Zapletalovej tallinnské zlato je už doma, kouč Žňava olympijský cieľ nemení: Postup do semifinále by bol pekný úspech

„Zlato Emmy Zapletalovej na európskom šampionáte do 23 rokov je nielen pre slovenskú atletiku, ale aj celý náš šport mimoriadny úspech. Ďakujem jej za všetkých fanúšikov za možnosť zažívať takéto fantastické pocity. Želám jej, aby sa jej v kariére ďalej darilo,“ privítal majsterku Európy na 400 m prekážok do 23 rokov po návrate z Tallinnu prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok a odovzdal jej i koučovi Petrovi Žňavovi tradičný darčekový kôš a kyticu.

Ďakovné slová atletického šéfa doplnil riaditeľ Národného športového centra – Zapletalová je totiž jeho členka – Vladimír Baluška: „Emmino zlato je obrovský úspech aj pre NŠC. Urobila nám veľkú radosť a sme na ňu hrdí.“

V debate s novinármi potom európska šampiónka, po guliarovi Konopkovi (1999, 2001) a šprintérovi Volkovi (2017), len tretia zo Slovenska, zosumarizovala tri tallinnské behy za titulom. „Rozbeh mi vyšiel tak, ako sme si s trénerom Žňavom stanovili: do šiestej prekážky som si išla svoje, a potom som to vypustila. Nechala som nohy ísť tak, aby som dobehla a ušetrila čo najviac síl. Pred semifinále sme si s trénerom Žňavom povedali, že naplno pobežím po ôsmu prekážku, čo taktiež vyšlo. Tentoraz som v závere až tak nezvoľnila, lebo keď som sa obzrela, videla som vedľa nie ďaleko od seba súperky, ktoré sa na mňa doťahovali,“ opisovala dianie na ovále Emma Zapletalová.

„V rozcvičke pred finále som bola trochu nervózna z faktu, že som líderka a idem bojovať o medailu. Rýchlo som sa však upokojila a sústredila som sa iba na svoj beh a na prekážky pred sebou, ako ich zvládnuť.  To mi pomohlo. Priznávam, verila som si, že môžem zvíťaziť, ale zároveň som si uvedomovala, že to bude náročné. Vo finále sa mi bežalo veľmi dobre, nevnímala som súperky a až do konca som si išla svoj beh. Vyšlo mi všetkých desať prekážok, prvýkrát som všetky absolvovala bez nejakej výraznej chyby.“

Výsledný čas 54,28, čo bol nielen slovenský rekord, ale aj rekord ME do 23 rokov, Emmu prekvapil. „Dúfala som, že by to konečne mohlo vyjsť pod 55 sekúnd, lebo som vedela, že mám na to natrénované a je to vo mne. Priznám sa však, že 54,28 som nečakala ani vo sne. Myslela som si, že moja hranica v tomto roku by mohla byť niekde okolo 54,60,“ zopakovala prekážkarská šampiónka to, čo povedala aj krátko po tallinnskom finále.

Európske zlato oslávi 21-ročná študentka telesnej výchovy a ruštiny na UKF v Nitre doma s rodičmi, ale nechystá nič pompézne. Sezóna sa pre ňu neskončila, onedlho sú tu olympijské hry v Tokiu. Už v piatok odlieta do prípravného kempu v japonskom Urajasu. „Potrebujem si teraz trošku oddýchnuť, dospať, čo som nestihla v Tallinne a dobre sa zregenerovať, aby som aj pred olympiádou mala toľko síl ako teraz,“ podotkla Emma.

Zapletalovej kouč v ŠK ŠOG Nitra Peter Žňava, ktorý tiež dostal medailu – repliku zlata, kde mal vygravírovaný názov disciplíny, umiestenie a nápis coach – si víťazný beh svojej zverenky pozrel na videozázname už viackrát. Hoci na prvý pohľad to vyzeralo ako dokonalý beh, on predsa len ešte nejaké chybičky našiel.

