Zapletalovej rekord SR do 23 rokov na 400 m prekážok (57,11), Volko v českej extralige vyhral stovku

V úvodnom kole českej atletickej extraligy v Prahe na štadióne Dukly na Juliske si hosťujúci slovenskí atléti vybojovali dve prvenstvá. Ján Volko vyhral suverénne stovku a Emma Zapletalová okorenila svoj triumf na 400 m prekážok slovenským rekordom 57,11 sekundy v kategórii do 23 rokov.

Volkova víťazná séria na 100 m v letnej sezóne 2020 pokračuje. Po triumfoch na VC Olomouca a na mítingu v rakúskom Eisenstadte zvíťazil aj v 1. kole českej extraligy časom 10,46, ktorý však znehodnotil protivietor 1,3 m/s.  Halový majster  Európy 2019 na 60 m finišoval s veľkým náskokom 16 stotín pred Janom Jirkom, 3-násobný halový majster sveta i Európy na 400 m Pavel Maslák skončil štvrtý (10,67).

Volko potom skončil ešte druhý na 200 m v sezónnom maxime 20,74, keď si v treťom tohtoročnom štarte v tejto disciplíne o 12 stotín zlepšil výkon z Odložilovho memoriálu z 8. júna. Slovenského rekordéra však nezdolal jeho vtedajší premožiteľ Maslák (20,79), ale prekvapujúco Jan Jirka (20,71).

„So stovkou som spokojný, vzhľadom na silný protivietor je čas 10,46 celkom dobrý,“ komentoval svoje pražské účinkovanie Ján Volko. „S dvojstovkou som spokojný menej, v zákrute som bojoval sám so sebou. S trénermi sme sa po rýchlej analýze pretekov zhodli, že technicky som ju nebežal ideálne. Rovinka už bola v pohode, takže aspoň s touto časťou môžem byť spokojný.“

Trénerka Naďa Bendová: „Bol to náročný a vyčerpávajúci deň, horúčava a protivietor urobili svoje. Dnes išlo najmä o body a tie sme pre tím získali. Na 200 m bola Jankova úvodná stovka pomalá: mal krátky krok a technicky nezvládol zákrutu. Potom mu už nezostalo nič iné, len naháňať Jirku. Máme ešte na čom pracovať.“

Druhý slovenský šprintér Šimon Bujna, ktorý sa však už špecializuje na 400 m, skončil v B-finále stovky druhý za 10,74 (+0,2 m/s, v rozbehu 10,72), celkovo ôsmy a na 200 m dosiahol šiesty najlepší výkon výkon 21,41.

Emma Zapletalová, ktorú vlani pribrzdili choroby a zranenia a súťažila až v závere leta, vyhrala beh na 400 m prekážok v osobnom a slovenskom rekorde do 23 rokov 57,11 sekundy. Z Peškovej najlepšieho času z 24. mája 2019 v americkom Sacramente stiahla piata z MSJ 2018 v Tampere až 35 stotín.

Zverenka Petra Žňavu si doterajšie maximum zo spomenutého tamperského šampionátu zlepšila o 11 stotín a okrem juniorského rekordu SR jej patrí už aj v kategórii do 23 rokov. Za Ledeckej seniorským maximom zaostala 20-ročná Nitrianka len o 32 stotín.

„Teraz už po pretekoch môžem priznať, že v ideálnom scenári som na základe posledných výkonov na tréningoch očakával podobný výkon,“ skonštatoval Zapletalovej kouč Peter Žňava, kedysi popredný slovenský štvorstovkár. „Lenže prekážky sú nevyspytateľné a navyše, bol to jej prvý vážnejší štart po vlaňajších zdravotných problémoch. Na úvod je to výborný výsledok, tešíme sa z neho – Emma i ja.“

Iveta Putalová presne po 2 rokoch a 3 dňoch zabehla 400 m vonku znova pod 53 sekúnd: časom 52,51 skončila druhá za Vondrovou (51,35) a dosiahla svoj ôsmy najlepší výkon na štvorstovke v kariére. Pod 53 sekúnd sa dostala naosledy 1. júla 2018 v českej extralige v Ostrave (52,41).

Putalovej tréner Marcel Lopuchovský: „Iveta mala skvelý záver aj napriek nevýhodnej dráhe, keďže všetky kvalitné súperky bežali ´pod ňou´ . Jej čas ma neprekvapil, tušil som, že to takto odpáli, hoci špeciálnemu štvorstovkárskemu tempu sme sa nevenovali, lebo sa koncentrujeme na prechod na osemstovku. Verím, že aj na tejto trati už konečne predvedie, na čo má: potrebovala by preteky, kde sa pobeží rovnomerné tempo.“

Slovenská rekordérka na 400 m prekážok Daniela Ledecká bola na hladkej štvorstovke tretia za 53,46, iba 17 stotín za osobákom, plus k tomu pridala piatu priečku na 200 m (24,19). Tretia skončila na 1500 m v tohtosezónnej premiére Gabika Gajanová (4:33,98) a na 3000 m aj Elena Dušková (9:53,89).

Na hladkých 400 m mužov bol víťaz Svetovej univerziády 2013 na 400 m prekážok Martin Kučera tiež v premiérovom štarte v sezóne druhý časom 47,61 za mladým Krsekom (47,26). Druhú priečku si vybojoval i po zranení vracajúci sa výškar Lukáš Beer, ktorý na tretí pokus zvládol 215 cm (skúšal aj 219 cm) a prehral len s Bahníkom (222 cm).