Zaznelo na tlačovej besede, alebo čo prezradili laureáti ankety Atlét roka 2019

Ján Volko, halový majster Európy na 60 m a víťaz hlavnej kategórie v ankete Atlét roka 2019: „Získať druhý raz titul Atlét roka je skvelý pocit. Mám za sebou rok, ktorý sa zapísal aj do atletickej histórie, keďže šprintérske zlato na majstrovstvách Európy predo mnou ešte nik na Slovensku nezískal. Leto mi nevyšlo podľa predstáv, ale asi to tak malo byť. To je však už za nami, treba hľadieť dopredu a myslieť pozitívne. V roku 2020 ma čakajú až tri vrcholy – halové MS v čínskom Nan-ťingu, tokijská olympiáda, a ktorú sa, dúfam dostanem a splní sa mi dávny sen, no a potom ešte aj parížske majstrovstvá sveta. Hneď po slávnosti Atlét roka letím na mesiac do tureckého Beleku, kde moja príprava naberie už plné obrátky.“

Martina Hrašnová, vďaka 9. miestu najlepšia slovenská atlétka na MS v Dauhe, v ankete Atlét roka 2019 na 2. priečke: „Už fakt, že sedím na tlačovej besede s ocenenými v ankete, naznačuje, aký bol môj atletický rok 2019. Som s ním nadmieru spokojná, považujem ho za vemi úspešný. Všetky ciele, ktoré som si stanovila, som výrazne prekročila. Medaila z Armádnych svetových hier je pekná, ale postup do finále na MS v Dauhe a v ňom 9. miesto považujem za cennejší výsledok.“

Tomáš Veszelka, striebro na Armádnych svetových hrách okorenil prvým výkonom nad 17 m v kariére, v ankete Atlét roka 2019 tretí: „Mám za sebou úspešný rok. Už v halovej sezóne som mal dôvod na radosť, na ME v Glasgowe som skončil šiesty. Na svetový šampionát som sa, žiaľ, tesne nedostal, čo ma dosť mrzelo, ale na Armádnych svetových hrách vo Wu-chane som si to vynahradil striebornou medailou a najmä prvým skokom za 17 metrov v kariére. Olympiáda v Tokiu je pre mňa veľké lákadlo, chcem čo najskôr splniť limit 17,14 m. Nechcem sa spoliehať na to, že sa na ňu kvalifikujem vďaka rebríčkovému postaveniu. V tomto roku sa mi to totiž vypomstilo.“

Matej Baluch, nečakaný bronz na juniorských ME v Borase na 400 m prekážok v osobnom rekorde 51,26 mu vyniesol anketový triumf v kategórii mládeže: „Uplynulý rok bol môj najlepší v kariére, s výkonmi, ktoré som dosiahol, som nadmieru spokojný. Nepovedal som však posledné slovo, cítim, že sa mám stále kam posúvať. Na budúci rok budem prvý rok v seniorskej kategórii, čo nebude jednoduché, ale pokúsim sa splniť limit 50,70 na európsky šampionát v Paríži, ktorý bude krátko po olympijských hrách v Tokiu.“

Naďa Bendová a Róbert Kresťanko, trénerská dvojica pripravujúca Jána Volka vyhrala kategóriu Tréner roka po jednoročnej pauze: „S uplynulým rokom musíme byť spokojní. Zažili sme s Jankom najnáročnejšiu sezónu, no keď si predstavíme, čo nás ešte čaká – bude to ešte oveľa ťažšie. Náš spoločný sen je kvalifikovať sa na olympiádu do Tokia, no čo sa týka cieľov ohľadne nejakého umiestenia, tie budeme mať na ME v Paríži. Veríme, že všetky tri budúcoročné vrcholy zvládneme.“

Edmund Kováč, mladší brat slávneho prekážkara Igora Kováča priviedol Mateja Balucha k bronzu na MEJ a získal ocenenie pre najlepšieho mládežníckeho kouča: „Bol to najlepší rok v Maťovej kariére, no ak bude tvrdo makať ako doteraz, môže sa výkonnostne ďalej posúvať. Vie, čo chce, a to je dôležité. Splnenie limitu na parížske ME nie je nereálny cieľ. Máme chuť ďalej tvrdo pracovať – Maťo i ja.“

Martin Pupiš, šéftréner Slovenského atletického zväzu: „Nemáme za sebou zlý rok, hoci nevyšlo všetko celkom tak, ako sme si predstavovali. Máme však majstra Európy – ktorý iný olympijský šport na Slovensku sa môže pochváliť takýmto výsledkom? Už sa teším na ďalší rok, v ktorom nás čaká mnoho šampionátov vrátane mládežníckych. Verím, že na olympiáde budeme mať dvojciferný počet pretekárov aj napriek tomu, že dochádza ku generačnej výmene a polovica z tímu, ktorý bol v Riu 2016, už ukončila kariéru. Takisto dúfam v početnú výpravu na európskom šampionáte, ktorý môže byť vrchol pre nastupujúcu generáciu našich atlétov. Teším sa na halové MS, kde nebude bez šance na popredné umiestenie Ján Volko, ktorý sa v roku 2018 na MS pod strechou v Birminghame dokázal presadiť aj vo svetovej špičke.“

Peter Korčok, prezident Slovenského atletického zväzu: „Rok 2020 bude plný výziev – nielen na športovom poli, kde by sme chceli nadviazať na predchádzajúce úspechy, ale konečne aj v možnosti zlepšiť slovenskú atletickú infraštruktúru. Verím, že sa nám v spolupráci s ministerstvom obrany a Duklou podarí dokončiť výstavbu Národného atletického štadióna na banskobystrických Štiavničkách a naplno sa rozbehne výstavba alebo rekonštrukcia 23 štadiónov, na ktorú sme získali štátnu dotáciu.“

(GB)

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk