Ako naša špička improvizuje na tréningoch v ére koronavírusu – II. časť

MATEJ TÓTH: NAJVIAC MI CHÝBA KVALITNÁ REGENERÁCIA

„Chôdza spolu s vytrvalostným behom sú asi najmenej náročné disciplíny vyžadujúce špecifické podmienky na tréning. Môžeme sa pripravovať individuálne, kdekoľvek v prírode alebo na ceste, dokonca v mojom prípade aj priamo doma – na ´behátku´, kde teraz zväčša trénujem,“ pripomína úradujúci olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 a exmajster sveta z Pekingu 2015. „Nevidím však problém trénovať ani vonku: samozrejme sám, na miestach s minimálnym rizikom kontaktu s inými ľuďmi. Navyše, v uplynulých dňoch trénujem v obmedzenom režime nielen pre reštrikčné opatrenia, ale aj pre súťažný harmonogram. Na začiatku izolácie som bol v pretekovej forme, ale súťažiť som nemal kde. A najbližšie obdobie, minimálne do konca apríla, žiadne preteky ani nebudú… To znamená, že moja forma musí klesnúť, keďže držať ju dva mesiace na vrchole nie je možné. Preto teraz trénujem len zľahka, približne hodinku denne. Najviac mi asi chýba možnosť kvalitnej regenerácie a cvičenie s mojim fyzioterapeutom Denisom Freudenfeldom. Doma síce mám nejaké možnosti, ale je to neporovnateľné. Čo bude ďalej, keď budem musieť trénovať viac, naozaj neviem. Bez trénera, fyzioterapeuta a vhodných tréningových podmienok to bude ťažké, určite nebudem môcť trénovať naplno a ideálne.“

MICHAELA PEŠKOVÁ: JOGA NA SPESTRENIE ODDYCHU

„Situácia u nás v Lincolne nie je ružová – zavreli nám školu i všetky športoviská. S trénerom máme možnosť pripravovať sa individuálne, ale len ak ide o technický tréning. Bežecký musíme absolvovať bez kouča,“ referuje z USA Michaela Pešková, niekdajšia strieborná medailistka z OH mládeže 2014 v behu na 400 m prekážok, v súčasnosti študentka University of Nebraska v americkom Lincolne. „Ja mám momentálne trochu problém s krížami a som prechladnutá, takže teraz iba oddychujem a liečim sa. V súčasnej situácii niet dôvodu nikam sa ponáhľať, čas využívam na doliečenie si rôznych boliestok. Venujem sa preto doma najmä joge.“

MATÚŠ BUBENÍK: SÁM VÝŠKAR V PARKU

„Trénujem individuálne, keďže na Olymp, kde sa zvyčajne pripravujem, už nemôžem. Vstup majú povolený len zamestnanci strediska a ja ním nie som…,“ povzdychne si v Prahe žijúci Holíčan, piaty výškar z halových ME 2017 a strieborný na Svetovej univerziáde 2015. „Od trénera som dostal tréningový plán a k nemu vybavenie. Chodím teraz trénovať len do parku, inde to už nie je možné. V podstate ide len o udržiavací všeobecný tréning. Zatiaľ je to v poriadku, keďže prvé preteky budú aj pri optimistickom scenári vývoja až niekedy najskôr v júni.“

MÁRIA KATERINKA CZAKOVÁ: POSILŇOVŇA V OBÝVAČKE

„Veľa tréningov absolvujem na miestach, kde stretávam len minimum ľudí. Na chodecké tréningy využívam najmä cyklotrasy, behávať chodím do lesa alebo dokonca na polia…,“ prízvukuje najlepšia slovenská chodkyňa, pred dvoma rokmi na ME v Berlíne piata najlepšia v pretekoch na 50 km. „Keďže s rúškom na ústach sa trénuje veľmi zle, zvolila som si na prípravu vyslovene také miesta, kde je nízka koncentrácia ľudí. Čo sa týka posilňovania, mám doma stacionárny bicykel – orbitrek. Požičala som si aj lavičku, kúpila som si nejaké činky, takže naša obývačka sa raz za deň mení na malú posilňovňu.“

MIROSLAV ÚRADNÍK: NÁVRAT K OBJEMOVÉMU TRÉNINGU

„Tréning som prispôsobil aktuálnej situácii. Je to náročné, ale všetci musíme byť zodpovední a rešpektovať nariadenia vlády a krízového štábu. Môj tréning je opäť viac objemový, občas absolvujem krátke a rýchle úseky na spestrenie. Väčšinu roka trénujeme vonku na vzduchu takže ja osobne nepociťujem až také veľké obmedzenie,“ porovnáva chodec banskobystrického VŠC Miroslav Úradník, vlani bronzový na 20 km na Armádnych svetových hrách v čínskom Wu-chane. „Rozdiel je len v tom, že teraz trénujem osobitne a nie spolu s ostatnými z našej skupiny, Banská bystrica je prázdna, bez množstva áut, čo mi len prospieva, keďže ovzdušie je čistejšie. Verím, že čoskoro sa situácia zlepší a budeme vedieť, čo ďalej so sezónou. Najviac ma mrzí, že netuším, kedy budú nejaké preteky, a preto je ťažké nájsť motiváciu a plne sa sústrediť na športovú prípravu.“

MATEJ BALUCH: NAMIESTO ČIERNEJ HORY SLOVENSKÝ RAJ

„Trénujem v náhradno-nudzovom režime, v tomto času sme už mali byť na trojtýždňovom sústredení v Čiernej Hore. Momentálne sa pripravujem trénujem v krásnej prírode v Slovenskom raji na Čingove. Posilňujem doma, ide väčšinou o cvičenie s vlastnou hmotnosťou. Som zdravý, čo je super, pretože moje tréningové jednotky sú dosť náročne, a ja teraz trénujeme dvojfázovo,“ konštatuje talentovaný prekážkar na 400 m z AŠK Slávia Spišská Nová ves, vlani bronzový na juniorských ME v Borase. „Škoda, že sa nám presunuli maturitné skúšky. Už by som ich mal rád za sebou. Napriek všetkému verím, že vletnej sezóne ešte budeme súťažiť a bude dobrá. Aj ostatným športovcom želám, aby ostali zdraví a boli zodpovední  v tejto ťažkej dobe.“

TIBOR SAHAJDA: TRÉNER HO SPREVÁDZA NA KOLOBEŽKE

“Reštrikčné opatrenia v súvislosti s koronavírusom moju prípravu až tak výrazne neovplyvnili, kedže behám vonku. Naďalej trénujem naplno, bez väčších obmedzení na osvedčených miestach Nad jazerom a v lesoparku Furča v Košiciach. Tréner Molčan jazdí popri mne na kolobežke, mne to takto veľmi vyhovuje,” hovorí najlepší slovenský vytrvalec, účastník maratónu na ME v Berlíne, ktorý mal v pláne zabojovať aj o miestenku na OH v Tokiu. “Okrem toho som využíval aj hypoxický stan, spával som v ňom 32 dní, minulú sobotu som s tým skončil. Pripravujem sa ako keby na desiatku a polmaratón,  no neviem, na aké podujatie…”

MARCEL LOPUCHOVSKÝ (KOUČ IVETY PUTALOVEJ): UVIAZLI NA JUHU AFRIKY

„Od 15. februára sme v Juhoafrickej republike, prvé tri týždne sme strávili vo vysokohorskom Dullstroome, kde sme sa zamerali najmä na nabehanie objemov. Ivetina týždenná dávka bola približne 80 km. Takéto objemy a tak dlho ešte doteraz neabsolvovala. Momentálne sme už v Potchefstroome, kde v súvislosti s koronavírusom už robia dosť významné opatrenia. Od pondelka 16. 3 zatvorili školy, v obchodoch každého dezinfikujú… Je fajn, že sme v prenajatom dome sami, čím sa riziko nákazy minimalizuje, Iveta sa s nikým nestretáva,“ opisuje situáciu v JAR Marcel Lopuchovský, tréner štvrtej štvorstovkárky z halových ME 2015 a šiestej z halových MS 2016 Ivety Putalovej. „Žiaľ, nedávno prišlo nariadenia od tunajšieho ministerstva školstva zatvoriť školy, takže uzavreté sú i všetky športoviská patriace a objekty k North-West University, na čo doplatili aj naše viacbojárky Lucia Vadlejch a Lucia Mokrášová. Obe už odcestovali domov rovnako ako oštepárska tréningová skupina Jana Železného, mnoho Francúzov, Katarčanov, Lotyšov a Poliakov. Ostali sme iba my a menšie skupinky z Poľska a Ukrajiny. V JAR by sme mali zostať do 5. apríla, no uvidíme, čo bude a ako sa vyvinie situácia s možnosťou odletu.“

TOMÁŠ VESZELKA: NA BICYKLI NA TRÉNING DO PARKU

„Keďže v Banskej Bystrici zatvorili posilňovne a padla aj možnosť využívať regeneráciu a služby fyzioterapeutov, pre mňa bolo bezpredmetné ostať tam. Odišiel som domov do Lučenca, no v tréningu nestále pokračujem. Improvizujem, ako sa len dá,“ vraví finalista ME 2018 v Berlíne (ôsmy) a halových ME 2019 v Glasgowe (šiesty), ktorý vlani na strieborných Armádnych svetových hrách vo Wu-chane prekonal v trojskoku prvý raz v kariére 17-metrovú hranicu svetovej extratriedy. „Cvičím v byte alebo vonku pred bytovkou. Našťastie, stále môžeme ešte aspoň vychádzať z domu, a keďže počasie bolo krásne celý minulý týždeň, odviezol som sa na bicykli do parku alebo hocikam inam, kde som mal možnosť odbehať úseky, alebo urobiť odrazový tréning. Určite to nie je tréning adekvátny na toto prípravné obdobie, ale cítim sa super. Zdravotne som v poriadku a to je hlavné. Ak by som bol ešte stále v objemovej príprave, nič by mi okrem činky dokopy nechýbalo. A v tom teraz improvizujem a cvičím aspoň s vlastnou hmotnosťou.“

RADOSLAV IVAN (KOUČ MARTINA KUČERU A ŠIMONA BUJNU): OSTAŤ ZDRAVÝ A NEZRANIŤ SA

„Vzhľadom na momentálnu situáciu nám neostáva nič iné, len pripravovať sa v Bratislave v domácich podmienkach, ktoré by sme za normálnych okolností tak či tak využívali až do konca marca do plánovaného zahraničného sústredenia. Kým bude počasie priaznivé, vieme odtrénovať doma na Slovensku takmer všetko,“ tvrdí tréner Radoslav Ivan, ktorý má v opatere víťaza Svetovej univerziády 2013 v behu 400 m prekážok Martina Kučeru a semifinalistu behu na hladkých 400 m z lanskej Svetovej univerziády v Neapole Šimona Bujnu. „Teraz je dôležité dodržiavať určené pravidlá, sústrediť sa na tréningy a hlavne ostať zdravý a nezraniť sa. Viac nás však trápia nejasnosti okolo letnej sezóny a súťažného programu, ku ktorému musíme prispôsobiť prípravu. Všetko musíme riešiť operatívne.“

Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk