Trojskokan Veszelka sa hviezd nebojí, na P-T-S im nedaruje nič zadarmo

Doma sa mi skáče lepšie ako v zahraničí, necítim taký tlak. Doma je doma…,“ odvetil prekvapujúco trojskokanský talent Tomáš Veszelka na novinársku otázku, či pred slovenským publikom nebude mať 15. júna na chýrnom mítingu P-T-S v Šamoríne väčšiu trému ako zvyčajne.

Dvadsaťtriročného atléta banskobystrickej Dukly čaká ozajstná trojskokanská lahôdka. V športovom komplexe x-bionic® sphere sa zíde hviezdna zostava: Juhoafričan Khotso Mokoena (os. rekord 17,35), niekdajší halový majster sveta 2008 v diaľke, ktorý sa v posledných rokoch venuje už trojskoku a je v ňom víťaz Hier Commonwealthu 2014, ssiedmy z MS 2017 v Londýne Andy Díaz (17,40) z Kuby, jeho len 20-ročný krajan Cristian Nápoels (17,34, s vetrom 17,43), svetový šampión 2015 v kategórii do 17 rokov, juniorský vicemajster sveta 2016 a štvrtý z MS 2017 v Londýne a dvojnásobný olympijský víťaz a trojnásobný majster sveta Christian Taylor z USA, ktorého úctyhodný osobák 18,21 je iba o 8 cm horší ako Edwardsov svetový rekord!

Veszelka si uvedomuje, že títo jeho súperi sú iná liga, no vopred sa v žiadnom prípade nevzdáva. „V Šamoríne sa zíde neskutočná konkurencia, súperov budem mať naozaj špičkových. Viem, kde sú výkonnostne oni, ale určite im nedarujem nič zadarmo. Budem bojovať ako lev,“ kasal sa odchovanec atletiky v Lučenci, kde ho „pipal“ známy kouč Daniel Pauko.

Šamorínska P-T-S bude Veszelkov prvý vážny štart v sezóne. Premiéru už má za sebou – v českej extralige skončil 18. mája v Plzni v diaľke (735) aj v trojskoku (15,58) druhý, zbieral body pre PSK Olymp Praha, v ktorom hosťuje. Obe disciplíny však absolvoval len tréningovo a z kratšieho rozbehu, „Neskákal som naplno, to ani náhodou,“ prízvukoval zverenec Radoslava Dubovského.

Ostrý štart do nezvyčajnej sezóny vrcholiacej svetovým šampionátom v katarskej Dauhe až na začiatku októbra by mal mať až  15. júna na P-T-S práve v Šamoríne. Dovtedy by mal byť zdravotne stopercentne v poriadku. „Trápil ma výrastok na členku, podstúpil som röntgenoterapiu. Našťastie, nebolí to, a ani ma to neobmedzuje v tréningoch,“ podotkol Tomáš Veszelka.

Vlani na ME v Berlíne sa senzačne prebil do finále a skončil v ňom ôsmy. S kvalifikáciou sa úspešne popasoval aj na marcových halových ME v Glasgowe, vo finále mu potom patrila šiesta priečka. Na MS však ešte nikdy doposiaľ neštartoval, no do Dauhy by sa veru rád pozrel.

„Limit 16,95 m je pomerne prísny, no možno bude na miestenku stačiť aj môj halový výkon 16,78. Na to sa však nemienim spoliehať, rád by som splnil limit a mal istotu. Či sa mi to podarí už na péteeske, to netuším.“

Zaskákať si v jednej súťaži s hviezdou ako je Christian Taylor nie je ani pre kvalitného trojskokana ako Veszelka každodenná vec. V Šamoríne na P-T-S sa mu to pošťastí už druhý raz v kariére.

„S Taylorom som už raz skákal, v roku 2015 na Zlatej tretre,“ tvrdil Tomáš, ktorý pred štyrmi rokmi v Ostrave skončil štvrtý, pričom získal skalp olympijského medailistu Rumuna Opreu i výborného Francúza Rapiniera. Taylor vtedy vyhral suverénne v rekorde mítingu 17,52 m.

Mužský trojskok sa v najnovšej, šamorínskej, ére péteesky objavuje pravidelne. Z troch edícií mítingu štartoval Veszelka v x-bionic® sphere dvakrát: v roku 2016 skončil štvrtý (15,86 m), o rok neskôr tretí (16,36 s vetrom, regulárne 16,33). Ak by v konkurencii, aká sa zíde 15. júna, zopakoval niektoré z predošlých dvoch umiestení, bola by to paráda.

Súťažiť s Christianom Taylorom je pre mňa veľká motivácia. Samozrejme, že sa od neho dá kadečo odpozorovať, ale človek by mal ostať vždy najmä sám sebou. Pravdepodobne ho nezdolám, lebo viem, že je o dve výkonnostné úrovne vyššie ako ja, ale budem bojovať,“ sľúbil Tomáš. „Neskorší začiatok mítingu mi vôbec neprekáža, rád skáčem večer. Dokonca ani vietor nie je taký problém, no nech je najmä teplo.“

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Trojskokan Tomáš Veszelka na piatkovej tlačovej besede k 54. ročníku mítingu P-T-S.

FOTO JÁN LUKY

Od prezidenta SAZ a zároveň organizačného výboru péteesky si prevzal symbolické štartové číslo.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk