Slovenská miešaná štafeta na 4 x 400 m sa pripravuje na World Athletics Relays v Chorzówe, chce zabojovať o OH v Tokiu

Hoci momentálne je piate „pod čiarou“, Slovensko ešte nevzdalo boj o olympijskú miestenku v miešanej štafete na 4 x 400 m, ktorá bude mať v Tokiu premiéru pod piatimi kruhmi. Už o necelý mesiac (1. a 2. mája) sa slovenské kvarteto predstaví na 5. ročníku neoficiálnych štafetových MS (World Athletics Relays) v poľskom Chorzówe, kde by v prípade špičkového výsledku mohlo urobiť kľúčový krok na ceste do Tokia.

Na štafetový šampionát pocestuje osem štvorstovkárov: Alexandra Bezeková, Daniela Ledecká, Iveta Putalová, Emma Zapletalová, Šimon Bujna, Patrik Dömötör, Martin KučeraOliver Murcko.

„Vybrali sme tabuľkovo najlepších z minulého roka a tohtoročnej halovej sezóny. Ak sa nestane nič nepredvídané, naša zostava by mala vyzerať nasledovne: štafetu bude rozbiehať Murcko, potom pobežia ženy Putalová so Zapletalovou a finišmanom bude Bujna. Zvyšní štyria pocestujú v úlohe náhradníkov – prvými sú Ledecká a Kučera,“ vysvetľoval Marcel Lopuchovský, koordinátor štafetového projektu.

Chorzówská osmička sa momentálne pripravuje na zahraničných sústredeniach: Zapletalová v Makarskej v Chorvátsku, Dömötör v tureckej Antalyi a ostatní na Tenerife na Kanárskych ostrovoch.

„Pôvodne som uvažoval o spoločnom kempe pre všetkých, ale vzhľadom na protiepidemické opatrenia si každý riešil kemp, na ktorý prispel aj SAZ, individuálne. Aj tak sme sa však viacerí stretli v rôznych termínoch v Arone na Tenerife, kde sa budeme pripravovať do 18. apríla a Murcko ešte o pár dní dlhšie,“ informoval Marcel Lopuchovský.

Šestica Putalová (tréner Marcel Lopuchovský), Ledecká (trénerka Katarína Adlerová), Bezeková (tréner Rastislav Miško/nie je na Tenerife), Bujna, Kučera (tréner Radoslav Ivan), Murcko (tréner Štefan Bielik) našla na Kanárskych ostrovoch výborné klimatické i tréningové podmienky.

„Máme konštantne 22 až 24°C, slnečno, bez dažďa. Vo štvrtok za nami pricestuje fyzioterapeutka Nina Nováková, čo je super. V Arone je teraz trochu pretlak – pripravujú sa tu aj atléti z Česka, Poľska, Francúzska a Veľkej Británie – a dostať sa na štadión je  zložitejšie ako zvyčajne. Každý má k dispozícii dve hodiny, no nie vždy v čase, v ktorom by si ich želal. Trénovať sa však dá až do 22.00 pri umelom osvetlení, vonku je aj v tom čase ešte príjemne. Keď vieme, že sa do dvojhodinového limitu nezmestíme, rozklusáme a rozcvičíme sa ešte pred príchodom na štadión, kde potom pokračujeme rovinkami a hlavným tréningom. Nie je to úplne komfortné, ale stále oveľa lepšie ako na Slovensku, kde nemáme takmer nijaké možnosti trénovať,“ priblížil situáciu Marcel Lopuchovský.

„Štafetári“ už mali debatu o spoločnej príprave i projekte Chortzów 2021 a v najbližších dňoch absolvujú na Tenerife ešte dva spoločné štafetové tréningy vrátane nácviku odovzdávok. „Aj tam sa dá získať veľa, dôkladnou analýzou berlínskeho finále na 4 x 400 m žien som zistil, že sme na odovzdávkach zbytočne stratili cenné desatiny,“ prízvukoval kouč Lopuchovský.

Členovia miešanej štafety na 4 x 400 m absolvujú záverečný kemp pred World Athletics Relays od 24. apríla v Martine, kde absolvujú aj povinné testy na Covid-19. „Ostaneme tam až do odchodu do Poľska. Vďaka Paľovi Zemkovi a mestu Martin budeme môcť trénovať na novom štadióne a zabezpečili nám aj ubytovanie. Pre nás je to výhodné, lebo sme si takto skrátili cestu do Chorzówa len na 170 kilometrov,“ poznamenal Marcel Lopuchovský.

Z doterajších štyroch ročníkov World Athletics Relays obsadilo Slovensko len premiérový v roku 2014 v Nassau na Bahamách. Štafeta na 4 x 800 m v zložení Dušan Páleník, Jozef Pelikán, Jozef Repčík, Tomáš Timoranský obsadila 8. miesto v slovenskom rekorde 7:32,87 min. V ďalších ročníkoch (2015 a 2017 – Nassau, 2019 – Jokohama) už Slováci neštartovali.

V Chorzówe 2021 by sa malo predstaviť vo všetkých 9 disciplínach okolo 150 štafiet zo 45 krajín. Rozbehy miešaných štafiet na 4 x 400 m sú naplánované 1. mája o 21.22 h, finále o deň neskôr o 19.20 h. V japonskej Jokohame v roku 2019 štartovalo v tejto disciplíne 17 kvartet, na postup do finále bolo potrebných 3:18,26 min. Na OH v Tokiu bude štartovať 16 miešaných štafiet: osem si vybojovalo účasť už na MS 2019 v Dauhe. Miesto v prvej osmičke na World Athletics Relays znamená tiež olympijskú miestenku, ale v prípade, že do finále v Chorzówe postúpia aj už kvalifikované krajiny, zvyšné voľné miesta pre Tokio do počtu 16 doplnia štafety podľa svetových tabuliek k 29. 6. 2021.

KTO SA UŽ KVALIFIKOVAL NA OH V MIEŠANEJ ŠTAFETE NA 4 X 400 M

(8 štafiet z MS 2019)

USA, Jamajka, Bahrajn, Veľká Británia, Poľsko, Belgicko, India, Brazília

KTO JE NA POSTUPOVÝCH PRIEČKACH

(8 štafiet s najlepšími časmi)

Taliansko 3:16,12, Ukrajina 3:16,65, Kanada 3:16,76, Nemecko 3:16,85, Keňa 3:16,90, Francúzsko 3:17,17, Česko 3:17,53, Japonsko 3:18,77

KTO MÁ EŠTE ŠANCU

(ďalších 8 tímov „pod čiarou“)

Vietnam 3:19,50, Portugalsko 3:19,63, Bielorusko 3:19,91, Turecko 3:20,31, SLOVENSKO 3:20,43, Španielsko 3:20,47, Slovinsko 3:20,66, Kazachstan 3:20,73

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk