Jediný slovenský šéf v histórii československej atletiky Peter Berčík slávi osemdesiatiny

Jediný Slovák, ktorý stál na čele Československého atletického zväzu – od augusta 1970 do októbra 1973 bol jeho predsedom a potom až do roku 1982 prvým podpredsedom – oslavuje vo štvrtok 20. augusta 2020 vzácne životné jubileum. Martinský rodák Peter Berčík je od dnes osemdesiatnik.

Slovenskú atletiku viedol 13 rokov: od apríla 1969 do apríla 1982. V rodnom liste má síce zapísaný Martin, ale život strávil v Kremnici, kde po bežeckom lyžovaní (v tréningovej skupine známeho Rudolfa Čillíka) objavil ako gymnazista aj atletiku. S výškou a viacbojom musel pre zdravotné problémy už zamlada skončiť, ale atletike ostal verný ako rozhodca a funkcionár.

Keď sa osvedčil ako svedomitý a nápaditý sekretár stredoslovenskej sekcie, zvolili ho za šéfa SAZ, hoci nemal ešte ani 29 rokov. Ako 30-ročný viedol čs. atletiku a o dva roky mu chýbali iba dva hlasy k zvoleniu za člena rady Európskej atletickej asociácie (EAA).

V rokoch 1973 – 1978 bol aj členom predsedníctva ÚV Čs. zväzu telesnej výchovy a v období 1981 – 1989 okresným šéfom telovýchovy v Žiari nad Hronom.

Peter Berčík, inžinier ekonómie a expert v oblasti verejnej správy, bol v rokoch 1990 – 1991 prvým námestníkom ministra vnútra SR a až do roku 2010 členom Rady vlády SR pre verejnú správu. V roku 1983 dostal štátne vyznamenanie Za vynikajúcu prácu a v roku 2013 ho uviedli do Siene slávy slovenskej atletiky.

Petrovi Berčíkovi v mene vedenia Slovenského atletického zväzu i celého slovenského atletického hnutia k životnému jubileu srdečne blahoželáme.

(MO), FOTO JÁN SÚKUP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk