Kladivár Lomnický ozdobil 74. M-SR limitom na OH a osobným rekordom 79,19 m, juniorské rekordy Viktórie Forster

Druhý deň 74. majstrovstiev Slovenska ozdobil výborným výkonom 79,19 m kladivár Marcel Lomnický, ktorý si nielenže o 3 cm zlepšil osobný rekord z 2. augusta 2014, ale definitívne si zabezpečil štart na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu. Limit 77,50 m prekonal o 1,69 m a vo svetových tabuľkách roka je siedmy. Víťazný hod hneď z úvodnej série mu zabezpečil jubilejný desiaty titul – mužské kladivo nemá od roku 2012 iného víťaza.

Tridsaťtriročný zverenec Libora Charfreitaga v banskobystrickej Dukle sa pridal k trojici Matej Tóth, Michal Morvay (obaja chôdza na 50 km), Emma Zapletalová (400 m prekážok), ktorá má istotu štartu na olympiáde a nemusí čakať na uzavretie kvalifikačných rebríčkov o polnoci 29. júna.

„Tréningy naznačovali už dávnejšie, že forma mi stúpa, a preto som si veril. Inak by som na šampionát ani nešiel. V Trnave som – ako vždy – našiel perfektné podmienky. Po vydarenej rozcvičke som to chcel mať hneď prvým pokusom z krku, aby som nemal problém s tým, že budem unavený, keďže sme súťažili len štyria,“ vysvetľoval piaty kladivár z OH 2016 v Riu. Osobák si totiž hodil – ako sme už spomenuli – hneď prvým pokusom a priznal, že po tomto hode z neho všetko napätie a nervozita opadli.

„Ziskom miestenky mi spadol zo srdca veľký kameň. Ešte minulý týždeň som bol na tom v renkingu dobre, ale postupne pribúdali limitári a vypadol spom z tridsaťdvojky. Pre mňa dnes iná možnosť ako splnenie limitu neprichádzala do úvahy. Som rád, že sa to podarilo. Bola to otázka času, kedy mi to zaletí ďaleko, dnes všetko do seba zapadlo,“ skonštatoval Marcel Lomnický. „Mal som potom ambíciu skúsiť pokoriť osemdesiatku, ale zároveň som sa tak veľmi tešil, že som mal doslova zimomriavky. Druhý hod som radšej vynechal, lebo súťaž pokračovala veľmi rýchlo a chcel som si pred tretím viac oddýchnuť. Ten mi nevyšiel a potom došiel na mňa už útlm. Piaty bol celkom dobrý a posledný som zasa vynechal.“

Pekné výkony predviedli prekážkarky. Na 100 m Stanislava Škvarková časom 13,11 o stotinku zlepšila vlastný rekord majstrovstiev SR z minulého roka a do zbierky pridala šiesty titul. Ostáva ešte v hre o OH, no v utorok na mítingu v Luzerne bude musieť neskutočne zabrať. “Bude to tak, ako má byť. Urobím však všetko pre to, aby sa mi to podarilo. Nič iné ako splnený limit 12,84 mi zrejme nepomôže. Cítim sa dobre, som zdravá a verím, že na to mám. Keby som neverila, tak sa o to ani nemusím pokúšať,” zdôraznila Škvarková.

Emma Zapletalová kvalitným časom 55,49 obhájila titul pred Danielou Ledeckou (58,02), ktorá po dvoch osobákoch ešte živila nádej na olympijskú miestenku. “S behom nie som spokojná. Možno po siedmu prekážku to bolo dobré, ale deviatu a desiatu som vôbec nezvládla rytmicky, keďže som urobila krok navyše,” hodnotila zverenka Petra Žňavu beh, v ktorom za rekordom SR zaostala len o tri desatiny. “Neviem, v čom bola chyba, možno som nebola dostatočne koncentrovaná. Dnes som sa do toho pustila odvážnejšie, čo ma stálo viac síl a v závere som to pokazila. Myslím si, že mám na lepšie časy. Chcela som si zabehnúť osobák, teda okolo hranice či pod 55 sekúnd. Nepodarilo sa to, ale viem, že na to mám natrénované.”

Daniele Ledeckej sa po pretekoch zaleskli v očiach slzy. Dúfala, že opäť zaútočí na osobný rekord. “Vôbec neviem, čo sa stalo. Chcela som zopakovať beh zo Starej Zagory. V pláne bolo bežať takisto alebo ešte lepšie. Žiaľ, nepodarilo sa mi to a som z toho sklamaná. Už niekde na dvojstovke som cítila, že to nie je ono, trápila som sa. Verím však v zázrak a o olympiádu budem bojovať do poslednej chvíle,” vravela smutná Daniela Ledecká.

Jej talentovaná tréningová partnerka zo skupiny Kataríny Adlerovej Viktória Forster zlepšila v nedeľu dva slovenské juniorské rekordy. Na hladkej stovke prekonala časom 11,67 sekundy Tomovej rekord 11,69 z 2. 8. 1984 z Prahy a na prekážkarskej časom 13,58 o 5 stotín Bobkovej výkon 13,63 z 27. 9. 1997 v Amsterdame. Forster skončila zakaždým druhá, na 100 m za Monikou Weigertovou (11,59 – osobný rekord a slovenský výkon roka) a na 100 m prekážok za Stankou Škvarkovou.

Kladivárka Martina Hrašnová musela o 15. titul tuho zabojovať. Pred posledným pokusom v celej súťaži bola druhá za Veronikou Kaňuchovou (67,06, len 37 cm za sezónnym maximom), no tlak zvládla a hodila 68,50 m.

“Veronike by som prvenstvo dopriala, ale lepšie by bolo, keby sa náš súboj odohral niekde na úrovni 72 m. Prehrať výkonom 67 m by ma veľmi mrzelo. Zabojovala som a teším sa, že som zabrala v kritickom okamihu. Mala som však začať súťaž tak, ako som ju končila…,” poznamenala Hrašnová, zverenka Rudolfa Lukáča, ktorej však v Trnave radil aj mladší brat Branislav, bývalý popredný slovenský kladivár. “Priznávam, pripúšťala som si dnes aj prehru – už aj pred pretekmi. Som rada, že neprišla. V posledných súťažiach som hádzala 67 metrov, čo je výkon, ktorý môže dosiahnuť aj Veronika. Viem, že sme ešte neladili formu, takže som neočakávala nejaký veľký posun, že by som zrazu dosiahla 72 m. Pri poslednom pokuse som sa sústredila na techniku, aby som to neuponáhľala a bolo to čo najviac uvoľnené.”

Pekným sólobehom na 800 m okorenený sezónnym maximom 2:03,41 min zaujala Gabriela Gajanová, ktorá hravo predstihla Ivetu Putalovú a zaznamenala zlatý hetrik v tejto disciplíne. “V prvom rade sa teším, že som si zlepšila sezónne maximum a v druhom rade aj z toho, že po nie ideálnej zimnej príprave sa pomaly dostávam do formy. Som veľmi šťastná, že sa mi podarilo zabehnúť takýto čas. Bol to jeden z mojich najvydarenejších behov v poslednom období, konečne som bežala odvážne,” žiarila šťastím Gabika. “S trénerom Louisom Heyerom sme sa bavili, že by bolo dobré bežať 2:03 – 2:04 min, čo sa podarilo, takže plán som splnila. V sólobehu som sa musela spoľahnúť sama na seba. Pri vbiehaní do cieľovej rovinky som zavrela oči, nechcela som periférne sledovať čas, ale len dať do toho všetko. Teraz je prvoradé zdravie a psychická pohoda, aby som sa dostala do formy. Nepomôže mi, ak budem smútiť, že som takto pred mesiacom nebehala. Určite budem bojovať o čo najlepší výsledok na ME do 23 rokov, ale najdôležitejšie je, ako som už spomenula, aby som ostala zdravá a mohla trénovať.”

Trojskokanský šampión Tomáš Veszelka sa v návrate po januárovej ťažkej operácii kolena na pravej odrazovej nohe dostal na 15,58 m, čo mu však na návrat z 34. miesta medzi 32 najlepších v olympijskom kvalifikačnom rebríčku nebude asi stačiť. O miesto v ňom bude do poslednej chvíle dúfať i Ján Volko, ktorý získal na 200 m šiesty titul i 100 bonusových bodov, ale bodov za výkon (21,16) mu na konto pribudlo menej, ako očakával.

“Som veľmi sklamaný. Tento beh bol úplne katastrofálny. Vôbec neviem, prečo to takto dopadlo,” vravel rozladený Volko po pretekoch. “S takýmto výkonom by som však na OH veľa vody nenamútil. Myslel som si, že to bude lepšie, že aspoň pod 21 sekúnd sa dostanem. Drel som až do konca, ale keď som sa pozrel na časomer, nebol to príjemný pocit. Ale dobre, čo však chcem po troch týždňoch, keď som pre zranenie netrénoval? Môžem byť vôbec rád, že som mohol bežať a preteky som dokončil zdravý. Neviem, či mi toto bude stačiť na účasť na OH na dvojstovke. Skôr som realista, aj keď verím, že sa mi to nejakým zázrakom podarí.”

Volkovu absenciu na stovke využil Matej Baluch na svoj premiérový titul v najkratšom šprinte (10,53), no vo svojej hlavnej disciplíne skončil opäť druhý za Martinom Kučerom (50,51), ktorý triumfoval na M-SR už siedmy raz (2012, 2015, 2016, 2018 – 2021). Hladkú štvorstovku vyhral bez problémov vo svojom treťom čase sezóny (46,71) Šimon Bujna. “Čas nie je zlý, ale chcel som bežať ešte rýchlejšie a čo najviac sa priblížiť k osobáku 46,32. Pocitovo to tiež nebolo zlé. Titul je titul, mám z neho radosť. Škoda, že ma v závere nik nepritlačil, aj keď posledná stovka bola jedna z lepších v tejto sezóne,” podotkol zverenec Radoslava Ivana.

Vo finále dvojstovky žien sa z limitu na júlové ME do 23 rokov v Tallinne tešila víťazná Viktória Strýčková (24,15), Iveta Putalová si zasa vybojovala šieste zlato na 400 m (54,25) a vzápätí aj striebro na osemstovke. Lucia Keszeghová suverénne obhájila zlato v stípli, Tatiana Dunajská vo výške a brala piate zlato za sebou. V tesnom trojskokanskom dueli si Zuzana Ďurkechová konečne po piatich striebrach vybojovala titul, o 3 cm pred obhajkyňou Silviou Kaliašovou. Oštep žien bol doménou Trenčianok, vyhrala juniorka Petra Hanuliaková osobným rekordom 46,68 m pre Mokrou a svojou staršou sestrou Júliou.

Peter Kováč si po zlate na 800 m vybojoval v sólo behu najcennejší kov aj na 1500 m (celkovo siedmy bežecký v jeho kariére). V stípli potvrdil post lídra tabuliek Dávid Mazúch a tešil sa z druhého titulu v stípli (2017, 2021). Vo výške mužov získal vytúžené zlato aj pod holým nebom Lukáš Beer výkonom roka 220 cm (na tretí pokus), keď v sezóne predtým už trikrát zdolal 217 cm. Zverenec Martina Bercela mal na M-SR vonku doteraz bilanciu 0 – 6 – 2. Oštepárskym šampiónom sa stal trochu prekvapujúco majster SR spred dvoch rokov Ondrej Bartoň, ktorý zdolal obhajcu Maximiliána Slezáka. Líder tabuliek a šiesty z EP 2021 v Splite a ani Patrik Michalec napokon neštartovali.

V štafetách na 4 x 400 m triumfovali favorizované kvartetá – ženy banskobystrickej Dukly v zostave s najúspešnejšou účastníčkou šampionátu Ivetou Putalovou (zlato na 400 a 4 x 400 m, striebro na 800 m) a muži Slávie STU Bratislava, ktorí utvorili aj klubový slovenský výkon roka 3:17,65 min. Z mužov si najcennejšiu medailovú zbierku z Mestského štadióna Antona Hajmássyho odviezol Matej Baluch (zlato na 100 ma 110 m prek., striebro na 400 m prek.). Najviac medailí získal Jakub Benda – zlato na 4 x 100 m, striebro na 200 m (21,43 – iba 0,13 od limitu na ME “23”), bronz v diaľke a na 4 x 400 m.

V medailovej bilancii klubov obhájila prvenstvo banskobystrická Dukla so ziskom 11 zlatých, 8 strieborných a 4 bronzové medaily, na ďalších priečkach skončili ŠK ŠOG Nitra (5 – 7 – 4), Slávia STU Bratislava (3 – 7 – 6), Slávia UK Bratislava (3 – 2 – 1), AC Stavbár Nitra (2 – 2 – 2) a Naša atletika Bratislava (2 – 1 – 4).

FAKTY Z TRNAVY – NEDEĽA

MUŽI

100 m (+1,6): 1. Matej Baluch (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 10,53, 2. Adam Igaz 10,79, 3. Samuel Beladič (obaja Slávia STU Bratislava) 10,80

200 m (+0,2): 1. Ján Volko 21,16, 2. Jakub Benda (obaja Naša atletika Bratislava) 21,43, 3. Adam Igaz (Slávia STU Bratislava) 21,62

400 m: 1. Šimon Bujna (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 46,71, 2. Miroslav Marček (Slávia STU Bratislava) 48,37, 3. Tomáš Grajcarík (Atletika Nové Mesto n/V.) 48,89

1500 m: 1. Peter Kováč (Slávia STU Bratislava) 3:56,80, 2. Jozef Pelikán (Slávia UK Bratislava) 4:02,03, 3. Marek Ondrovič (AC Malacky) 4:02,24

3000 m prek.: 1. Dávid Mazúch (ŠK ŠOG Nitra) 9:22,86, 2. Radovan Tomeček (Slávia STU Bratislava) 9:31,88, 3. Jakub Valachovič (AC Malacky) 9:45,41

400 m prek.: 1. Martin Kučera (BK HNTN Bratislava) 50,51, 2. Matej Baluch (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 51,54, 3. Patrik Dömötör (Slávia STU Bratislava) 51,79

výška: 1. Lukáš Beer 220 – slovenský výkon roka, 2. Tomáš Zeman (obaja AC Stavbár Nitra) 210, 3. Gergely Tóth (Slávia STU Bratislava) 190

trojskok: 1. Tomáš Veszelka (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 15,58 – slovenský výkon roka, 2. Patrik Megela (1. AK Humenné) 14,49, 3. Denis Hlaváč (Akademik TU Košice) 14,06

kladivo: 1. Marcel Lomnický 79,19 – limit na OH, slovenský výkon roka, osobný rekord, 2. Karol Končoš (obaja ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 62,66, 3. Jiří Koukal ml. (AK Spartak Dubnica n/V.) 57,87

oštep: 1. Ondrej Bartoň (ŠK ŠOG Nitra) 69,85, 2. Maximilián Slezák (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 67,97, 3. Jakub Hromada (Slávia STU Bratislava) 57,23

4 x 400 m: 1. Slávia STU Bratislava (Hanic, Pavelka, Dömötör, Marček) 3:17,65 – slovenský výkon roka, 2. ŠK ŠOG Nitra (Kutruc, Ručka, Vánovský, Vlkovič) 3:25,74, 3. Naša atletika Bratislava (Janáč, J. Benda, Jursa, Haraslin) 3:25,90

ŽENY

100 m (0,0): 1. Monika Weigertová (Slávia UK Bratislava) 11,59 – slovenský výkon roka a os. rekord, 2. Viktória Forster 11,67 – juniorský rekord SR, 3. Lenka Kovačovicová (obe ŠK ŠOG Nitra) 12,07

200 m (+0,5): 1. Viktória Strýčková (Slávia UK Bratislava) 24,15 – limit na ME do 23 rokov, 2. Lenka Kovačovicová (ŠK ŠOG Nitra) 24,48, 3. Barbora Tomková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 25,06

400 m: 1. Iveta Putalová 54,25, 2. Simona Malatincová (obe ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 56,18, 3. Rebecca Slezáková (AC Malacky) 57,38

800 m: 1. Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin) 2:03,41 – slovenský výkon roka, 2. Iveta Putalová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 2:10,40, 3. Emma Paulínyová (AO Žilina) 2:10,64

3000 m prek.: 1. Lucia Keszeghová (Inter-SC Bratislava) 11:38,32, 2. Petra Šuleková (ŠK ŠOG Nitra) 12:06,28, 3. Hana Záhradníčková (AC Stavbár Nitra) 12:14,29

100 m prek. (+1,1): 1. Stanislava Škvarková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 13,11 – rekord M-SR, 2. Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra) 13,58 – juniorský rekord SR, 3. Monika Baňovičová (Naša atletika Bratislava) 13,62

400 m prek.: 1. Emma Zapletalová 55,49, 2. Daniela Ledecká 58,02, 3. Simona Takácsová (všetky  ŠK ŠOG Nitra) 1:01,38

výška: 1. Tatiana Dunajská (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 173, 2. Kristína Bošková (AO Sparta Považský Bystrica) 169, 3. Andrea Vargová (AK Bojničky) 165

trojskok: 1. Zuzana Ďurkechová (AK Spartak Dubnica n/V.) 12,49 (+2,5), 2. Silvia Kaliašová (Atletika Košice o. z.) 12,46, 3. Kristína Haršányová (AŠK Slávia Trnava) 11,90

kladivo: 1. Martina Hrašnová 68,50, 2. Veronika Kaňuchová 67,06, 3. Victoria Perryová (všetky ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 48,83

oštep: 1. Petra Hanuliaková 46,68 – slovenský výkon roka, 2. Barbora Mokrá 41,75, 3. Júlia Hanuliaková (všetky Slávia Trenčín o. z.) 41,43

4 x 400 m: 1. ŠK Dukla o. z. B. Bystrica (Predajnianska, B. Tomková, Malatincová, Putalová) 3:54,78, 2. Slávia STU Bratislava (Hrablayová, Babiczová, Naňová, Bučičová) 4:00,14, 3. Slávia UK Bratislava (Bartková, Lepotová, Antušeková, Strýčková) 4:04,18

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk