Čas 6,68 je malý zázrak, ale verím, že na halových MS v Belehrade budem rýchlejší, dúfa šprintérsky šampión Ján Volko

V akej forme sa predstaví Ján Volko? Aké stopy na jeho výkonnosti zanechal COVID-19? Hodil už nevydarený míting v Lodži, kde doplatil na kiks štartéra, za hlavu? Čo s ním urobila vyše dvojtýždňová súťažná pauza?  

Odpoveď na tieto rozhodne nie jednoduché otázky priniesol víkendový slovenský halový šampionát v bratislavskom Eláne. Chvalabohu, halový majster Európy na tom nie je vôbec zle. Finálová šesťdesiatka za 6,68 sekundy je preňho nepochybne dobrý základ pred záverečnou prípravou na belehradské halové MS, kde bude obhajovať šiestu priečku z Birminghamu 2018.

Po sobotnom rozbehu však krútil hlavou, gestami dával najavo svoju nespokojnosť: „Hneval som sa na seba, lebo čas 6,79 nebol to, čo som si predstavoval. Vravel som si, že sa asi pod môj výkon choroba podpísala viac, ako som si myslel.“

Pred finále mal len jedinú túžbu: bežať aspoň tak rýchlo (6,73) ako v januári na mítingu Elán. Vyšlo to!

„Vďaka Bohu, výkon 6,68 je omnoho lepší, ako som očakával. To, čo som zabehol po nedávnych peripetiách, je pre mňa malý veľký zázrak.  Verím, že sa to do halových MS ešte o kúsok zlepší,“ nádejal sa zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko.

Z víťazného času sa „bratislavský expres“ úprimne tešil a priznal, že podobne prejavil veľké emócie v roku 2019 v Glasgowe, keď sa stal halovým majstrom Európy. „Považujem za zázrak, že som bežal tak rýchlo, preto ten môj gejzír šťastia,“ zdupľoval.

Od nešťastného mítingu v Lodži 11. februára až do sobotného popoludnia Volko veľa športovej radosti nezažil. Po zbabranom mítingu prišla o štyri dni ďalšia „jóbovka“. V utorok 15. februára mal pozitívny test na COVID-19 a prišiel o štarty na halových mítingoch so zlatým štatútom World Athletics Indoor Tour v Brminghame a v Toruni.

„Necítil som sa nijako katastrofálne, a keby nebola korona, myslel by som si, že mám obyčajnú chrípku,“ podotkol 25-ročný trojnásobný medailista z halových ME. „V sobotu som sa už mal dobre a uvažovali sme, že v utorok 22. februára pobežím na mítingu v Toruni. Lenže PCR test stále vykazoval pozitivitu, hoci všetky moje domáce antigénové boli negatívne… Spätne však bolo možno napokon aj dobre, že som nikam necestoval – aspoň som si pred majstrovstvami Slovenska dobre zatrénoval a aj som si trochu oddýchol.“

Pred tohtoročným slovenským šampionátom absolvoval Volko len päť súťažných šesťdesiatok. V porovnaní s predošlými rokmi zúfalo málo…

„Táto situácia mi nevyhovuje, lebo sa potrebujem vybehať. Starnem a nemôžem si dovoliť toľko pretekov ako pred tromi či štyrmi rokmi, ale tento počet je aj na mňa naozaj málo,“ priznal šprintérsky šampión z klubu Naša atletika Bratislava, ktorého zastrešuje aj Športové centrum polície.

Halové MS v Belehrade sú v tomto roku nezvyčajne neskoro, 18. – 20. marca. Svetová elita bude o medaily bojovať o dva týždne neskôr ako zvyčajne. Volkovi však tento posun vzhľadom na jeho problémy môže vyhovovať.

„Áno, v tejto situácii mi neskorší termín môže pomôcť. Necítim nejakú nepohodu či slabosť, ale týždňový výpadok, samozrejme cítiť. Potrebujem trochu viac výbušnosti, ísť do toho agresívnejšie a znova sa naladiť na súťažnú vlnu. Za dva týždne však už aj tak veľa nenatrénujete,“ vravel realisticky náš elitný atlét. „Skôr to bude chcieť vyladiť a vyšpičkovať jemné detaily. Dúfam, že sa nám to s trénermi podarí a môj výkon ešte o čosi stlačím. V Belehrade budú MS a v silnej konkurencii by aj postup do semifinále bol veľký úspech.“

JÁN VOLKO NA 60 METROV V ROKU 2022

30. 1. Bratislava/Elán míting (I. séria) 6,73

30. 1. Bratislava/Elán míting (II. séria) 6,73

6. 2. Bratislava/majstrovstvá AZB (rozbeh) 6,82

6. 2. Bratislava/majstrovstvá AZB (finále) 6,76

11. 2. Lodž/Orlen Cup (rozbeh) 6,86

26. 2. Bratislava/majstrovstvá SR (rozbeh) 6,79

26. 2. Bratislava/majstrovstvá SR (finále) 6,68

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk