Sahajda na MS v polmaratóne vo Valencii v rekordnom štartovom poli, Koniar upozorňuje na silný vietor

Vytrvalec BMSC Bratislava Tibor Sahajda zažije v sobotu 24. marca vo Valencii premiéru na majstrovstvách sveta v polmaratóne. V štartovej listine súťaže mužov je napokon 160 bežcov, čo je rekordný počet. Takisto ani žien nikdy v histórii polmaratónskych MS nebolo viac ako v v tomto roku – pobeží ich 122. Najlepší slovenský vytrvalec ktorého cieľ je výrazne zlepšiť si osobný rekord 1:06:26 h z roku 2014, bude mať štartové číslo 154.

„Po štvrtkovom presune na trase Košice – Budapešť – Praha – Valencia v piatok Tibor ľahko trénoval a snaží sa aklimatizovať sa z mrazivého slovenského počasia na valencijskú klímu. Obavy vo Valencii však vyvoláva predpoveď pomerne silného vetra, ktorý vraj budú organizátori, aspoň tak to úsmevne glosovali na technickej porade, zažehnávať večernými modlitbami,“ informoval z dejiska MS šéf slovenskej minivýpravy Branislav Koniar.

Riaditeľ MMM v Košiciach sa vo Valencii zúčastní aj na seminári cestných behov, ktorý organizuje Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF). „Experti na ňom diskutujú o smerovaní maratónskych behov a ich ekonomických, marketingových a sociálnych dopadoch. Prezident IAAF Sebastian  Coe si vo svojom vstupe spomenul i na svoj zatiaľ jediný maratónsky pokus, keď si v roku 1991 na svoje konto pripísal úspešný štart v Londýne. Zdôraznil , že pre IAAF sú dnešné masové maratónske behy veľká inšpirácia a odkázal, že  kedysi zaznávaná mimodráhová atletika, teda maratóny a cestné behy, má dnes vo vedení IAAF plný rešpekt,“ referoval Branislav Koniar o dianí na seminári.

Vo všetkých tlačovinách a prehľadoch vo Valencii stále objavujú  zmienky o svetovom polmaratónskom šampionáte v Košiciach v roku 1997. „Je vskutku výborným vysvedčením, keď uvádzané štatistiky pripomínajú, že mužský rekord šampionátov, ktorý časom 59:56 vytvoril práve v Košiciach Shem Kororia, padol až v roku 2009. Vo Valencii nechýba ani košická šampiónka Tegla Loroupeová, ktorá vlani ako hosť MMM spomínala po 20 rokoch na úspešný a zatiaľ jediný svetový atletický šampionát na Slovensku. Jej rola v Španielsku je podobná, ako bola na olympiáde v Riu. Je ambasádorkou tímu utečencov, ktorý štartuje pod vlajkou IAAF,“ pridal Branislav Koniar zaujímavosti z dejiska šampionátu.

(GB)

Text k foto:

Slovenskej minivýprave na MS v polmaratóne vo Valencii šéfuje riaditeľ MMM v Košiciach Branislav Koniar (vpravo), na snímke s prezidentom MK Košice Jánom Sudzinom.

FOTO SITA/VIKTOR ZAMBORSKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk