Chodecký olympijský rébus vyriešený: v Paríži sa nepôjde tridsaťpäťka, ale miešaná štafeta na maratónskej trati – aktualizované

Aktualizované o vyjadrenie Miroslava Úradníka.

Koniec neistotám a dohadom: na OH 2024 v Paríži nebude druhou chodeckou disciplínou popri dvadsiatke súťaž na 35 km, ktorá po OH v Tokiu nahradila v programe vrcholných podujatí preteky na 50 km, ale miešaná štafete na trati 42,195 km. Svetová atletika (WA) tak podľahla tlaku Medzinárodného olympijského výboru (MOV). V zákulisí sa šepkalo, že MOV dal WA nôž na krk s tým, že buď bude v programe miešaná disciplína, alebo druhá chodecká disciplína na OH v Paríži vôbec nebude..,

V novej súťaži bude štartovať 25 miešaných tímov (1 muž a 1 žena), ktoré absolvujú maratónsku vzdialenosť rozdelenú na štyri približne rovnaké, cca 10,55 km dlhé úseky Poradie je určené, začína muž, po ňom ide žena, potom znova muž a do cieľa finišuje žena. Výber dĺžky trate zdôvodnila Svetová atletika tým, že maratónska vzdialenosť 42,195 km je v atletike populárna a má prepojenie na tradície olympijských hier…

Premiérová olympijská súťaž v chodeckej štafete sa uskutoční 7. 8. 2024 o 7.30 h na rovnakej trati ako preteky na 20 km blízko Eiffelovej veže v Paríži. WA informovala, že kvalifikačný postupový systém na OH v tejto disciplíne zverejnia neskôr.

„Ak mám byť úprimná, veľmi sa mi to nepáči,“ komentovala zaradenie štafety namiesto pretekov jednotlivcov na 35 km 3-násobná olympionička (2012, 2016, 2021) Mára Katerinka Czaková, štvrtá päťdesiatkárka z ME 2018 v Berlíne. „Rok pred olympiádou mali byť známe už kvalifikačné kritériá a nie špekulovať, akú disciplínu zaradiť do programu. Neviem si v praxi predstaviť, ako sa bude súťažiť: pôjdem 10,5 km, potom budem približne 40 minút čakať na ďalší úsek a organizmus stuhne…Ako vôbec sa na takéto preteky pripraviť? Je tu priveľa otáznikov. Nie som stotožnená s touto alternatívou olympijského chodeckého programu.“

V podobnom duchu sa vyjadril aj Michal Morvay, Katerinka Czakovej tréningový kolega zo skupiny kouča Mateja Spišiaka. „Som veľmi sklamaný, pochovali sme definitívne chodeckú vytrvaleckú tradíciu. Ja som bol päťdesiatkar, potom som sa po zmene musel rok pripravovať na 35 km a teraz už vytrvalostná disciplína vlastne v programe nie je,“ hneval sa Morvay, siedmy na 35 km na ME v Mníchove 2022. „Musím sa pripraviť teraz aj na takúto mix štafetu. Myslím si, že s Marikou môžeme vytvoriť kvalitný tím. Dobre sa poznáme, trénujeme spolu.“ Aj jeho zaujíma, čo budú robiť chodci po skončení svojho úseku v čase čakania na svoj druhý úsek.

Chodec roka 2022, šiesty na 35 km na vlaňajšom európskom šampionáte v Mníchove Miroslav Úradník, považuje výmenu tridsaťpäťky za miešanú štafetu za veľmi nešťastné riešenie zo strany MOV a WA. “Rok pred olympiádou sa takéto zmeny nerobia,” zdôrazni 27-ročný 12-násobný slovenský chodecký šampión.

“Myslím si, že takáto forma atraktivity v rámci inovácií v chôdzi našej disciplíne vôbec nepomôže, ba naopak – môže ju pochovať.  Nik zo špičkových svetových chodcov nerozumie tomu, prečo k tejto zmene došlo. V debatách na sociálnych sieťach viacerí vravia, že Svetová atletika zabila chodeckú tridsaťpäťku. Bohužiaľ, už je rozhodnuté a nám neostáva nič iné, len sa prispôsobiť a urobiť všetko, aby aj v tejto novej disciplíne malo Slovensko zastúpenie.”

 

Dominik Černý, tohtoročný vicemajster SR na 35 km, súhlasí s názormi svojich kolegov z reprezentácie. „Zaradením štafety definitívne vypadla z programu olympiády vytrvalostná chodecká disciplína. Budeme si musieť zvykať na kratšie vzdialenosti. Už budem trénovať len na dvadsiatku a 35 km absolvujem už asi len na augustových MS v Budapešti,“ podotkol Černý. „Päťdesiatka mala svoje čaro – práve pre svoju dĺžku. Prinášala mnoho dramatických zvratov.“

Revolučná novinka, ako nazval mix štafetu chodecký šéftréner SAZ Roman Benčík, sa mu veľmi nepozdáva. „Existuje priveľa obáv, ako to bude fungovať. Je mnoho otáznikov okolo tejto disciplíny, ktoré je nutné čo najskôr vyriešiť. Kým sa nevyskúša naostro, ťažko súdiť, čo vlastne prinesie. Väčšia svetového chodeckého hnutia sa však k tejto novinke stavia skepticky,“ prízvukoval Roman Benčík.

„Nonsens! Takto sme pochovali svetovú chôdzu a vôbec by som sa nečudoval, ak na OH 2028 už nebude vôbec v programe,“ netajil svoje rozhorčenie Matej Spišiak, tréner majstra sveta 2015 a olympijského víťaza 2016 na 50 km Mateja Tótha.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Na snímkach postupne Mária Katerinka Czaková, Michal Morvay, Miroslav Úradník a Dominik Černý.

FOTO JAKUB SÚKUP a PAVOL UHRIN, grafika WA/CHRISTEL SANEH

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk