Babiakov memoriál bude mať nominačný náboj, v hre je účasť na ME družstiev a Európskych hrách v Chorzówe

Využiť potenciál štadióna a zároveň ponúknuť slovenským atlétom zahraničnú konkurenciu. Filozofia medzinárodného mítingu Memoriál Tomáša Babiaka sa nemení ani pred 39. ročníkom, ktorý sa uskutoční v sobotu 10. júna na bratislavskej Mladej garde. „Myslím si, že sa nám ju darí napĺňať,“ uviedol manažér podujatia Branislav Droščák. „Tradične sa snažíme oslovovať aj zahraničné kluby či pretekárov, ktorí za nás zvykli v minulosti hosťovať, kontaktovali nás aj atléti zo Srbska, že by mali záujem prísť.“

V predbežnej štartovej listine figurujú športovci zo šiestich krajín (Slovensko, Rumunsko, Srbsko, Česko, Maďarsko a Rakúsko). Spomedzi zahraničných účastníkov by kvalitu podujatia mal zvýšiť najmä Čech Vojtěch Komárek, ktorý sa predstaví v diaľke (Cena Štefana Molnára). Všestranný atlét má osobák 759 cm, v tejto sezóne už skočil 739, v hale aj 751 cm. Oštepársku súťaž mužov, ktorá je Memoriál Tomáša Babiaka, obohatí Rumun Denis Adrian Both s osobným maximom 77,02 m a sezónnym 73,59. Na 800 m sa prihlásil Čech Kryštof Hübner (osobák 1:51,27) aj viacerí maďarskí strednotratiari, z ktorých stoja za pozornosť Bence Kelemen (1:50,32) či Richárd Süli (1:51,69). Druhý menovaný bude štartovať aj na 1500 m, túto trať tento rok v hale zvládol za 3:53,34 min.

O kvalitu podujatia by sa však tentoraz mali postarať najmä slovenskí atléti. V tomto smere organizátorom zo Slávie STU Bratislava zahrala do karát aj náhoda. Termín konania sa na chlp zhoduje s uzávierkou nominácie do tímu pre II. divíziu ME družstiev v rámci Európskych hier 2023 v poľskom Chorzówe (20. – 22. júna).

„Pravdupovediac, keď sme termín nastavovali, tak sme nepočítali s tým, že to bude zároveň prakticky posledná možnosť prehovoriť do nominácie na majstrovstvá Európy družstiev. Evidujeme zvýšený záujem atlétov aj aktivitu šéftrénerov jednotlivých disciplín, ktorí nás žiadali o úpravy programu tak, aby bol voči zainteresovaným pretekárom ústretovejší,“ poznamenal Branislav Droščák.

V každej disciplíne by mal mať istú miestenku do Chorzówa pretekár či pretekárka s najlepším výkonom dosiahnutým v období od 1. januára do 10. júna 2023. Niekde je už vzhľadom na veľký výkonnostný rozdiel rozhodnuté, no v mnohých disciplínach je situácia ešte otvorená. Trénerská komisia SAZ na čele so šéftrénerom Radoslavom Dubovským navrhne nomináciu na tímové ME večer 10. júna, VV SAZ ju prerokuje 11. júna.

Napínavý súboj sľubuje najmä mužská osemstovka. Filip Bielek (ŠK Vital Bratislava) slovenským výkonom roka 1:50,82 min na Odložilovom memoriáli v Prahe hodil rukavicu a teraz bude na Filipovi Revajovi (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Martinovi Zaťkovi (Slávia STU Bratislava), Alexandrovi Jablokovovi (AK Slávia UK Bratislava) či Tomášovi Janíčkovi (BK Lysá pod Makytou), aby ju zdvihli. Ku kvalitnému času by mal prispieť aj plánovaný vodič. Trojka tohtoročných tabuliek Filip Semančák (Slávia STU Bratislava) dal prednosť štartu na 1500 m, kde má z prihlásených najlepší sezónny výkon na konte Miroslav Borovka (ŠK ŠOG Nitra) 3:54,60. Pozíciu tabuľkovej jednotky na 3000 m prek. (9:15,35) bude obhajovať ďalší domáci atlét Radovan Tomeček, šancu zaútočiť majú  Peter Ďurica (Slávia STU) a Nitran zo ŠK ŠOG Dávid Mazúch. Súboj by mohol otriasť aj rekordom mítingu 9:12,79 Mariána Hunčíka z roku 1992.

Menej pravdepodobný je atak o rok mladšieho diaľkarskeho maxima 765 Olega Procenka. Vojtěch Komárek však môže dvojicu zo skokanskej skupiny Radoslava Dubovského Matúš Blšták, Adam Hriň potiahnuť k ohrozeniu slovenského výkonu sezóny Michala Bačíka (745 cm). Z banskobystrickej Dukly príde do Bratislavy oštepár Jakub Kubínec, ktorého tohtoročné maximum 73,69 z Európskeho pohára vo vrhoch v Leirii zatiaľ neprekonal ani štvornásobný víťaz (2014, 2019, 2020, 2022) a obhajca vlaňajšieho prvenstva na Memoriáli Tomáša Babiaka Maximilián Slezák. Oštepár trnavskej Slávie sa prihlásil v poslednej chvíli.

Cena Pavla Gleska na 400 m by sa mohla niesť v znamení ďalšieho kola duelu medzi „technikmi“ Miroslavom Marčekom a Patrikom Dömötörom, čo by bol zároveň priamy súboj o post slovenskej jednotky v disciplíne. Zverenec Adriána Pavelku Marček absolvuje prvý štart od pokorenia 48-sekundovej hranice na 2. kole Tipos atletickej ligy v Banskej Bystrici (46,99). Dömötör je prihlásený aj na 400 m prek. a podľa situácie pred pretekmi sa rozhodne, ktorej disciplíne dá prednosť. Na prekážkarskej štvrťke je v hre jeho duel s druhým mužom tohtoročných tabuliek Martinom Kučerom (BK Hraj na tie nohy Bratislava), lídrom je Matej Baluch (50,85).

O jediný rekord mítingu sa vlani postarala Chorvátka Veronika Drljačičová na 200 m (23,82) a aj tentoraz sa očakáva zmena tabuliek podujatia v ženskej súťaži. Konkrétne od Žofky Naňovej na 3000 m. V silách bežkyne Slávie STU určite je čas pod 9:50,46, ktorý dosiahla Češka Irena Petříková v ročníku 2004.

Juniorská rekordérka na 100 m prekážok Rebecca Slezáková by nemala mať vo svojej hlavnej disciplíne rovnocennú súperku, zato na 200 m ich je hneď viacero: lepší čas ako Malačanka majú v tejto sezóne na konte Lenka Kovačovicová (ŠK ŠOG Nitra) a Viktória Strýčková (Slávia STU Bratislava), do boja môže prehovoriť aj dvojnásobná srbská šampiónka na 400 m Katarina Iličová (osobák na 200 m 24,75).

Kvalitná konkurencia sa zíde v diaľke žien, okrem Renáty Vodnyánszkej a Tamary Balajovej sú prihlásené všetky Slovenky, ktoré tento rok majú na konte 6 metrov a viac: Monika Lehenová (AŠK Slávia Trnava) 623, Silvia Kaliašová (Atletika Košice) 616, Dáša Tomková (Dukla o. z. Banská Bystrica) 607 a Viktória Rusnáková (Slávia TU Košice) 600. Zverenka dvojičiek Danky a Janky Velďákových Kaliašová môže atakovať pozíciu sezónnej líderky aj v trojskoku. Od 12,73 m Zuzany Ďurkechovej ju delí iba 21 cm. Oštep žien zase ponúkne súboj sestier Petry a Júlie Hanuliakových. „Z pohľadu tabuliek to vyzerá jednoznačne pre mladšiu Petru, ktorá je síce po chorobe, ale za priaznivých okolností by mohla hodiť aj päťdesiatku, čo už je známka vyššej úrovne,“ zaželal si Branislav Droščák.

Organizátori vypísali rovnako ako vlani prémiu 30 eur za päť najlepších výkonov podujatia a tú istú sumu za prekonanie rekordu mítingu.

Na Atletickom štadióne Centra akademického športu Slovenskej technickej univerzity na bratislavskej Mladej garde sa v sobotu 10. júna začne súťažiť o 13.20 h. Slávnostné otvorenie je naplánované na 13.40 h, Memoriál Tomáša Babiaka v oštepe mužov príde na rad o 15.30 h a preteky vyvrcholia o 17.05 h behom žien na 3000 m.

(JM)

Na snímkach postupne Jakub Kubínec, Radovan Tomeček a Petra Hanuliaková.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk