Olympijský šampión Tóth chce v Dudinciach zúročiť dobrú formu, cíti sa lepšie ako na jar

Matej Tóth, olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z brazílskeho Ria de Janeiro 2016, má pred sebou najdôležitejšiu súťaž v tomto roku. V sobotu 24. októbra ňou bude 39. ročník Dudinskej päťdesiatky, kde chce splniť kritériá pre účasť na olympijských hrách 2021 v Tokiu. Člen ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica potrebuje na istotu miestenky pokoriť métu 3:50:00 h.
“Ukončil som hlavnú a zároveň najnáročnejšiu časť prípravy na Dudinskú päťdesiatku, kde sa pokúsim o limit na olympijské hry. Cítim sa výborne, forma je špičková. Teraz zostáva v posledných dňoch už len vyladenie a oddych. Päťdesiatka je náročná disciplína, pred ktorou treba mať rešpekt,” uviedol nitriansky rodák na utorkovej tlačovej besede.

Optimizmom ho napĺňa viera vo vlastné schopnosti: “Som v takej tréningovej forme, že ak som si aj dnes obul tenisky a postavil sa na štart, tak požadovaný výkon dosiahnem. Samozrejme, nechceme nič podceniť a veríme, že sa nevyskytnú nijaké komplikácie, aby som po Dudinciach už mal na konte olympijský limit.”

FORMU PREMENIŤ V DUDINCIACH NA OLYMPIJSKÚ ISTOTU

Svetu, nielen športovému, vládne už niekoľko mesiacov boj s pandémiou koronavírusu. Napriek rôznym opatreniam a nariadeniam by sa v kúpeľnom mestečku na juhu Slovenska mala o necelé tri týždne opäť predstaviť chodecká špička.

“Či Dudinská päťdesiatka bude, to nie je v mojej moci, ale robíme všetko pre to, aby sa tak stalo. Opatrenia sa môžu dotknúť organizátorov pretekov v Dudinciach, ale naši partneri nám ponúkli pomoc pri pokrytí zvýšených nákladov na dezinfekciu. Verím, že sa preteky uskutočnia, a ja budem môcť využiť moju fantastickú formu,” vyjadril svoje želanie Matej Tóth a pokračoval: “Mám obrovskú podporu zo Slovenského atletického zväzu, organizátorov i mojich partnerov. Ja ako športovec robím všetko pre účasť. Ak sa nič neskomplikuje, tak preteky budú. Moja forma a pohoda naznačujú a nasvedčujú, že olympijský limit by mal padnúť.”

V TRÉNINGOCH BEZ OBMEDZENÍ, LIMIT PRIORITOU

Epidemiologické opatrenia v tréningu zverenca trénera Mateja Spišiaka nelimitovali, keďže sa pripravuje v exteriéri.

Zo začiatku koronakrízy bol človek frustrovaný, ale teraz sme mohli športovať bez obmedzení. Ja som absolvoval kvalitné sústredenia vo Vysokých Tatrách – na Štrbskom Plese a na Sliezskom dome. Príprava a moja výkonnosť počas nej je na takej úrovni, aby som limit dosiahol. Som spokojný a pokojný, hoci pri 50 km nikdy nie je istota. V Dudinciach sa črtá veľmi dobrá konkurencia aj vzhľadom k tomu, že je to jedno z mála podujatí, kde sa dá plniť limit na OH. Štart avizujú Nemci, Poliaci, Íri, ale aj reprezentanti z krajín mimo Európskej únie. Uvidíme, komu umožnia opatrenia prísť, lebo s určitými obmedzeniami treba počítať a zrejme nie každému dovolia dostať sa na Slovensko. V kvalitnej konkurencii budeme mať všetci rovnaký cieľ. Plnenie limitov je jediné, čo teraz dáva zmysel. Nemá význam snažiť sa o rekordné časy, ale ani ísť na istotu. To je záruka kvalitných pretekov v dobrom tempe. Vzájomne si môžeme pomôcť a potom v závere pôjde už aj o víťazstvo. Úspech v Dudinciach, na podujatí s veľkou tradíciou, sa totiž vždy počíta,” pripomenul úradujúci olympijský víťaz a exmajster sveta na 50 km, ktorý Dudinskú päťdesiatku vyhral v rokoch 2011, 2015 a 2018.

SPOTREBA TENISIEK VÄČŠIA AKO V MINULOSTI

“V tejto sezóne, ktoré sa pre nás chodcov začala vlani v októbri a skončila teraz v septembri, som nachodil spolu 6475 km. Nemám to zrátané, koľko tenisiek som počas tohto ročného cyklu zodral. Hoci sú čoraz kvalitnejšie i pružnejšie, ale zároveň menej vydržia. Mám dojem, že to nebolo obligátnych desať párov, ale číslo sa blíži až k pätnástke,” prezradil Matej Tóth.

Pôvodne pripravoval na marcovú Dudinskú päťdesiatku. Tradičné chodecké podujatie však preložili na jeseň. Do adekvátnej formy sa musel dostať aj so sedemmesačným posunom. “Obe prípravy boli veľmi podobné a kvalitné. Osobne sa teraz cítim vo väčšej pohode a forme ako v marci. Myslím si, že by mala byť dostačujúca na splnenie limitu,” poznamenal chodec banskobystrickej Dukly.

Matej priznal, že sledovanie médií nedokáže eliminovať a nesledovať správy. „Snažím sa však, aby nevplývali na mňa negatívne. Koronavírus tu už máme osem mesiacov. Som nastavený tak, aby som dokázal filtrovať informácie. Snažím sa byť zodpovedný, aby som minimalizoval riziko a neohrozil seba, svoj tím, rodinu a ani prípravu. Keď má človek dobrú imunitu, hýbe sa, športuje na čerstvom vzduchu, dodržuje odporúčania, tak sa netreba byť ustráchaný,” poznamenal na aktuálnu tému 37-ročný chodec.

PO ROZHOVORE S BACHOM JE VÄČŠÍ OPTIMISTA

Matej Tóth absolvoval globálny konferenčný videohovor s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom, v ktorom z pozície šéfa zastupoval komisiu športovcov Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV). Napriek súčasnej zdravotnej situácii vo svete je podstatnou informáciou optimizmus ohľadom konania budúcoročných olympijských hier v Tokiu.

“Po pondelkovom rozhovore som viac naklonený možnosti, že sa olympijské hry uskutočnia. Som väčší optimista. Kým predtým som šance videl 50 ku 50, teraz je to 80 ku 20. Dostali sme informácie o možných scenároch v súvislosti s OH 2021. Vyzerá to nádejne, ubezpečovali nás, že MOV, organizátori aj japonská vláda urobia všetko, aby sa hry mohli konať. Prioritou bude bezpečnosť športovcov i divákov. Musíme sa pripraviť na množstvo testovaní, nejakú kratšiu karanténu, aby bola istota, že sme negatívni. Verím, že dovtedy sa pohnú aj v tejto záležitosti veci dopredu. Veľmi dôležitý je vývoj vakcíny. Keby bola dovtedy k dispozícii, bude veľká snaha, aby bolo čo najviac zaočkovaných účastníkov. Ak by však aj nebola, dostali sme ubezpečenie, že hry môžu byť aj tak.”

ZA TRI ROKY VIAC AKO 5-TISÍC DETÍ V O2 ŠAMT

O2 Športová akadémia Mateja Tótha (ŠAMT) už štvrtý rok pokračuje v rozvoji svojej činnosti, ktorej hlavnou náplňou je všeobecná športová príprava detí predškolského a mladšieho školského veku.

“Za uplynulé tri roky prešlo našou akadémiou viac ako 5000 detí a 400 učiteľov získalo odborné vzdelanie, pôsobíme v 250 školách na celom území SR, etablovali sme sa aj v materských škôlkach. Deti aj testujeme a výsledky sú nad očakávania už po prvom roku absolvovania akadémie. Zlepšili sa v rýchlosti, obratnosti, vytrvalosti a najviac vo flexibilite. Aj výsledky výskumu potvrdzujú, že pravidelný pohyb zvyšuje pozornosť detí a pohybová aktivita priaznivo pôsobí na celkový rozvoj osobnosti,” uviedla riaditeľka O2 ŠAMT Mária Bedleková, na ktorej slová nadviazal Matej Tóth: “Som šťastný, že moje dosiahnuté úspechy sme pretavili aj do niečoho vznešenejšieho, čo má aj vyšší význam. Dokázali sme prilákať deti, našimi bránami od vzniku akadémie prešli tisícky, ktoré šport baví, radi chodia na tréningy a som rád, že naša metodika je dobre vyskladaná. Samozrejme, opatrenia v boji s koronavírusom sa dotkli aj nás, keďže školy boli zavreté, ale veľký úspech mala telesná doma s 24 videami, v ktorým sme ukázali, ako sa dá cvičiť aj v domácom prostredí.”

KVALITNEJŠIA TELESNÁ VÝCHOVA

Tieto výsledky neunikli ani pozornosti Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré pripravuje pilotný projekt s pracovným názvom “Školy športujú”, na ktorom sa bude spolupodieľať aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha. Cieľom je skvalitnenie hodín telesnej výchovy.

“Je to projekt pre deti na prvom stupni základných škôl, kde sme identifikovali tri problematické oblasti: kvalifikácia a motivácia učiteľov, teda ich zručnosti a kompetentnosť, keďže túto sféru vidíme ako zanedbanú, potom kvalitný obsah a inovatívne formy vzdelávania, kde by sme chceli priniesť nový a moderný obsah, a tretia oblasť je moderná športová infraštruktúra. Tento projekt má prioritne riešiť prvé dve oblasti, a preto sme si vybrali práve túto akadémiu, ktorá má kvalitný a prepracovaný systém, skúsenosti s jeho realizáciou na veľkom území, ale aj metodiku a systém školení. Pre 50 – 70 škôl sú pripravené dva programy: prvý bude zameraný na vzdelávanie a druhý na vzdelávanie s osobnou prítomnosťou profesionálneho špecialistu na hodinách,” predstavil projekt Pavol Smutný z kancelárie štátneho tajomníka MŠVVaŠ SR.
“Potrebujeme, aby sa to neskončilo pri emócii z úspechu a slávy športovca, ale sa to prenieslo do práce s deťmi a mládežou. Nemá ísť o jednorazovú podporu, ale systematickú prácu na zvýšenie kvalifikácie učiteľov, ktorí potom môžu dobre metodicky pripravené veci využiť aj mimo akadémie,” doplnil Richard Vašečka, predseda výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

ĽUBOŠ BOGDÁNYI

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk