Chodkyňa Mária Katerinka Czaková si na balkánskom šampionáte v Antalyi priblížila účasť na 35 km na MS 2023 v Budapešti

Trojnásobná olympionička (Londýn 2012, Rio de Janeiro 2016, Tokio/Sapporo 2021)  Mária Katerinka Czaková je opäť bližšie k účasti v chodeckých pretekoch žien na 35 km na augustových MS v Budapešti. V nedeľu absolvovala na otvorenom šampionáte Balkánu v tureckej Antalyi tridsaťpäťku za 3:04:29 h a v kvalifikačnom rebríčku sa posunula do TOP 50, čo už zaručuje miestenku na MS.

„Na poslednú chvíľu sme zvolili tento štart, pretože okrem májových ME družstiev v Poděbradoch už na tejto trati nie sú preteky a spoliehať sa na tímový šampionát bolo veľké riziko,“ vysvetlil Katerinka Czakovej kouč Matej Spišiak. Tridsaťštyriročná chodkyňa banskobystrickej Dukly štartovala v Antalyi len dva týždne po pretekoch v Dudinciach, kde skončila 17. (3:01:53) a druhá v rámci M-SR.

„Nebola to zďaleka ideálna voľba, ale inú možnosť sme nemali. Po Dudinciach ešte nebola stopercentne zregenerovaná, v Antalyi bolo navyše veľmi teplo. Marika však potrebovala ešte jeden kvalitnejší čas do renkingu. Za svoj výkon získala 1018 bodov. Obaja sme spokojní, urobili sme maximum a priblížili sme si účasť na MS,“ dodal Spišiak.

„S trénerom sme sa dohodli, že to riskneme a pôjdeme do Antalye. K času 3:01:53 z Dudiniec som potrebovala na priblíženie sa k účasti na MS výrazne lepší výkon ako 3:17:55, ktorý som zašliapala ešte v decembri v Írsku. Pôvodne sme mali tri alternatívy – na nemecký šampionát 15. apríla zahraničných však pretekárov nevzali, možnosť bola aj majstrovstvá Fínska, ale odkázali nám, že budú len pre mužov, takže v hre ostal iba balkánsky šampionát,“ objasňovala Mária Katerinka Czaková.

„Vedela som, že v Antalyi vzhľadom na to, že preteky boli krátko po Dudinciach a ešte nebudem zregenerovaná, nebudem útočiť na osobný rekord ani nič podobné. Chcela som to odšliapať v tempe okolo 5:15 min na kilometer. Spočiatku som sa doň nevedela trafiť, ale od 15. kilometra to bolo už fajn. Škoda len, že boli príliš teplo, na slniečku bolo aj 25°C, pričom na troch štvrtinách okruhu na nás pražilo. Bojovala som o každú sekundu. Preteky boli ľahšie v tom, že som začala opatrnejšie ako v Dudinciach, preto mi v závere ostalo viac síl. Ale aj teraz mi posledných päť kilometrov dalo zabrať,“ priznala najlepšia slovenská chodkyňa v uplynulej dekáde.

(GB)

FOTO SAZ (mp)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk