Zaujímavosti zo zákulisia svetovej atletiky

Hansen sa chce opäť uchádzať o post šéfa EA

Sedemdesiatdvaročný Nór Svein Arne Hansen oznámil, že sa na budúci rok opäť mieni uchádzať o post prezidenta Európskej atletiky (EA) na ďalšie štvorročné obdobie. „Prvé tri roky vo funkcii utiekli neuveriteľné rýchlo. Za toto obdobie sme urobili mnoho práce. Najviac hrdí som na organizačné zemny, prácu nášho sekretariátu v Lausanne. Čo chcem vidieť teraz, je zmena v našom športe na všetkých úrovniach od najvyššej politickej až po najnižšie klubové poschodia, aby sme uskutočnili zásadné zmeny a inovácie,“ vyhlásil Hansen, ktorý od apríla 2015, keď prevzal post šéfa EA, bude mať do konca júna 2018 na konte návštevy všetkých členských krajín EA s výnimkou jednej.

Volebný kongres EA sa uskutoční v apríli 2019 v Prahe, budú sa na ňom vyberať prezident, viceprezidenti a členovia rady EA na obdobie 2019 – 2023. Sveina Arneho Hansena zvolili za prezidenta EA 11. apríla 2015 na kongrese v slovinskom Blede. Dostal 26 hlasov, vtedajší i súčasný viceprezident EA Francúz Jean Gracia 19 a za vtedajšieho i súčasného člena rady EA Fín Anttiho Pihlakoskiho hlasovalo 5 delegátov.

Šéf bratislavského zväzu zabehol vo Viedni maratón pod tri hodiny

Športový riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon a predseda Atletického zväzu Bratislavy Marcel Matanin si zaspomínal na pekné časy, keď patril k popredným európskym vytrvalcom. V nedeľu sa vo Viedni postavil na štart maratónu, ktorý po šesťročnej pauze zvládol opäť pod  tri hodiny. Niekdajší olympionik zabehol 42,195 km oficiálne za 2:56:47 h (medzičas na polmaratóne 1:24:02), jeho čistý čas však bol ešte o 23 sekúnd kvalitnejší. Celkovo skončil na 95. mieste, z mužov dobehol 84., no a vo svojej vekovej kategórii M45 ho klasifikovali na šiestej priečke.

Marcel Matanin štartoval v maratóne na OH 2004 v Aténcah, absolvoval i maratóny v Košiciach, Lipsku, Drážďanoch, Berlíne, Mníchove, Hamburgu, Düsseldorfe, Florencii, Dallase, New Yorku. Na MMM 2003 v Košiciach skončil 4. (2:17:55), je dvojnásobný víťaz maratónu v Lipsku (2006, 2007) a bol 6. v Zürichu v roku 2004, kde si časom 2:17:22 h utvoril osobný rekord.

Boltov nástupca De Grasse hlási návrat

Trojnásobný olympijský medailista z Ria de Janeiro 2016 (striebro na 200 m, bronz na 100 a 4 x 100 m) Andre de Grasse po lanskom zranení, pre ktoré vynechal aj MS v Londýne, ohlásil návrat na atletické ovály. V sobotu 28. apríla sa v americkom Des Moines v štáte Iowa predstaví v behu na 100 m na 53. ročníku mítingu Drake Relays. „Som stopercentne fit, ale ešte stále len pracujem na tom, aby som sa dostal do optimálnej súťažnej formy. To je teraz moja hlavná úloha,“ vyhlásil 23-ročný kanadský šprintér.

De Grasse naposledy súťažil 16. júla 2017 na Diamantovej lige v marockom Rabate v behu na 200 m a na augustových londýnskych MS ho považovali mnohí za muža, ktorý môže na stovke pripraviť o titul Usaina Bolta. V júni totiž na DL v Štokholme zabehol 100 m s nedovolenou podporou vetra za 9,69 sekundy. Tesne pred začiatkom svetového šampionátu si však natrhol stehenný sval a letná atletická sezóna sa preňho predčasne skončila.

(GB)

Text k foto:

Marcel Matanin zvládol vo Viedni aj v 44 rokoch maratón pod tri hodiny.

FOTO SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk