Dominik Černý sa zranil, stúpajúcu formu nevyužije v Číne na útok na osobný rekord

Namiesto štyroch len traja – na II. majstrovstvách sveta družstiev v chôdzi v čínskom v čínskom Tchaj-cchangu bude napokon chýbať zranený Dominik Černý, ktorý mal štartovať v pretekoch mužov na 20 km. V nedeľu preto do Číny odletí len trio Mária Katerinka Czaková (ženy – 20 km), Miroslav Úradník (muži – 20 km), Klaudia Žárska (juniorky – 10 km).

„Žiaľ, od minulej stredy netrénujem, borím sa so zápalom šľachy v spodnej časti na vonkajšej strane ľavého chodidla. Nemôžem chodiť, behať, ba ani plávať, zrejme pôjde noha do dlahy alebo dokonca do sadry. Cestovať do Číny v takejto situácii by bolo veľké riziko,“ povzdychol si 20-ročný zverenec trénerov Romana Benčíka a najnovšie aj Martina Tišťana, ktorý v úlohe asistenta nahradil Ľuboša Machníka. „Mrzí ma, že na prvom vrchole roka budem chýbať, lebo forma mi rástla a v prípade dobrého počasia som si veril na veľký osobák.“

Černého maximum na 20 km je 1:27:41 h z lanskej Záhoráckej dvadsiatky v Borskom Mikuláši. V tomto roku sa k nemu v Poděbradoch priblížil na 8 sekúnd. V Tchaj-cchangu sa chcel pokúsiť o limit 1:25:00 h na augustové ME v Berlíne.

„Teraz to už vyzerá skôr v rovine sci-fi,“ poznamenal Dominik realisticky. „Už o mesiac 26. mája je Záhorácka dvadsiatka, dovtedy sa asi sotva dostanem znova do optimálnej formy. Potom sú 8. júna preteky v litovskom Alytuse, no a 29. míting P – T – S v Šamoríne, kde, verím, už budem v poriadku. Najneskôr na jeseň, ak budem zdravý, by som chcel predviesť na dvadsiatke kvalitný výkon čo najbližšie k méte 1:25 h, ktorý by ma na budúci rok oprávňoval pomýšľať na ME do 23 rokov a uvažovať o svetovom šampionáte dospelých v prípade ďalšieho zlepšenia sa.“

Práve Dominik Černý dosiahol pred dvoma rokmi v Ríme, kde sa niekdajší chodecký SP išiel prvý raz ako MS družstiev, najlepší slovenský výsledok. Ako najmladší zo Slovákov, vtedy nemal ešte ani devätnásť, skončil v pretekoch juniorov na 10 km na 12. mieste v osobnom rekorde 42:07 min, pričom z Európanov bol štvrtý. Okrem toho dosiahol najlepšie umiestenie slovenského juniora v histórii.

(GB)

SLOVENSKÁ VÝPRAVA NA II. ROČNÍKU MS DRUŽSTIEV V CHÔDZI V TCHAJ-CCHANGU (5. – 6. 5. 2018)

Muži – 20 km: Miroslav Úradník (narodený: 24. 3. 1996, os. rekord 1:25:24/výkon v roku 2018 1:26:44, klub: ŠK Dukla o. z. Dukla Banská Bystrica, tréneri Roman Benčík/Martin Tišťan).

Ženy – 20 km: Mária Katerinka Czaková (narodená: 2:10. 1988, os. rekord 1:32:23/na 20 km neštartovala, klub: ŠK Dukla o. z. Dukla Banská Bystrica, tréneri: Martin Pupiš/Matej Spišiak).

Juniorky – 10 km: Klaudia Žárska (narodená: 15. 6. 1999, os. rekord 49:07/výkon v roku 2018 49:07, klub: AK Spartak Dubnica n/V., tréner: Jozef Pavelka).

Realizačný tím – vedúca výpravy: Matej Spišiak (šéftréner chôdze SAZ), tréner: Jozef Pavelka.

Text k foto:

Dominik Černý (vpravo) skončil vlani na M-SR na 20 km v rámci Záhoráckej dvadsiatky tretí za Matejom Tóthom a Milanom Rízekom (vpravo).

FOTO SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk