., v závere klesla o päť priečok.

Schwaiger reprezentujúca klub Jogging klub Dubnica bad Váhom patrí dlhodobo k širšej svetovej špičke v behu do vrchu: už bola 6. (2016) aj 8. (2018) na MS, na ME jej patrilo 5. miesto v roku 2016 a 9. v roku 2017.

“Zo súťaže mám zmiešané pocity. Konkurencia bola veľmi kvalitná, ale moje umiestenie mohlo byt i lepšie. Po štarte bolo ťažké nájsť si dobrú pozíciu, keďže trať bola úzka a každé predbiehanie veľmi namáhavé. Navyše, pri vbehnutí na rovinku po štvrtom kilometri som sa potkla a spadla na moje problémové koleno. To ma dosť rozhodilo a stratila som umiestnenie v prvej dvadsiatke,” komentovala preteky Silvia Schwaiger, najlepšia z tria Sloveniek.

Bývalá juniorská majsterka sveta (2006) v behu do vrchu 35-ročná Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) sa na tento typ šampionátu vrátila po dlhej pauze. V Innsbrucku finišovala zo 101 štartujúcich na 36. mieste (55:23). Tretiu Slovenku, bývalú mládežnícku reprezentantku v behu na 3000 m prekážok Katarínu Lovrantovú (38 rokov, AK ZVP Lučatín) klasifikovali na 53. mieste (57:37). Po lanskom struebre získala titul Rakúšanka Andrea Mayrová, ktorá dokonale využila znalosť domáceho prostredia a o 37 sekúnd predstihla Keňanku Kisangovú. Obhajkyňa titulu McLaughlinová z USA skončila až osemnásta.

V tímovej súťaži si trio Schwaiger, Pejpková, Lovrantová vybojovalo v konkurencii 22 družstiev solídne 12. miesto, z európskych bolo deviate. Zlato patrilo Keňankám.

“Vystúpenie dievčat hodnotím pozitívne . Pri súčasnej kvalite štartového poľa  sú konečné umiestenia viac ako dobré,” sumarizoval účinkovanie Sloveniek v prvej disciplíne MS šéftréner SAZ pre behy mimo oválu a vedúci výpravy Pavel Kováč. “Škoda Silviinho pádu v úvode pretekov, mohlo z toho byť aj umiestnenie v TOP 20. O náročnosti  trate hovorí aj fakt, že štart bol v nadmorskej výške 980 a cieľ v 2080 m nad morom,  kde v samom závere dievčatá skôr liezli ako bežali…”

“Dnešné preteky  boli naozaj náročné z viacerých hľadísk – profilom, povrchom, konkurenciou i nezvyčajným teplom,” hodnotila súťaž Katarína Pejpková.  “Organizátori nám na záver pripravili lahôdku v podobe 600-metrového úseku so 45-percentným stúpaním. Väčšina bežkýň absolvovala mnohé úseky len chôdzou, v predklone. Často to bol lepší spôsob na zdolanie náročného terénu ako rytmický beh. So svojím výsledkom som maximálne spokojná, na trati som zo seba vydala úplne všetko. Dobehla som iba 1:47 min za Silviou Schwaiger, ktorá na tejto trati pred MS trénovala pravidelne.”

“Katka vzhľadom na to, čo odtrénovala, odviedla dobrý výkon. Umiestenie v prvej tretine štartového poľa je fajn. Silvia Schwaiger, hoci má už po štyridsiatke, predviedla v súboji s mladšími súperkami výborný výkon. Všetky tri skončil v podstate v prvej polovici štartového poľa, čo nepovažujem za zlý výsledok,” komentoval vystúpenie Sloveniek Pejpkovej kouč Gabriel Valiska. „Trať bola veľmi náročná, posledných 600 metrov sa bežalo – či skôr horko-ťažko kráčalo – na strmej zjazdovke.“

Slovenky sa na MS v horskom behu predstavia aj v druhej disciplíne v rámci behu do vrchu. V sobotu je o 14.00 h na programe súťaž na 15 km so stúpaním aj klesaním. Z troch pobežia dve – Silvia Schwaiger a Katarína Lovrantová.

FAKTY Z INNSBRUCKU

BEH DO VRCHU (len stúpanie, 7,3 km, prevýšenie 1020 m)

ŽENY (101 štartujúcich): 1. A. Mayrová (Rak.) 48:14, 2. Ph. Kisangová (Keňa) 48:51, 3. Murphyová (USA) 49:22,… 25. Silvia Schwaiger 53:43, 36. Katarína Pejpková 55:23, 53. Katarína Lovrantová (všetky SR) 57:37.

DRUŽSTVÁ (22 tímov): 1. Keňa (Kisangová, Ruttová, Muthoniová) 17, 2. Nemecko (Hottenrottová, D. Mayerovcá, Gröberová/Hampelová) 33, 3. Veľká Británia (Adkinová, Willhoitová, Ph. Williamsová/Averyová) 51,… 12. Slovensko (Schwaiger, Pejpková, Lovrantová) 114.

MUŽI (122 štartujúcich): 1. Kipngeno (Keňa) 40:18, 2. L. Kiprotich (Uganda) 41:51, 3. J. Kiprotich (Keňa) 42:04.

DRUŽSTVÁ: 1. Keňa (Kipngeno, J. Kiprotich, Kiriago/H. Kimaiyo) 11, 2. Uganda (L. Kiprotich, E. Cherop, Yeko) 21, 3. Švajčiarsko (Delorenzi, Rolli, Soldini/Äbersold) 45.

(GB)

Text k foto:

Na snímke trio Sloveniek Silvia Schwaiger, Katarína Lovrantová a Katarína Pejpková, na druhej fotografii Silvia Schwaiger a na tretej časť trate MS v behu do vrchu.

FOTO SAZ (pk)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk