Vytrvalci pobežia už tretí raz 115 km na trati ultramaratónu Košice – Miskolc

Tretí ročník bežeckých pretekov Ultramaratón Košice – Miskolc (Miškovec) sa uskutoční už túto sobotu 6. novembra. Po minuloročnej pandemickej prestávke sa organizátori z Maratónskeho klubu v Miskolci odhodlali zorganizovať preteky na trati vedúcej medzi sesterskými mestami opäť. Pre domácich aj zahraničných vytrvalcov pripravili vynikajúcu príležitosť zmerať si svoje sily a 115 km dlhú trať absolvovať jednotlivo alebo v 5 či 10-členných štafetách.

V prvú novembrovú sobotu sa ultramaratónci vyberú na trať z najdlhšej hlavnej ulice Európy, ktorou sa pýši mesto Miskolc a pokračovať budú cez obce Sajóvámos, Szikszó, Hernádkércs, Abaújszántó, Vizsoly, Gönc, Kéked, Trstené pri Hornáde, Ždaňa, Nižná Myšľa, Nižná Hutka a Krásna nad Hornádom, s dobehom na Hlavnej ulici cieľového mesta v Košiciach.

Prvý ultramaratón medzi Košicami a Miskolcom sa konal 19. júna 1999. Organizátorom za maďarskú stranu bol právny predchodca súčasného organizátora, Maratónskeho klubu v Miskolci, bývalý Maratónsky a trekingový klub Miskolc. Za slovenskú stranu bol vtedajším organizátorom Maratónsky klub Košice, ktorý sa do pomoci pri príprave a realizácii pretekov zapojí aj v tomto roku. Záštitu nad pretekmi, ktoré utužujú maďarsko-slovenské športové priateľstvo a cezhraničnú spoluprácu, prevzali dr. Tünde Szabóová, štátna tajomníčka zodpovedná za šport a bývalá strieborná olympijská medailistka v plávaní, Jaroslav Polaček, primátora Košíc, Pál Veres, primátora Miskolca, Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja a Bánné dr. Gál Boglárka, predsedníčka župy Borsod –Abaúj – Zemplén.

Popri mestách štartu a cieľa súťaže patrí vďaka organizátorov aj obciam a ich vedeniam, ktoré pomáhajú pri organizovaní občerstvovacích staníc, ale aj dobrovoľníkom a predstaviteľom polície, župy, miest a jednotkám civilnej obrany, ktorí účinne pomáhajú pri organizovaní tohto podujatia.

Podľa úvodných rokovaní z roku 2018 sa miesto štartu a cieľa bude každoročne meniť. Keďže v roku 2019 bol štart pri Dóme Sv. Alžbety v Košiciach, v roku 2021 sa odštartuje z Hlavnej ulice v Miskolci. Štart pretekov je naplánovaný o siedmej hodine ráno a prvých pretekárov v cieli na Dolnej bráne v Košiciach privítajú diváci približne o 14. hodine. Trasu ultramaratónu vytýčil jeho absolútny víťaz z roku 1999, Csaba Németh z Miskolca, ktorý ako jediný na svete šesťkrát dokončil preteky UltraTrail Mont Blanc tak, že vždy skončil medzi prvými 8 bežcami. Kompletnú trasu celého ultramaratónu si môžete prezrieť na webovej stránke: http://www.maratonclubmiskolc.hu/node/389

Registrácia súťažiacich bola ukončená 17. októbra a na mieste konania pretekov sa už nebude možné prihlásiť. V individuálnych pretekoch sa predstaví 50 jednotlivcov a v súťaži štafiet si dovedna zmeria sily 400 vytrvalcov. Medzi registrovanými pretekármi je aj víťaz mužskej kategórie z roku 2019 János Bogár, ktorý je majstrom Európy v behu na 100 km. János okrem iných úspechov zvíťazil aj na súťaži Sparthatlon, na trati vedúcej medzi mestami Atény a Sparta a 6-krát vyhral aj supermaratón Viedeň – Budapešť.

Štartové balíky si budú môcť vyzdvihnúť pretekári v piatok 5. novembra od 14.00 h v Košiciach aj v Miskolci. V Košiciach bude za týmto účelom zriadené pracovisko v priestoroch SOŠ Grešákova.

Priestory školy budú slúžiť aj počas soboty ako šatne a výdaj občerstvenia po dobehu pretekárov do cieľa. Všetci registrovaní súťažiaci si v štartovacom balíčku nájdu tričko s logom podujatia a tí, ktorí šťastne dobehnú do cieľa, aj originálnu medailu. Pre víťazov jednotlivých kategórií sú samozrejme pripravené i zaujímavé ceny.

(BK)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk