Tréningy v Keni sú neskutočný zážitok, tvrdí Peter Kováč, ktorý cez víkend vyhral na halových M-SR beh na 1500 a takisto 3000 m

Na najdlhších tratiach na halovom šampionáte v bratislavskom Eláne dominoval tridsiatnik Peter Kováč. Behajúci športový novinár a fotograf vyhral tisícpäťstovku aj tritisícku a zaokrúhlil počet svojich individuálnych seniorských slovenských titulov na desať. Za pozornosť však stojí, že prvý – halový na 1500 m – získal v roku 2019, keď mu ťahalo už na dvadsaťosem.

Petrova cesta k zlatu bola v sobotu o čosi jednoduchšia (no určite nie jednoduchá!), keďže pre pozitívny test na koronavírus neštartovali jeho sparingovia zo skupiny kouča Štefana Mereša – Peter Ďurica a Michal Kováč, Petrovo dvojča.

„Z minulotýždňových pretekov v Budapešti sa, žiaľ, vrátili s covidom, Škoda, že nemohli bežať, bolo by to celé inak. Obaja na tom bolo veľmi dobre. Mrzí ma to kvôli bratovi Michalovi, s ktorým sme na sústredení v Keni makali, určite by si na šampionáte zabehol osobáky. Žiaľ, takto sa to celé pokazilo. Verím však, že čo sme natrénovali, sa nestratí a odzrkadlí sa to na našich výkonoch v lete,“ nádejal sa Peter Kováč.

Apropo Keňa. Peter a Michal Kováčovci spolu s Petrom Ďuricom sú ďalší slovenskí šťastlivci, ktorí na vlastnej koži okúsili prípravu v kenskom bežeckom raji. Pred nimi sa na východ Afriky vybrali v predošlých rokoch maratónci Boris Csiba a Tibor Sahajda, v Etiópii zasa trénoval osemstovkársky rekordér Jozef Repčík.

„V Keni sme strávili mesiac, celý január – od 1. do 30. Odporúčam každému bežcovi: ak má možnosť odísť tam trénovať, aby si to vyskúšal. Bol to krásny zážitok,“ nadchýnal sa Peter Kováč.

S dvojčaťom Michalom a Peťom Ďuricom bývali v Itene v nadmorskej výške 2400 metrov. Štyridsaťtisícove mesto je známe strednou školou St. Patrick´s High School, v ktorej pôsobil írsky misionár, páter a bežecký kouč Colm O´Connell. Zo študentov tejto školy vychoval mnoho olympijských víťazov, majstrov sveta a medailistov vrcholných podujatí. Na tréningy schádzali o čosi nižšie do Eldoretu.

„V Itene žije približne 1500 špičkových bežcov, schádzajú sa tam z celej Kene. Využívajú nadmorskú výšku a kvalitnú bežeckú infraštruktúru,“ priblížil Peter Kováč exotickú tréningovú destináciu. „Pre zahraničného bežca je tamojšie dianie neskutočný zážitok. Keď sa ráno o šiestej zobudíte a pozriete sa von z okna, vidíte ako zo všetkých strán vychádzajú z domov desiatky bežcov a spoločne trénujú. Je to obrovská motivácia pre každého.“

Strednotratiar, ktorý však občas koketuje aj s dlhými behmi, verí, že sústredenie na východe Afriky mu pomôže k ďalšiemu posunu osobných rekordov.  

„V Keni sme našli nesmierne inšpiratívne prostredie. Na každom kroku bola zjavná veľká túžba bežcov presadiť sa, dostať sa do sveta – na mítingy, cestné behy, na veľké maratóny. Pre nich je beh všetko, je to iná mentalita ako naša,“ vysvetľuje Peter Kováč. „Pre mladého kenského bežca je to asi jediný spôsob, ako si dobre zarobiť na živobytie. Tak k tomu aj pristupujú a myslím si, že to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sú takí dobrí.“

INDIVIDUÁLNE TITULY PETRA KOVÁČA

800 m (2021)

1500 m (2019)

1500 m (2021)

1500 m/hala (2019)

1500 m/hala (2021)

1500 m/hala (2022)

3000 m/hala (2020)

3000 m/hala (2022)

kros/míliari (2019)

kros/míliari (2021)

Text k foto:

Peter Kováč na víkendovom slovenskom halovom šampionáte v bratislavskom Eláne.

FOTO JÁN LUKY a PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk