Kladivárka Martina Hrašnová urobila v úvodný deň 76. majstrovstiev Slovenska v Banskej bystrici dôležitý krok na ceste na svetový šampionát v Budapešti. Na Štiavničkách si vybojovala už šestnásty titul v kariére solídnym výkonom 68,95 m z piatej série, a keďže k bodom za výkon dostane bonus 100 bodov za prvenstvo na domácom šampionáte, v kvalifikačnom rebríčku na MS sa zrejme posunie medzi 36 žien, ktoré budú môcť bojovať na MS.
“Keby mi niekto povedal, že vyhrám výkonom tesne pod 69 metrov, brala by som to všetkými desiatimi. Pred šampionátom som si trochu započítala. Vyšlo mi, že ak sa chcem prebojovať do budapeštianskej tridsaťšestky, stačí my skončiť druhá výkonom okolo 68,20 , alebo hodiť 67 metrov a vyhrať,” vravela po pretekoch niekdajšia dvojnásobná vicemajsterka Európy.
“Vedela som, že Veronika je vo forme, preto som túžila prekonať 68 metrov, aby som mala šancu na miestenku na MS. Vyšlo mi to, preto som stopercentne spokojná. Samozrejme, istotu ešte úplne nemám, ale asi by som v Budapešti nemala chýbať. Žiaľ, po pétéeske som ochorela, štyri dni som len ležala a absolvovala som iba jediný tréning. Preto som sa cítila dnes v kruhu dosť neisto, čo sa odzrkadlilo na technike. Hádzala som veľmi zle, ale našťastie, aspoň jeden pokus som trafila. V ideálnom stave by to bolo asi ešte o trochu lepšie. Ak by ma Veronika v poslednom pokuse prehodila, až tak by mi to neprekážalo, hoci titul je titul. Viem, že aj ona potrebuje body, a preto by som jej to dopriala.”
O svetový šampionát bojuje stále aj Veronika Kaňuchová. V záverečnom hode súťaže sa zlepšila na 68,31 m, čo síce na obhajobu titulu nestačilo, ale stále aj u nej tlie iskierka nádeje na budapeštiansku miestenku. V nedeľu, v deň uzávierky kvalifikácie na MS, bude pokúšať ešte šťastie na mítingu v maďarskom Szombathelyi.
“Škoda, že v poslednom pokuse sa mi kladivo v spotenej ruke trochu vyšmyklo, bolo by to ešte o čosi viac ako 68,31,” poznamenala Kaňuchová a jej kouč Libor Charfreitag ml. dodal, že sa takto ukrátila možno aj o meter. “Z výkonu sa teším, lebo posledný mesiac som trochu prežívala krízu. Konečne som sa cítila vo svojej koži, bola som to kladivársky znova ja. V Maďarsku by som rada aspoň zopakovala dnešný výkon, ale lepšie by bolo ešte niečo pridať.”
Klubový kolega našich elitných kladivárok z banskobystrickej Dukly Marcel Lomnický zlepšil svoje sezónne maximum o 20 cm na 72,74 m, čo znamenalo jedenáste zlato na M-SR, ale na účasť na MS to je málo.
“Zrejme budem piaty až siedmy pod čiarou,” odhadoval piaty z olympiády v Riu de Janeiro. “Ak by som v sezóne hádzal v priemere o 1,5 metra viac, teraz by bola naša debata úplne o niečom inom. Na fakte, že do Budapešti nepôjdem, už nič nezmením. Pre mňa by to aj tak bolo len o účasti a ja mávam vyššie ambície – minimálne bojovať o finále, čo by mi však tentoraz nehrozilo. Ak by som hádzal okolo 75 metrov, bolo by to niečo iné.”
V solídnej forme sa vrátil na Štiavničky šprintérsky rekordér Ján Volko. Kým na P-T-S vyhral stovku v sezónnom maxime 10,21, tentoraz mu na ôsmy titul stačilo 10,36 sekundy (v rozbehu 10,43), čo však bolo len dve stotinky za jeho vlastným rekordom majstrovstiev SR z roku 2017.
Štvrtý na tejto trati na ME 2022 v Mníchove zvíťazil pred svojím tréningovým partnerom v Našej atletike Bratislava a juniorským rekordérom SR Filipom Federičom (10,58). Dvadsaťšesťročný Volko vládne najkratšiemu šprintu od roku 2015: nezvíťazil len v roku 2021, keď pre zranenie neštartoval. Banskobystrický titul bol jeho ôsmy na 100 m. Bronz získal nečakane Samuel Cerula v osobnom rekorde 10,79.
Ján Volko: “Pravdu povediac, nie som úplne spokojný s výkonom. Myslel som si, že mám trochu na viac. Na pétéeske som sa dokázal vyburcovať viac. Som rád, že to dopadlo dobre a verí, že v ďalších pretekoch budem ešte rýchlejší. Veril som, že Filipova prítomnosť na štarte mi pomôže a ponaháňa ma. Zatiaľ som jeho tlaku odolal, mám zjavne viac skúseností. Z jeho tohtoročných výkonov však mám radosť a je to takto dobre.”
V najkratšom ženskom šprinte napokon zo súboja generácií (Monika Weigertová verzus mlaď) nič nebolo. Skúsenej zverenke Eugena Lacza v Slávii UK sekundovala napokon len Lenka Kovačovicová, ktorá však napriek sezónnemu maximu jasne prehrala (11,63 – 11,92). Mládežnícke reprezentantky Forster, Farajpour, Cellerová a Strýčková na šampionáte neštartovali.
“Môj výkon mohol byť veru aj lepší, predsa len som výraznejšie zaostala za svojím osobným rekordom. Titul sa však počíta, z toho mám radosť. Na druhej strane viem, že ak by štartovala Viki Forster, asi by to bolo iné. Môj cieľ bol vyhrať a získať čo najviac bodov do kvalifikácie na budúcoročné ME v Ríme,” uviedla Monika Weigertová.
Na 1500 m žien suverénne triumfovala Žofia Naňová zo Slávie STU Bratislava (4:24,20) s vyše 8-sekundovým náskokom pred Sophiou Zápotočnou a na tejto trati si vybojovala premiérové zlato. O ani nie tri hodiny pridala aj úspešnú obhajobu titulu na 5000 m, keď najprv pomáhala s tempom Zuzane Michaličkovej (majsterka SR z roku 2021), ktorá sa usilovala o limit na decembrové krosové ME v Bruseli. Naňová v závere zrýchlila a pohodlne vyhrala za 16:54,79, no radosť mala aj Michaličková z osobáku 17:10,16, pričom limit jej ušiel len o 16 stotín.
“Vedela som, že Sophia má rýchlo osemstovku, preto som sa snažila od začiatku bežať rýchlo a nespoliehať sa na záver. Chcela som ju unaviť. Škoda, že som bežala sama, ak by som mala lepšie súperky, bolo by to celkom iné. Rada by som na 1500 m pokorila métu 4:20, ale v tejto sezóne to už asi nestihnem, lebo sa idem pripravovať prioritne na polmaratón n rámci MMM v Košiciach,” prezradila po tisícpäťstovke Naňová a v cieli behu druhého víťazného behu, na 5000 m, ešte dodala: “Už som trochu cítila únavu, na 1500 m to bolo dnes jednoduchšie. Teraz som sa trochu vytrápila. Ak by som nepomáhala Zuzke Michaličkovej s tempom na limit, asi by som nebežala tak rýchlo.”
Na 1500 m mužov obhájil titul vďaka zrýchleniu v závere študent Právnickej fakulty UK v Bratislave behajúci za banskobystrickú Duklu Filip Revaj (3:54,00) a prekazil Petrovi Kováčovi, šampiónovi z rokov 2019 a 2021 zlatý hetrik. Väčšiu radosť z prvého výkonu v kariére pod 4 minúty (3:58,59) mal aj Kováčov brat – dvojča Michal, celkovo piaty.
“Taktika bola jasná – držať sa vpredu, kontrolovať si dianie na čele a 400 – 500 metrov pred cieľom nastúpiť. Zrýchľovať som síce začal o čosi skôr, ale mne trochu pomalšie tempo v úvode vyhovovalo. Veril som si, že vo finiši uspejem,” priznal Filip Revaj, ktorého pripravujú spoločne Pavel Slouka a Jozef Pelikán.
Pri neúčasti slovenskej jednotky Petra Ďureca vyhral beh na 5000 m 35-ročný Marek Lenčéš (14:59,74) a z prvého slovenského titulu v bežeckej kariére, ktorú začal až po tridsiatke, mal veľkú radosť. Zlato získal s náskokom takmer 20 sekúnd pred Petrom Ďuricom, bronz si vybojoval lanský líder slovenských maratónskych tabuliek a tréner Žofie Naňovej Matúš Hujsa. Beh na 5000 m mužov aj žien bol zároveň súčasť Bežeckého pohára SAZ 2023.
“Mal som dva ciele – zabojovať o majstrovský titul a pokúsiť sa o osobný rekord. Uspel som na päťdesiat percent, žiaľ, výkon bol slabší. Azda nabudúce mi to vyjde. Z víťazstva mám obrovskú radosť. Posledné dva dni som ani poriadne nespal, stále som skúmal štartovku, s kým pobežím. Vedel som, že toto je moja veľká šanca na titul, keďže Peťo Ďurec nebežal. Takisto viem, ako by to asi dopadlo, ak by nechýbal, ale na toto sa už nik nebude pýtať v budúcnosti. Som neskutočne šťastný,” nadchýnal sa Marek Lenčéš, zverenec Štefana Mereša. Teraz sa bude pripravovať na jubilejný 100. ročník košického MMM: “Uvidím, ako to dopadne. Na prípravu mám len dva mesiace. Uvedomujem si, že je to málo, a zrejem sa trochu v Košiciach vytrápim. “ (úsmev)
Na 400 m prekážok sa skončila v sobotu dominancia bývalého víťaza Svetovej univerziády 2013 Martina Kučeru, ktorý tentoraz nestačil na mladíka Patrika Dömötöra zo Slávie STU Bratislava. Osemnásobný šampión na prekážkarskej štvorstovke Kučera prehral so zverencom Jozefa Gála o 71 stotín (50,93 – 51,64).
“Teším sa z prvého prekážkarského titulu, ale dúfal som, že čas bude lepší. Žiaľ, tesne pred štartom sa rozpršalo a rozfúkalo, čo bolo dosť cítiť najmä v druhej zákrute, a ešte k tomu hneď po vybehnutí z blokov som zacítil bolesť v ´krížoch´, ktoré ma trápia od pondelka. Ešteže som preteky dokončil,” podotkol odchovanec galantskej atletiky a priznal, že ak by štartoval aj Matej Baluch, ktorý ja na Svetovej univerziáde v Číne, mal by čo robiť, aby s ním držal krok.
Martin Kučera: “Mrzí ma, že som nepredĺžil svoju sériu piatich víťazstiev za sebou, ale Maťo a Patrik sa v tomto roku veľmi zlepšili a mne to nejde, ako by som si predstavoval. Preteky boli náročné, lebo medzi piatou a šiestou prekážkou sa zdvihol vietor a začal som mať problémy s udržaním rytmu. Čo bude ďalej, neviem. Možno to boli moje posledné majstrovstvá Slovenska, no na budúci rok je priveľa výziev, aby som zavesil tretry na klinec – OH, ME, halové MS, svetové štafety… Musím si to poriadne premyslieť. A moje rozhodnutie závisí aj od toho, či budem mať adekvátne podmienky na prípravu.”
Prvý raz sa zo seniorského titulu v tejto disciplíne tešila talentovaná Malačanka Rebecca Slezáková, ktorá sa časom 59,77 v tomto roku štvrtý raz pokorila minútovú hranicu. Zverenka Petra Filipa prerušila víťaznú sériu nitrianskeho dua zo ŠK ŠOG Ema Zapletalová (2020, 2021) – Daniela Ledecká (2017 – 2019, 2022). “Tajne som verila, že by som si mohla posunúť osobák, ale nič sa nedeje, každý výkon pod 60 sekúnd sa počíta,” vravela Rebecca Slezáková. “Verím, že čo nevyšlo v Banskej Bystrici, podarí sa mi na juniorských ME v Jeruzaleme.”
V žrdi mužov sa podobne ako na P-T-S mladíci Alan Černý a Adam Antalec pokúšali o premiérové prekonanie 5-metrovej hranice. Síce im to nevyšlo, ale prvý raz od roku 2010 vyhral iný žrdkár ako Ján Zmoray či Tomáš Krajňák. Zlato získal Adam Antalec (AC Stavbár Nitra) so 490 cm, striebro rovnakým výkonom Alan Černý (ŠK ŠOG Nitra).
Vlani bronzová a v tomto roku 9. na EYOF v Maribore Anna Šimková (Akademik TU Košice, tréner Ján Sedlák) dva dni po mariborskom finále zlepšila na Štiavničkách svoj osobák z 382 na 385 cm, čo znamenalo aj slovenský výkon roka. Sedemnásťročná atlétka potom skúšala aj 400 cm, no zatiaľ neúspešne. Ak by jej to vyšlo, bola by po Očkaiovej-Sľúkovej a Čížkovej len tretia Slovenka pýšiaca sa žrdkárskym výkonom začínajúcim sa číslicou štyri.
Drámu priniesla mužská diaľka. Adam Hriň, ktorého trénuje Radoslav Dubovský, v poslednom pokuse o jediný centimetrík (712 – 711 cm) prekonal juniora a lídra tohtoročných tabuliek Žilinčana Michala Bačíka a vybojoval si druhý seniorský diaľkársky titul (2021, 2023). Obhajca Matúš Blšták obsadil 3. miesto.
V súťaži žien pri neúčasti tabuľkovej jednotky Moniky Lehenovej a víťazky predošlých dvoch M-SR Silvie Kaliašovej, ktoré vo štvrtok odcestovali na Svetovú univerziádu do Čcheng-tu, dominovala výkonom 605 cm Trenčianka Tamara Balajová pred Viktóriou Rusnákovou (593) a na MEJ chystajúcou sa Renátou Vodnyánszkou (586), za ktorou len o centmetrík zaostala 16-ročná Ema Bendová, no splnila limit na ME 2024 do 18 rokov.
Oštepár Jakub Kubínec z banskobystrickej Dukly v generálke na Svetovú univerziádu nezopakoval skvelý výkon z mítingu P-T-S (79,71 m), ale premiérové zlato získal suverénne hodom 71,53 m pred klubovým kolegom Patrikom Michalcom (65,25), tretí bol šampión z rokov 2019 a 2021 Ondrej Bartoň.
Senzácia sa zrodila v súťaži žien, keď novozámocká juniorka Liana Melíškovú zdolala o 38 cm (42,87 – 42,49) jasnú líderku tohtoročných tabuliek Petru Hanuliakovú a prerušila jej víťaznú šnúru trvajúcu od roku 2020. Melíšková zvíťazila vďaka svojmu poslednému šiestemu pokusu, keď predtým ani raz nepokorila 40-metrovú hranicu. Bronz do rodinnej zbierky pridala Júlia Hanuliaková výkonom 41,32 m.
Na 4 x 100 m mužov dosiahla Naša atletika Bratislava v zostave Filip Federič, Ján Volko, Jakub Benda, Tomáš Grajcarík víťazný hetrik a okorenila ho slovenským výkonom roka 41,50, iba 0,20 s za elektronicky meraným rekordom M-SR patriacim Dukle ešte z roku 1984. Štafetu žien vyhrali Trenčianky zo Slávie časom 47,67, bežali v zostave Michaela Molnárová, Lenka Šupicová, Tamara Balajová, Lívia Hübschová.
V medailovej bilancii 76. majstrovstiev Slovenska, ktoré sa do Banskej Bystrice vrátili po šesťročnej pauze a uskutočnili sa tam už sedemnásty raz, vedie po prvom dni Slávia STU Bratislava so ziskom 4 zlatých, 4 strieborných a 1 bronzovej medaily pred domácou Duklou (4 – 2 – 3), Našou atletikou Bratislava (2 – 2 – 1), Sláviou Trenčín (2 – 0 -2) a AC Stavbár Nitra (1 – 1 – 1).
FAKTY Z BANSKEJ BYSTRICE – SOBOTA
MUŽI
100 m (+0,0 m/s): 1. Ján Volko 10,36, 2. Filip Federič (obaja Naša atletika Bratislava) 10,58, 3. Samuel Cerula (Atletika Bratislava) 10,79
1500 m:1. Filip Revaj (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 3:54,00, 2. Peter Kováč (Slávia STU Bratislava) 3:54,47, 3. Miroslav Borovka (ŠK ŠOG Nitra) 3:56,26
5 000 m:1. Marek Lenčéš 14:59,76, 2. Peter Ďurica (obaja Slávia STU Bratislava) 15:18,13, 3. Matúš Hujsa (Naša atletika Bratislava) 15:25,70
400 m prek.: 1. Patrik Dömötör (Slávia STU Bratislava) 50,93, 2. Martin Kučera (BK Hraj na tie nohy Bratislava) 51,64, 3. Denis Bartek (AŠK Slávia Trnava) 53,30
žrď:1. Adam Antalec 490 (AC Stavbár Nitra), 2. Alan Černý (ŠK ŠOG Nitra) 490, 3. Boris Hojdík (AO Sparta Považská Bystrica) 420
diaľka:1. Adam Hriň (MŠk Žiar nad Hronom) 712 (-0,1), 2. Michal Bačík (ŠK Juventa Žilina) 711 (+0,4), 3. Matúš Blšták (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 701 (+0,7)
kladivo:1. Marcel Lomnický (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 72,74 – slovenský výkon roka, 2. Martin Mistrík (AK Danica Zvolen) 56,46, 3. Daniel Danáč (AC Stavbár Nitra) 54,65
oštep: 1. Jakub Kubínec 71,53, 2. Patrik Michalec (obaja ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 65,25, 3. Ondrej Bartoň (ŠK ŠOG Nitra) 65,07
4×100 m:1. Naša atletika Bratislava „A“ (Federič, Volko, Benda, Grajcarík) 41,50 – slovenský výkon roka, 2. Slávia STU Bratislava „A“ (Vojtáš, Ďurdina, Igaz, Beladič) 42,65, 3. AK Slávia Trenčín o. z. (Fuksa, Adam Ševčík, Hlatko, Lukáš Ševčík) 43,04
ŽENY
100 m (+0,3): 1. Monika Weigertová (Slávia UK Bratislava) 11,63, 2. Lenka Kovačovicová (ŠK ŠOG Nitra) 11,92, 3. Patrícia Garčárová (TJ Tatran Spišská Nová Ves) 12,41
1500 m:1. Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava) 4:24,20, 2. Sophia Zápotočná (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 4:32,38, 3. Lucia Keszeghová (Slávia STU Bratislava) 4:40,38
5000 m: 1. Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava) 16:54,79, 2. Zuzana Michaličková (ŠK Juventa Žilina) 17:10,16, 3. Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 17:37,59
400 m prek.: 1. Rebecca Slezáková (AC Malacky) 59,77, 2. Rebeka Žibritová (Atletika Šport hrou Bratislava) 1:00,88, 3. Dominika Géciová (AŠK Slávia Spišská Nová Ves) 1:03,08
žrď: 1. Anna Šimková (AO Akademik TU Košice) 385 – slovenský výkon roka, 2. Diana Záborská (AC Stavbár Nitra) 330, 3. Lujza Paliderová (ŠK UMB Banská Bystrica) 330
diaľka:1. Tamara Balajová (AK Slávia Trenčín o. z.) 605 (+0,2), 2. Viktória Rusnáková (AK Slávia TU Košice) 593 (+1,0), 3. Renáta Vodnyánszká (Megy Sport s. r. o. Dunajská Streda) 586 (-0,3)
kladivo:1. Martina Hrašnová 68,95, 2. Veronika Kaňuchová 68,31, 3. Michaela Vrecková (všetky ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 44,10
oštep: 1. Liana Melíšková (AC Nové Zámky) 42,87, 2. Petra Hanuliaková (Slávia STU Bratislava) 42,49, 3. Júlia Hanuliaková (AK Slávia Trenčín o. z.) 41,32
4×100 m:1. AK Slávia Trenčín o. z. (Molnárová, Šupicová, Balajová, Hübschová) 47,67, 2. Naša atletika Bratislava (Veselská, Bendová, Čederlová, Kolozsváryová) 49,41, 3. AK Slávia TU Košice (Vašková, Eperješiová, Mišková, Rusnáková) 49,54
Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI
FOTO JÁN LUKY a KRISTIÁN KOVÁČ