„ Zopár prekážok mierne podbehla, ale Emma s tým si Emma poradila veľmi dobre. Ešte si to však prekonzultujem s naším poradcom, docentom Miroslavom Vavákom z FTVŠ UK, ktorý má veľmi dobré oko. Som zvedavý, čo povie on.“

Bývalý popredný štvorstovkár Žňava ako správny kouč už myslí na ďalšie preteky – tie budú maž prívlastok olympijské. „V každom prípade sa budeme snažiť udržať formu tak, aby sa v Tokiu predviedla v dobrom svetle.  Náš cieľ na OH sa ani po tallinnskom triumfe výrazne nemení. Ak by postúpila do semifinále a skončila okolo 16. miesta, bol by to pekný úspech,“ poznamenal Peter Žňava.

Aj najlepšie slovenské mužské umiestenie na ME do 23 rokov sa zrodilo v behu na 400 m prekážok. Spišiak v službách banskobystrickej Dukly Matej Baluch si v rozbehu zlepšil osobný rekord o 4 stotiny na 50,70, v semifinále stiahol ďalších 11 stotiniek (50,59), čo mu zaručilo na postup do finále, v ktorom finišoval siedmy.

„Na ME som išiel so štrnástym časom spomedzi prihlásených a skončil som siedmy, takže určite som veľmi spokojný. Prekvapil som aj sám seba,“ priznal zverenec trénerov Edmunda a Igora Kováčovcov. „Už z postupu do finále som bol nesmierne rád, keďže som si splnil tajný cieľ. Stále však mám ešte rezervy v druhej zákrute , najmä od siedmej po deviatu prekážku. Viem, že by som tam mal vymieňať nohy a ísť na šestnásť krokov, ale mám pred tým ešte rešpekt. Toto musím dotrénovať.“

Matej mal hlavný vrchol sezóny v Tallinne, na tokijskú olympiádu sa nekvalifikoval ale o tri roky v Paríži by nechcel chýbať. „Olympiáda je sen a vrchol pre každého športovca, a preto teraz Emme tak trochu závidím,“ usmial sa šikovný prekážkar. Teraz ho čaká pár dní oddychu,a  potom sa pokúsi svoj osobák ešte vylepšiť nv ligových kolách v Česku i na Slovensku a možno aj na nejakých zaujímavých mítingoch. „Určite sa z môjho osobáku 50,59  dá ešte niečo skresať, aj toľko, aby to bolo pod 50 sekúnd.,“ podotkol bronzový z MEJ 2019.

Účinkovanie 19-člennej výpravy na ME do 23 rokov, ktorá v medailovej bilancii obsadila 17. miesto, hodnotil šéftréner SAZ Martin Pupiš pozitívne: „Chceli sme medailu a jedno finálové umiestnenie, takže cieľ sme splnili. Naše očakávania boli reálne. Nechýbalo veľa mohli sme mať aj ďalšie finále vďaka Gabike Gajanovej na 800 m, ktorej postup ušiel veľmi tesne. Náš celkový výsledok zodpovedá slovenskej realite. Zaujímavé je, že po ME máme dvoch rekordérov šampionátu do 23 rokov, Zapletalovú a Volka na 200 m, a to dokonca v šprintérskych disciplínach, čo je pre krajinu, ktorá nie je vo svete ani v Európe vnímaná ako atleticky silná, veľká vec. Emmin úspech intenzívne vnímali aj ostatné krajiny, keďže svoju konkurenciu vyslovene  rozbila. Sme radi, že slovenský rekord utvorila i ženská štafeta na 4 x 400 m a pôvodne aj mužská, ale, žiaľ, chalanov diskvalifikovali. Pre našu atletiku sú z hľadiska perspektívy dôležité aj umiestnenia okolo 10. až 15. miesta, keďže títo pretekári majú tendenciu sa ešte zlepšovať. Okrem výnimočných výsledkov, ktoré dosiahli Zapletalová a Baluch, máme i ďalších, ktorí sú perspektívni a majú šancu napredovať.“

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk