Bratislavský mestský maratón po troch rokoch v tradičnom termíne a v klasickom formáte

Sedemnásty ročník ČSOB Bratislava Marathon je už predo dvermi. Po troch rokoch – v roku 2020 bol len vo virtuálnej podobe a v roku 2021 bol posunutý na jesenný termín – sa opäť uskutoční v tradičnom jarnom termíne. Tentoraz 2. a 3. apríla 2022. “Opäť pripravujeme jedno nezabudnuteľné podujatie, ktoré bude v tejto ťažkej dobe viac založené na priateľstve, súdržnosti, spolupatričnosti a solidarite. Verím, že na budúci týždeň prežijeme dni naplnené športom a dobrou náladou,” uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon Jozef Pukalovič, ktorého teší záujem zo strany bežcov.

“Aktuálne počty prihlásených prekročili šesťtisícovú hranicu, predpokladám, že v zostávajúcich 10 dňoch pribudne ešte tisícka štartujúcich. Vzhľadom na obdobie, v akom sa momentálne nachádzame, je to super a pre nás organizátorov veľký záväzok, že ľudia prejavili záujem a dôveru nášmu podujatiu. Veľká vďaka za pomoc patrí mestu a jeho jednotlivým zložkám. Po desiatich rokoch sa nám podarilo dohodnúť s bratislavskými hotelmi na výhodnejších cenách ubytovania pre účastníkov prostredníctvom rôznych balíčkov. Chceme totiž aj týmto spôsobom podporiť a naštartovať cestovný ruch, ktorý bol výrazne zasiahnutí pandémiou koronavírusu. Budúci víkend tak bude ešte viac o spolupráci ako v predchádzajúcich rokoch. Dúfame, že to dopadne tak, ako si všetci želáme,” pokračoval J. Pukalovič.

Aktuálne je prihlásených 693 maratóncov a 1807 polmaratóncov, 11 percent je zahraničných účastníkov, čo je výrazný nárast oproti lanskej jeseni, aj keď to ešte stále nedosahuje úroveň účasti spred covidových čias. Takmer polovica (44 percent) prihlásených je z Bratislavy (2591).

Prvenstvo v maratóne príde do Bratislavy obhajovať Češka Barbora Nováková, lanský mužský víťaz Miroslav Ilavský bude zrejme absentovať pre zranenie. Na polmaratónskej trati bude hlavný favorit úradujúci šampión z minulotýždňového národného šampionátu v Trnave Marek Hladík, u žien by mohla byť hlavnou adeptkou na víťazstvo Ukrajinka Maria Radková s osobnými rekordmi  35:27,66 na 10 000 m na ovále a 1:17:28 h v polmaratóne, ktorá bola v roku 2020 10. na majstrovstvách Ukrajiny v behu na 10 000 m. „Deň pred vypuknutím vojny na Ukrajine sa nám ozvala, že by chcela prísť. V tom čase mierila na preteky v Tel Avive. Odtiaľ sa už domov na Ukrajinu nevrátila a ostala v Maďarsku,“ prezradil Jozef Pukalovič.

Bratislavské podujatie oslavuje 15. výročie spolupráce s generálnym partnerom ČSOB. Spolu pripravujú bežecké RUNDE s mestom. “Čaká nás jedno z najznámejších podujatí, ktoré patrí do bratislavských ulíc. Tie budú na chvíľu opäť patriť bežcom. Pre naše mesto je to akcia dôležitého významu, má komunitný i charitatívny rozmer. Dáva účastníkom možnosť zažiť mesto aj z iného pohľadu a v tejto ťažkej dobe budú môcť myslieť aj na niečo iné. Ja som veľký fanúšik ČSOB Bratislava Marathon. Vyše 6-tisíc účastníkov je fantastické číslo a veľmi sa z toho tešíme,” povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý sa zapojí do jarného bežeckého sviatku ako člen polmaratónsej štafety.

Celý polmaratón odbehne generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár, ktorý nebude sám z radov zamestnancov na trati. Tí budú nielen medzi bežcami, ale aj dobrovoľníkmi. “Po rokoch sprevádzaných mimoriadnymi opatreniami sa opäť stretávame v klasickom termíne. Toto môžeme považovať za nový postcovidový začiatok. Som rád, že pokračujeme v úžasnej tradícii, ktorú sme tu za tie roky vybudovali. Šport považujeme za prejav férovosti a zároveň empatie, ktorú môžeme prejaviť v súčasnej situácii. Aj tento rok venujeme 15 000 eur postihnuté deti cez rehabilitačné centrum Adeli a z ČSOB nadácie poputujú tri eurá za každého bežca na pomoc Ukrajine,” prezradil Daniel Kollár.

V sobotu 2. apríla je na programe ČSOB Bratislava Marathon 2022 päť súťaží, v nedeľu štyri vrátane dvoch hlavných – polmaratónu a maratónu.  V hlavnom programe sa v nedeľu 3. apríla od 9.00 h pobeží okrem maratónu a polmaratónu i maratónska a polmaratónska štafeta. Sobotný program sa 2. apríla začne už o 9.30 h pretekmi lezúňov, od 10.00 h nasledujú detské behy na tratiach 300, 600, 800 m, 1 míľa, o 14.00 h príde na rad minimaratón a zároveň súťaž pre seniorov (Senior Run and Walk) na 4,2 km a dianie vyvrcholí o 16.00 h pretekmi na 10 km.

Organizátori pripravili viacero noviniek. “Bratislavský maratón sa vracia na televízne obrazovky vďaka stanici JOJ Šport, ktorá v nedeľu ponúkne priamy prenos. Kompletná výsledková listina sa opäť objaví v pondelkovom vydaní Nového času. Na námestí pri nákupnom centre Eurovea bude stan, kde si účastníci budú môcť po dobehnutí dať vygravírovať svoj výkon, umiestnenie, prípadne štartové číslo,” informoval marketingový riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon Peter Pukalovič, ktorý sa pochválil aj spoluprácou s troma novými partnermi: športovou značkou New Balance, ktorá v tejto pozícii pôsobí aj na Londýnskom či Newyorskom maratóne, spoločnosťou Veolia, čo je celosvetový líder v poskytovaní enviromentálnych služieb, a pitný režim bude mať na starosti Mattoni.

(LB)

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk