Druhý deň 76. majstrovstiev Slovenska na banskobystrických Štiavničkách v réžii VŠC Dukla priniesol viacero kvalitných výkonov vysokej medzinárodnej úrovne. Postarali sa o ne dvaja, ktorí už majú účasť na MS 2023 v Budapešti istú (Ján Volko, Gabriela Gajanová) a taktiež prekážkarka na 100 m Stanislava Škvarková, ktorá o miestenku na šampionát stále bojuje.
Slovenský šprintérsky rekordér Ján Volko aj v silnom protivetre 1,9 m/s pokoril výrazne 21-sekundovú hranicu (20,87) a k titulu zo stovky pridal zlato aj na 200 m – celkovo už svoje ôsme na M-SR. S výnimkou roku 2017, keď v tejto disciplíne neštartoval a vyhral Šimon Bujna, bol od roku 2015 vždy najlepší.
Aj ďalšie dve medaily v tejto disciplíne získali šprintéri z klubu Naša atletika Bratislava od trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka – striebro juniorský rekordér SR Filip Federič (21,31) a bronz štvorstovkársky špecialista Tomáš Grajcarík v osobnom rekorde 21,56.
Ján Volko: „Celkovo som spokojný, aj v protivetre som bežal dobre a vzhľadom na jemnú únavu je to dobrý ukazovateľ smerom k univerziáde. Rýchlosť mi nechýba a verím, že v dobrých podmienkach, čiže najmä s vetrom v chrbte to môže byť ešte výrazne lepšie. Teším sa, že všetky tri medaily idú do nášho klubu, čo je dôkaz, že naši tréneri odvádzajú kvalitnú prácu. Na konkrétny výkon som pred finále nemyslel, chcel som len bežať čo najlepšie.“
Na otázku, s ktorým výkonom z majstrovstiev SR – stovkou za 10,36 alebo dvojstovkou za 20,87, je spokojnejší, Volko odvetil: „Vzhľadom na všetky okolnosti sú približne rovnako kvalitné.“
Na 200 m žien suverénne zvíťazila Alexandra Bezeková za 24,27 s viac ako sekundovým náskokom. Semifinalistka halových MS 2018 na 400 m triumfovala už 6. raz, pričom premiérové zlato si vybojovala už v roku 2012!
Šimon Bujna (ŠK Dukla) potvrdil na štvorstovke, že je v tejto disciplíne slovenská jednotka, a piate zlato za sebou okorenil slovenským výkonom roka 46,54. O stotinku zlepšil svoj čas z nedávneho banskobystrického mítingu P-T-S. “Oba vrcholy, pétéeska i šampionát mi vyšli, hoci tajne som dúfal, že by mohol padnúť aj osobák 46,32. Škoda, že to nevyšlo, ale z piateho triumfu mám radosť. Kým ukončím letnú sezónu, chcel by som zabehnúť ešte dva kvalitné výkony na štvorstovke, ktoré by mi pomohli v kvalifikačnom rebríčku na ME 2024 v Ríme, pretože tie sú dosť skoro a na budúci rok nebude veľa času na naháňanie bodov,” načrtol 27-ročný Bratislavčan reprezentujúci banskobystrickú Duklu svoje ciele do ďalšej časti sezóny.
Druhý skončil víťaz sobotnej prekážkarskej štvorstovky Patrik Dömötör (47,01) a tretí jeho klubový kolega zo Slávie STU Bratislava Miroslav Marček (47,34). Dömötörovi po sobotných problémoch s chrbtom veľmi pomohla fyzioterapeutka Veronika Vnenčáková, ktorá spolupracuje aj s Jánom Volkom. “Bez nej by som asi hladkú štvorstovku na takejto úrovni nezvládol,” pochválil ju Patrik.
Ženská štvorstovka mala prekvapujúcu víťazku, bývalú výbornú viacbojárku (6. na MSJ 2012 a 5. na MEJ 2013 v sedemboji), už 29-ročnú v Prahe žijúcu Luciu Mokrášovú. Dubnická atlétka dosiahla solídnych 55,82 a predstihla prekážkarskú špecialistku Andreu Švecovú (56,59) i víťazku sobotného skoku do diaľky Tamaru Balajovú (56,86).
“Viacboje ma mentálne už netešili. Potrebovala som zmenu, a preto som si vybrala štvorstovku. Na tejto trati ide o rodinnú tradíciu, kedysi ju na výbornej úrovni behal môj brat Juraj. okrem toho mám rada nové výzvy. Atletikou sa bavím a myslím si, že aj na štvorstovke mám ešte priestor posúvať sa dopredu. Môj čas 55,82, vzhľadom na to, že nemám ešte nabehané veľa, nie je zlý. Chcem sa dostať k 54 sekundám, a potom by som pridala na štvrťke ešte prekážky,” prezradila 29-ročná Lucia Mokrášová.
Parádne sólo predviedla na 800 m žien Gabriela Gajanová z AK ZŤS Martin. V snahe o čo najlepší čas a bonus 100 bodov k nemu do kvalifikácie o OH v Paríži bežala od začiatku výborne (medzičas na 400 m 57,9) a časomer sa napokon zastavil na hodnote 2:01,21 min, čo je najlepší výkon ženy dosiahnutý na M-SR v ére samostatnosti. Rekord šampionátu patrí výkonom 1:59,0 Jozefíne Čerchlanovej z roku 1976.
„Áno, bavili sme sa aj s trénerom Heyerom pred pretekmi, že 2:01 je v mojich silách, už len ja som musela sama seba presvedčiť najmä psychicky, že na to mám. Mala som pred takýmto sólom naozaj veľký rešpekt, ale snažila som sa nevymýšľať a bežať rovnakým štýlom ako na tréningoch – nesústrediť sa na čas, ale strážiť si bežecký štýl a dobré dýchanie. Čas 2:01,21 ma naozaj veľmi príjemne potešil,“ vravela usmiata Gabika Gajanová. „Posledných sto metrov som sa snažila bežať, čo to dá, ale celkom som bojovala aj s miernym vetríkom, takže to nebolo to úplne zadarmo. Keďže už je otvorená kvalifikácia na parížsku olympiádu, vedela, som, že na domácom šampionáte sa dajú nazbierať pekné body – ak pobežím aj rýchlo. Myslím si, že šancu som využila.“
Striebro – rovnako ako na 1500 m – patrilo Sophii Zápotočnej (2:09,69) a bronz víťazke sobotných behov na 1500 a 5000 m Žofii Naňovej (2:12,11), ktorá ešte v záverečnej štafete na 4 x 400 m získala vo farbách Slávie STU Bratislava striebro.
Dvadsaťročný Filip Bielek na 800 m potvrdil post tohtoročnej slovenskej tabuľkovej jednotky. Od začiatku nebojácne udával tempo a v závere odolal aj ataku obhajcu zlata a víťazovi sobotnej tisícpäťstovky Filipovi Revajovi. Bielek triumfoval za 1:50,36 o desatinku pred Revajom a aj tretí Filip Semančák (1:52,25 – osobný rekord) je člen tréningovej skupiny Jozefa Pelikána.
“Tréner nám pred pretekmi povedal, aby sme sa dohodli na taktike, no nik sa neponúkol, že pôjde dopredu. Preto som to vzal na seba a myslím si, že som zvolil celkom vhodné tempo (400 m za 54 s – pozn. red.). Pri vbiehaní do cieľovej rovinky som si nebol celkom istý, či odrazím atak Filipa Revaja, som však rád, že to vyšlo,” skonštatoval Filip Bielek.
V stípli zvíťazili s veľkým náskokom favoriti. O prvenstve Dávida Mazúcha (9:21,63) nebolo pochýb, takisto Lucia Keszeghová jasne dominovala (10:52,84 – rekord majstrovstiev Slovenska). Nitriansky vytrvalec zavŕšil na Štiavničkách víťazný čistý zlatý hetrik (2021 – 2023) a celkovo bral piate zlato, Keszeghová sa z titulu radovala tretíkrát (2020, 2021, 2023).
Organizátorom vyšiel pravidlami povolený ťah a prekážkovú stovku pripravili na protiľahlej rovinke, aby atlétkam fúkalo do chrbta. Dokonale to využila Stanislava Škvarková (ŠK Dukla), ktorá vo finále druhý raz v sezóne pokorila hranicu 13 sekúnd. Čas 12,94 bol aj nový rekord šampionátu, aj doterajší 13,11 z 29. 8. 2020 (vyrovnala ho v roku 2021) patril Stanke. Tento výkon pre zverenku svojho manžela Michala znamená, že ešte ostáva v hre o miestenku na MS v Budapešti, kde bude štartovať 40 prekážkarok. Pred M-SR patrila Škvarkovej 49. pozícia. Jej sezónne maximum ostáva 12,89.
„Tešila som sa na dnešné preteky, lebo som vedela, že konečne pobežím dva behy, čo mám veľmi rada. Čas 12,94 beriem všetkými desiatimi. Snažila som sa dať do toho všetko a veľmi zaň ďakujem,“ vravela Stanka Škvarková s jemným úsmevom na perách. „Akú si dávam šancu, že by toto mohlo postačovať na miestenku do Budapešti? To už nie je veľmi v mojich rukách. Myslím si, že som to nevzdala, bojovala som do poslednej možnej chvíle. Ak to vyjde, budem veľmi rada, ak nie, nič sa nedeje, lebo všetko je tak, ako má byť. A teším sa, že sa mi tieto body už počítajú do olympijskej kvalifikácie, takže som si pripravila dobrý základ pre boj o Paríž 2024.“
Osobný rekord si zlepšila strieborná Monika Baňovičová (Naša atletika Bratislava, v rozbehu 13,44, vo finále 13,34) a bronzová Malačanka Rebecca Slezáková (13,59) iba o jedinú stotinku zaostala za juniorským rekordom SR Viktórie Forster 13,58 z 27. 6. 2021 v Trnave. Trenčianka Michaela Molnárová v rozbehu časom 13,95 (osobný rekord) splnila limit na MEJ, avšak už po termíne… Po štvorročnom kraľovaní Mateja Balucha (na M-SR neštartoval, je v Číne na Svetovej univerziáde) sa novým majstrom Slovenska na 110 m prekážok stal vlaňajší junior Lukáš Ševčík zo Slávie Trenčín v slovenskom výkone roka 15,03.
Jednotkový výkon v letnej sezóne pridal i premiérový majster SR v mužskej výške Gergely Tóth (Slávia STU). Zverenec Vladimíra Bezdíčka a Hajnalky Tóthovej sa na tretí raz prehupol ponad 211 cm, čo znamenalo aj zlepšenie osobného rekordu. Inak prvý raz od roku 2014 nefiguruje v kolónke víťazov výšky meno Bubeník alebo Beer. O novej výškarskej šampiónke rozhodlo až rozoskakovanie a v ňom mala najviac šťastia Žilinčanka Veronika Kuricová. K halovému zlatu v roku 2022 pridala prvé pod holým nebom za výkon 169 cm.
V trojskoku žien dosiahla Zuzana Ďurkechová (Slávia STU) zlatý hetrik (2021 – 2023), Patrikovi Megelovi stačilo na prvý titul pod holým nebom po dvoch halových (2021, 2022) iba 14,69. O svojom triumfe rozhodol posledným pokusom, keď dovtedy viedol s problémovou pätou zápasiaci líder tabuliek Matúš Blšták.
Guliar Adrián Baran (MŠK Vranov nad Topľou) štvrtý raz v sezóne pokoril 18-metrovú hranicu a piaty titul za sebou okorenil aj osobným rekordom 18,10 m. Doterajšie maximum z 24. júna vo Vlašime si zverenec Jaroslava Kolcuna zlepšil o dva centimetríky. Nedarilo sa úspešnému mládežníkovi Karlovi Šulovi ml., ktorý má stále problémy s technikou (guľa mu prepadáva cez prsty) a striebro bral za výkon len 16,41 m.
“Som rád, že som v letnej sezóne konečne prekonal hranicu 18 metrov. Veľmi mi to pomohlo mentálne, padla psychologická bariéra, čo ma nesmierne vzpružilo. Na majstrovstvá Slovenska som si išiel dobre zasúťažiť, vyladil som na ne formu. Veril som si, že by som si mohol opäť zlepšiť osobný rekord. V druhom pokuse to vyšlo, aj keď len o dva centimetre. Som veľmi spokojný, piaty titul do zbierky je super a teším sa, že som ho získal za výkon nad 18 metrov. Myslím si však, že mám aj na viac, cítim rezervy v technike aj v sile – v porovnaní s 19 či 20-metrovými guliarmi som slabý,” priznal Adrián Baran.
Kouč Kolcun mal radosť aj po súťaži guliarok, keďže jeho zverenka Monika Marjová sa pred MEJ v Jeruzaleme predviedla v parádnej forme a vďaka osobáku a slovenskému výkonu roka 14,50 m zdolala o 40 cm hlavnú favoritku a 3-násobnú šampiónku Natáliu Válekovú.
Obaja diskárski šampióni predĺžili svoju šnúru titulov na päť. Barbora Jakubcová (Atletika Košice o. z.) i Samuel Kováč víťazia od roku 2019. Zverenec Romana Oravca získal titul vďaka slovenskému výkonu roka 52,44 a v Česku pôsobiaca Jakubcová si vybojovala prvenstvo výkonom 44,56 m.
V záverečných štafetách dominovali kvartetá Našej atletiky Bratislava. Ženy v zložení Ufnárová, Trgová, Kolozsváryová, Lörinczová utvorili slovenský výkon roka 3:54,92, keď vlastné maximum zlepšili o 24 stotín, mužská štvorica Haraslín, Benda, Kadák, Grajcarík prerušila štvorročné kraľovanie Slávie STU Bratislava, ktorú tentoraz diskvalifikovali.
V medailovej bilancii klubov zvíťazila banskobystrická Dukla s 8 zlatými, 7 striebornými a 6 bronzovými medailami pred Sláviou STU Bratislava (7 – 7 – 5), Našou atletikou Bratislava (5 – 4 – 4), Sláviou Trenčín (3 – 1 – 3), AC Stavbár Nitra (2 – 2 – 1) a MŠK Vranov nad Topľou (2 – 1 – 0)
FAKTY Z BANSKEJ BYSTRICE
NEDEĽA
MUŽI
200 m (-1,9): 1. Ján Volko 20,87, 2. Filip Federič 21,31, 3. Tomáš Grajcarík (všetci Naša atletika Bratislava) 21,56
400 m: 1. Šimon Bujna (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 46,53 – slovenský výkon roka, 2. Patrik Dömötör 47,01, 3. Miroslav Marček (obaja Slávia STU Bratislava) 47,34
800 m: 1. Filip Bielek (ŠK Vital Bratislava) 1:50,36, 2. Filip Revaj (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 1:50,46, 3. Filip Semančák (Slávia STU Bratislava) 1:52,25
110 m prek. (+0,7): 1. Lukáš Ševčík (AK Slávia Trenčín o. z.) 15,03 – slovenský výkon roka, 2. Dominik Labuda (AC Stavbár Nitra) 15,31, 3. Mário Kadák (Naša atletika Bratislava) 16,41
3000 m prek.: 1. Dávid Mazúch (ŠK ŠOG Nitra) 9:21,63, 2. Gergö Szarka (AC Nové Zámky) 9:35,82, 3. Matúš Kompas (ŠK ŠOG Nitra) 9:38,42
výška: 1. Gergely Tóth (Slávia STU Bratislava) 211 – slovenský výkon roka, 2. Eduardo Cobas (MAC Redox Lučenec) 195, 3. Šimon Kovalčin (AK Slávia TU Košice) 195
trojskok: 1. Patrik Megela 14,69 (+0,2), 2. Matúš Blšták (obaja ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 14,29 (+0,4), 3. Matúš Grieš (CVČ Liptovský Mikuláš) 13,79 (-0,2)
guľa: 1. Adrián Baran (MŠK Vranov nad Topľou) 18,10 – slovenský výkon roka, 2. Karel Šula ml. (BK Hraj na tie nohy Bratislava) 16,41, 3. Milan Haborák ml. (AC Nové Zámky) 15,84
disk: 1. Samuel Kováč (AC Stavbár Nitra) 52,44 – slovenský výkon roka, 2. Adrián Baran (MŠK Vranov nad Topľou) 49,33, 3. Karel Šula ml. (BK Hraj na tie nohy Bratislava) 47,54
4×400 m: 1. Naša atletika Bratislava (Haraslín, J. Benda, Kadák, Grajcarík) 3:26,24, 2. Slávia UK Bratislava (Mizner, Melo, Mitašik, Jablokov) 3:27,81, 3. Slávia STU Bratislava „B“ (Láznička, Zaťko, Talajka, Špacír) 3:38,88
ŽENY
200 m (-1,5): 1. Alexandra Bezeková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 24,27, 2. Patrícia Garčárová (TJ Tatran Spišská Nová Ves) 25,31, 3. Ema Bendová (Naša atletika Bratislava) 25,52
400 m: 1. Lucia Mokrášová (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 55,82, 2. Andrea Švecová (Slávia STU Bratislava) 56,59, 3. Tamara Balajová (AK Slávia Trenčín o. z.) 56,86
800 m: 1. Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin) 2:01,21, 2. Sophia Zápotočná (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 2:09,69, 3. Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava) 2:12,11
100 m prek. (+1,0): 1. Stanislava Škvarková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 12,94 – rekord M-SR, 2. Monika Baňovičová (Naša atletika Bratislava) 13,34, 3. Rebecca Slezáková (AC Malacky) 13,59
3000 m prek.: 1. Lucia Keszeghová (Slávia STU Bratislava) 10:52,84 – rekord M-SR, 2. Petra Šuleková (ŠK ŠOG Nitra) 11:07,04, 3. Lucia Vlčáková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 11:19,17
výška: 1. Veronika Kuricová (ŠK Juventa Žilina) 169, 2. Michaela Lenhartová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 168, 3. Terézia Vaneková (AK Slávia TU Košice) 168
trojskok: 1. Zuzana Ďurkechová (Slávia STU Bratislava) 12,45 (+1,0), 2. Lívia Hübschová (AK Slávia Trenčín o. z.) 12,26 (+1,3), 3. Viktória Rusnáková (AK Slávia TU Košice) 12,21 (+1,2)
guľa: 1. Monika Marjová (MŠK Vranov nad Topľou) 14,50 – slovenský výkon roka, 2. Natália Váleková 14,10, 3. Michaela Vrecková (obe ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 12,17
disk: 1. Barbora Jakubcová (Atletika Košice o. z.) 44,56, 2. Natália Váleková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 38,26, 3. Jana Bódiková (ŠK ŠOG Nitra) 36,83
4×400 m: 1. Naša atletika Bratislava (Ufnárová, Trgová, Kolozsváryová, Lörinczová) 3:54,92 – slovenský výkon roka, 2. Slávia STU Bratislava (Kovarčíková, Naňová, Strýčková, Švecová) 3:59,00, 3. ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica (Predajnianska, Vlčáková, Segečová, Malatincová) 4:13,93
Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI
FOTO JÁN LUKY a KRISTIÁN KOVÁČ