Forster zlepšila rekord SR do 23 rokov na 100 m prekážok, Baluch vyhral v osobnom rekorde, Volko druhý na 100 m

Paráda! Dvojnásobná finalistka minuloročných juniorských MS Vikória Forster pokračuje vo výborných výkonoch z lanského leta aj tohtoročnej halovej sezóny. Na Memoriáli Liese Prokopovej v rakúskom St. Pöltene, ktorý mal „challengerový“ štatút mítingu World Athletics Continental Tour (D-kategória), zvíťazila v I. rozbehu na 100 m prekážok v slovenskom rekorde do 23 rokov 13,20 sekundy!

Zverenka Kataríny Adlerovej v ŠK ŠOG Nitra zlepšila doterajšie historické maximum Stanislavy Lajčákovej (Škvarkovej) zo 17. júna 2917 v Kladne až o 15 stotín. Dvadsaťročná Forster skresala zo svojho osobáku 13,58 z minulého roka priam neuveriteľných 38 stotín. Bežala však od štartu výborne a svoj rozbeh jasne vyhrala pred Rakúšankou Strametzovou (13,34). Viki dosiahla celkovo druhý najlepší výkon, lepšia bola len víťazka II. rozbehu, bronzová z OH 2021 v Tokiu Megan Tapperová z Jamajky – 13,02. Ďalšia Slovenka Martina Segečová zvíťazila v III. rozbehu za 14,42 (+2,3) a celkovo bola trinásta.

Vo finále potom skončila Forster štvrtá za 13,46 (o 12 stotín lepší čas ako os. rekord pred mítingom), keď ju trochu vyviedol z miery pád vedľa nej bežiacej favoritky Tapperovej hneď na prvej prekážke. Zvíťazila Joni Tomičičová-Preželjová zo Slovinska (13,30/vietor +1,1 m/s) pred Rakúšankami Strametzovou (13,33) a Plankovou (13,40).

Viktória Forster sa predstavila aj na hladkej stovke. V II. rozbehu finišovala 3. za 11,58 sekundy (+0,8 m/s), iba o 4 stotinky za svojím vlaňajším osobákom z juniorských MS v Nairobi. Celkovo dosiahla 6. najlepší čas, no na finále už po prekážkovom finále nenastúpila.

“Nemali sme v pláne bežať štyrikrát, keďže Viktória sa vracia do súťažného kolotoča po zranení. Mám veľkú radosť z toho, ako jej vyšiel rozbeh na prekážkovej stovke. Škoda, že vo finále ju rozhodil Tapperovej pád. Finále hladkej stovky bolo sotva 15 minút po prekážkovom, preto sme sa rozhodli radšej nebežať. Viki je v poriadku, už sa teší na ďalšie štarty,” zhodnotila štvrtkové vystúpenie svojej zverenky Katarína Adlerová.

Výborne si počínali slovenskí prekážkari na 400 m. Niekdajší bronzový medailista z juniorských ME (2019) a siedmy vlani na ME do 23 rokov Matej Baluch z banskobystrickej Dukly vyhral v osobnom rekorde 50,41 sekundy, keď si o 18 stotín zlepšil svoje doterajšie maximum z 9. júla 2021 na ME do 23 rokov Tallinne. Zverenec trénerov Edmunda a Igora Kováčovcov si do kvalifikačných rebríčkov okrem bodov za výkon pripísal aj víťazný bonus 40 bodov.

“Osobák vždy poteší. Dnes mi podmienky vyslovene ´sadli´, lebo mne vietor do chrbta v prvej rovinke vyhovuje. Takisto ma dobre potiahol, najmä v závere, predo mnou bežiaci Martin Tuček. Urobil som aj nejaké chyby: na deviatej a desiatej prekážke musím prebiehať plynulejšie, bez spomalenia. Ak to dokážem, verím, že splním svoj tohtoročný cieľa zabehnem pod 50 sekúnd,” vravel Matej Baluch.

Ďalší Slovák Patrik Dömötör zo Sláve STU Bratislava finišoval tretí časom 51,18, bol o 11 stotín rýchlejší ako v tohtoročnej premiére na 400 m prekážok v sobotu v 1. kole slovenskej ligy v Košiciach. Zverenec Jozefa Gála zaostal za svojím absolútnym maximom 51,07, tiež z vlaňajších ME do 23 rokov, o 11 stotín. Do renkingu získal bonus 30 bodov.

„V prvej polovici som bol príliš blízko prekážok, keďže fúkal silný vietor do chrbta. V najbližšom období musím ešte popracovať na tom, aby som bežal na 14 krokov – to je jediná možnosť, ako sa zlepšiť a dosiahnuť výkon pod 51 sekúnd,“ skonštatoval realisticky Patrik Dömötör, semifinalista MEJ 2019 a ME 2021 do 23 rokov. „Napriek tomu som však spokojný, lebo som dosiahol svoj druhý najlepší výkon v kariére.“

Medzi dvojicu Slovákov sa vklínil Čech Martin Tuček (50,65), ktorý v tomto roku v českej extralige v Ostrave už dosiahol čas pod 50 sekúnd – 49,97.

Aj Ján Volko sa pomaly dostáva do formy. V St. Pöltene obsadil vo finále na 100 m 2. miesto za 10,28 (+1,8 m/s) a získal do kvalifikačného renkingu o postup na ME a MS 35 bonusových bodov. Pre Volka bol štvrtkový finálový čas najlepší s dovolenou podporou vetra na 100 m od 10,25 v Eisenstadte 2. júla 2020.

Zverenca trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka zdolal vo finále len Rakúšan Markus Fuchs – 10,17. Tretí finišoval Brit Jamal-Marcus Rhoden-Stevens (10,29).

Halový exmajster Európy na 60 m predtým zvíťazil v II. rozbehu na 100 m za 10,27, avšak s vetrom 2,1 m/s v chrbte. Volko bežal od štartu výborne, o 6 stotín zdolal Rhodena-Stevensa a bol v rozbehoch zo všetkých najrýchlejší. Čas 10,27 bol pre Volka absolútne najlepší na 100 m od veterných 10,16 na lige v Dubnici nad Váhom 12. júla 2020.

“Som veľmi spokojný. V rozbehu sa mi bežalo fajn a uvoľnene, finále však ovplyvnili moje obavy z prípadného zranenia – pevne verím, že neopodstatnené. Markusovi Fuchsovi gratulujem k výbornému výkonu, veľmi mu prajem,” nezaprel v sebe férovosť Ján Volko.

Trénerka Naďa Bendová: “Rozbeh v Jankovom podaní bol výborný, s vypusteným záverom dosiahol 10,27. Vo finále už bežal ako keby so zatiahnutou ručnou brzdou, neriskovali sme. Som rada, že sa vrátil na výkonnostnú úroveň pod 10,30. Už len aby to vydržalo jeho telo. V St. Pöltene sú vždy výborné podmienky pre šprintérov. Som rada, že sme sa napokon rozhodli štartovať na tomto mítingu a nie v Dessau. K Jankovmu výkonu prispela aj výborná atmosféra.”