Tucet Slovákov na SU v Neapole bude bývať v luxusnej lodi, lídrom tímu šprintér Ján Volko

Na jubilejnej 30. Svetovej univerziáde (SU) v talianskom Neapole sa v atletických súťažiach od 8. do 13. júla predstaví tucet slovenských reprezentantov. Lídrom 12-členného tímu bude halový majster Európy 2019 na 60 m Ján Volko. Pre zverenca trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko to bude prvý vrchol letnej sezóny.

Študent FEI STU v Bratislave bude v Neapole obhajovať dve finálové umiestenia z predošlej univerziády na Taiwane – na 100 m skončil vtedy z 83 štartujúcich piaty a na 200 m bral bronz. Táto Volkova medaila bola celkovo deviata pre slovenskú atletiku na SU v ére samostatnosti od roku 1993. So slovenským šprintérskym rekordérom pocestuje do talianska celý jeho realizačný tím, okrem oboch trénerov aj fyzioterapeutka Jana Závacká.

„Nominácia do Neapola sa rodila zo všetkých, ktoré som doteraz pripravoval, najťažšie. Okrem nezmyselne skorého termínu uzávierky nám situáciu komplikoval aj fakt, že SU sa termínovo kryje s ME do 23 rokov vo švédskom Gävle, pričom na oboch podujatiach štartujú predovšetkým pretekári vo veku 20 až 23 rokov…,“ skonštatoval šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš. „Verím, že Európska atletika (EA) a Medzinárodná federácia univerzitného športu (FISU) si v budúcnosti zosúladia termínovky, lebo takáto kolízia určite nesmeruje k propagácii športu, ako to proklamujú atletické i iné športové elity. Na druhej strane, vďaka tejto situácii sme nominovali aj pretekárov, ktorí by sa ťažko dostali na podobné významné podujatie, čo verím, že bude pre  nich veľká motivácia do ďalšej práce a vhodný odrazový mostík do veľkej atletiky. Ide o vekovú kategóriu, ktorá sa len pokúša presadiť sa vo veľkej atletike, pričom práve v tomto veku pre stratu motivácie predčasne končia svoju kariéru.“

V slovenskej výprave budú štyri ženy (Zrastáková, Lajčáková, Ledecká, Hornáková) a osem mužov (Volko, Puchovský, Bujna, Bottlík, Zeman, Končoš, Slezák, Úradník), jej vedúcou bude Naďa Bendová, v oficiálnej výprave je aj fyzioterapeutka Jana Závacká. Mimo kvóty SAZ, ale v kvóte Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) je kouč Róbert Kresťanko. Ostatní tréneri Katarína Adlerová, Radoslav Ivan, Michal Škvarka, Marcel Matanin, Jozef Hanušovský a Matej Spišiak budú v Neapole pôsobiť mimo oficiálnej výpravy na akreditáciu typu „extra coach“. Zaujímavosť: výpravy budú bývať v dvoch obrovských luxusných výletných lodiach MSC Lirica a Costa Victoria zakotvených v neapolskom prístave.

„Atletika mala nárok len na dvojčlenný realizačný tím vrátane fyzioterapeuta. Ostatní tréneri budú mimo výpravy, pre nich hľadáme optimálne transporty, alternatívy ubytovania, pričom pre viacerých budeme musieť zabezpečiť aj vstupenky, nakoľko je nedostatočná kapacita pre akreditáciu ´extra coach´,“ vysvetlil Martin Pupiš.

Pred dvoma rokmi na Svetovej univerziáde v Tchaj-peji na Taiwane štartovalo až 17 slovenských atlétov. Najlepšie umiestenia získali Ján Volko (3. na 200 a 5. na 100 m), Alexandra Bezeková (9. na 100 a 4. na 200 m), Lucia Mokrášová (9. v sedemboji), Veronika Kaňuchová (10. v kladive), Tomáš Veszelka (11. v trojskoku), Tomáš Kružliak (11. v kladive) a Tatiana Dunajská (12. vo výške).

„Verím, že Ján Volko potvrdí pozíciu lídra tímu a zabojuje znova o medailu,“ uviedol na margo ambícií atletickej časti slovenskej výpravy na SU v Neapole šéftréner Martin Pupiš. „Predošlé univerziády boli vždy aj v znamení nejakého pozitívneho prekvapenia, preto verím, že aj teraz sa udeje niečo podobné. Určite sú v našom tíme viacerí, ktorí majú predpoklady na to, aby príjemne prekvapili.“

GABRIEL BOGDÁNYI

NOMINÁCIA SAZ NA 30. SVETOVÚ UNIVERZIÁDU V NEAPOLE (8. – 13. 7. 2019)

MUŽI: Ján Volko (100 m, 200 m, 4 x 100 m), Lukáš Puchovský (100 m, 200 m/náhradník, 4 x 100 m), Šimon Bujna (200 m, 400 m, 4 x 100 m), Jakub Bottlík (400 m prek., 4 x 100 m), Tomáš Zeman (výška), Karol Končoš (kladivo), Maximilián Slezák (oštep), Miroslav Úradník (20 km chôdza)

ŽENY: Veronika Zrastáková (polmaratón), Daniela Ledecká (400 m, 400 m prek.), Stanislava Lajčáková (100 m prek.), Monika Hornáková (20 km chôdza)

SLOVENSKÉ ATLETICKÉ MEDAILY NA SU (1993 – 2017)

(BILANCIA 1 – 6 – 2)

ZLATO

Martin Kučera na 400 m prekážok (Kazaň 2013)

STRIEBRO

Dana Velďáková v trojskoku (Bangkok 2007)

Martina Hrašnová v kladive (Belehrad 2009)

Marcel Lomnický v kladive (Šen-čen 2011)

Marcel Lomnický v kladive (Kazaň 2013)

Jozef Repčík na 800 m (Kazaň 2013)

Matúš Bubeník vo výške (Kwangdžu 2015)

BRONZ

Milan Haborák v guli (Peking 2001)

Ján Volko na 200 m (Tchaj-pej 2017)

Texty k foto:

Ján Volko s Alexandrou Bezekovou a bronzom za beh na 200 m po návrate zo SU 2017 na Taiwane.

FOTO JÁN LUKY

Slovenskí atléti by mali v Neapole počas SU bývať v jednej z dvoch luxusných výletných lodí MSC Lirica a Costa Victoria zakotvených v neapolskom prístave.

FOTO ARCHÍV

Najrýchlejší Slovák pózuje s medailou za tretiu priečku v šprinte na 200 m na Svetovej univerziáde 2017 v Tchaj-peji.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk