Volko na ME druhý najrýchlejší v rozbehoch na 100 m (10,22), pre Forster a Bujnu bolo semifinále priďaleko

Paráda! Šprintér Ján Volko s prehľadom postúpil do utorkového večerného (20.05) semifinále na 100 m na jubilejných 25. atletických majstrovstvách Európy v Mníchove. Zverenec trénerov Nade BendovejRóberta Kresťanka vyhral I. rozbeh v slovenskom výkone roka 10,22 sekundy a o stotinku si zlepšil svoje sezónne maximum z 25. júla v rakúskom Eisenstadte.

Volko výborne odštartoval a od začiatku nebolo pochýb, že mu miesto v prvej trojke zaručujúcej priamy postup neujde. Napokon triumfoval s veľkým náskokom 9 stotín pred Švédom Henrikom Larssonom (10,31), priamo postúpil aj tretí Przemyslaw Slowikowski z Poľska (10,35).

Halový exmajster Európy 2019 na 60 m sa medzi 24 semifinalistov (14 sú nasadení) kvalifikoval druhým najlepším časom v rozbehoch, rýchlejší (10,19) bol len víťaz III. rozbehu Israel Olatunde z Írska, ktorý si zlepšil osobný rekord. Štartovalo 19 šprintérov.

„Keď vidím čas, ktorý sa mi podarilo zabehnúť, usudzujem z toho, že to boli z môjho pohľadu dobré preteky. Splnil som svoj cieľ a teraz je môj ďalší osud v Božích rukách. Pred štartom som bol dosť nervózny, pretože na veľkom podujatí som súťažil po dlhšom čase. Na druhej strane som sa však na tieto preteky veľmi tešil. V letnej sezóne nešlo všetko hladko – musel som bojovať so zranením , ale už by to malo byť v poriadku. Dnešok pre mňa dopadol veľmi dobre,“ skonštatoval Ján Volko bezprostredne po svojom víťaznom rozbehu v krátkom vyjadrení pre organizátorov.

Dvadsaťpäťročný Bratislavčan z klubu Naša atletika sa do semifinále prebojoval už na svojich tretích ME, predtým to dokázal v Amsterdame 2016 (napokon skončil 21.) i Berlíne 2018 (13.). V utorok pobeží v II. semifinále o 20.12 h v prvej dráhe, v ďalších budú postupne Portugalčan Carlos Nascimento, Owen Ansah z Nemecka, Turek jamajského pôvodu Jak Ali Harvey, Talian Chituru Ali, líder tohtoročných európskych tabuliek Reece Prescod z Veľkej Británie, Francúz Mouhamadou Fall a Dominik Kopec z Poľska.

“Som šťastný, že sa to podarilo a postúpil som. V cieli akoby zo mňa spadol obrovský desaťkilový batoh, ktorý som celý čas so sebou ťahal. Avšak evidentne sa to pod môj výkon nepodpísalo negatívne. Je to úžasný pocit, som vďačný všetkým, ktorí k tomu prispeli i tým, čo mi verili. Teším sa na semifinále,” vravel usmiaty Volko. “Môj dnešný beh bol dobrý technicky a aj čo sa týka prejavu. Štartová reakcia by mohla byť o niečo lepšia, ale na tom do zajtra ešte popracujeme. Pocitovo sa mi šprintovalo dobre, na šesťdesiatke som dokázal zabrať a až do cieľa som mal dostatok energie, čo je dôležité.”

Volko, ktorý pre zranenie ľavého zadného stehenného svalu nútene pauzoval takmer mesiac a prišiel o možnosť vybojovať si účasť na MS v Eugene, mal v cieli obrovskú radosť. Každému zo súperov sa poďakoval stiskom ruky, ako silne veriaci sa viackrát prežehnal a pri odchode do útrob Olympijského štadióna ešte stihol zakričať do hľadiska skupinke svojich fanúšikov: „Ďakujem, že ste prišli a povzbudili ma!

Trénerke Nade Bendovej spadol po rozbehu kameň zo srdca. Už na stretnutí s médiami vravela, že Volkove tréningové ukazovatele ju napĺňajú optimizmom, no priznala, že je zároveň plná očakávania.

“Som šťastná-prešťastná,” lomcovali trénerkou Bendovou emócie. “Z tribúny sa mi zdal Jankov beh na prvý pohľad skvelý, lebo celý čas viedol. Nič iné som v tej chvíli neriešila, len som ho očami tlačila do cieľa. Tešme sa na semifinále.”

Žiaľ, nedarilo sa mladučkej Viktórii Forster. V I. rozbehu žien na 100 m finišovala až ôsma za 11,72 sekundy a v tejto disciplíne ukončila svoje mníchovské vystúpenie. Zvíťazila Talianka Dossová (11,38), ďalšie priame postupové pozície si v tesnom súboji vybojovali Stefanowiczová z Poľska (11,44), Švajčiarka Freyová (11,45) a Van der Wekenová z Luxemburska (11,46). Ďalej sa s časmi kvalifikovali i piata Belgičanka Rosiusová (11,47) a šiesta Tirnaničová zo Srbska (11,57).

Práve 11,57 bolo napokon potrebných na postup s časom. Viktória takýto a lepší výkon, vrátane osobného maxima 11,46, dosiahla v tomto roku trikrát. Z 23 šprintérok štartujúcich v rozbehoch skončila Forster v konečnom účtovaní posledná. Zverenka Kataríny Adlerovej bude na mníchovskom šampionáte ešte štartovať na 100 m prekážok, rozbehy sú na programe v sobotu o 20.43 h.

Podobne ako Viktória Forster ani Šimon Bujna nepostúpil do semifinále. V III. rozbehu na 400 m finišoval vo svojej ôsmej štvorstovke v sezóne šiesty časom 46,79 sekundy, čo bol jeho tretí najlepší výkon v roku 2022. Za sezónnym maximom zo slovenského šampionátu v Trnave zaostal o 19 stotín.

Zverenec Radoslava Ivana sa 15. raz v kariére dostal pod 47 sekúnd, v rozbehoch obsadil celkovo 25. miesto. V Bujnovom rozbehu vyhral štvrtý z halových MS 2022 Dán Benjamin Lobo Vedel, ktorý časom 45,50 vyrovnal národný rekord. Postúpili aj Francúz Biron (45,82) a Čech Krsek (46,12).

Štvrťkár banskobystrickej Dukly sa spočiatku držal okolo štvrtej priečky (medzičasy 200 m: 22,15, 300 m: 33,73), no v druhej polovici cieľovej rovinky, keď sa pred neho dostal aj Nór Ingvaldsen, ako keby mu došli sily.

Šimon Bujna: „Nemal som pocit, že som to prepálil. Aj druhú dvojstovku som sa snažil ísť uvoľnene tak ako vlani, keď som si zabehol osobák. V rozcvičke som sa cítil dobre, veril som si. No dopadlo to tak, ako skoro vždy v tejto sezóne: do trojstovky to bolo dobré, ale v rovinke strácam rýchlosť a súperi ma predbiehajú. Veril som aspoň v sezónne maximum, na takomto podujatí by sa patrilo dosiahnuť svoj najlepší výkon. Som sklamaný.“

Do semifinále postupovali priamo prví traja z každého zo štyroch rozbehov plus ďalší traja s najlepšími časmi.  Posledný postupový výkon 46,05 zabehol Dán Nielsen. Tabuľkovo deväť najlepších štvorstovkárov bolo nasadených priamo do semifinále.

“Šimon neurobil žiadnu chybu. Rozbehol to presne tak, ako sme sa dohodli, preto mu nemám čo vyčítať. Žiaľ, v tejto sezóne mu závery pretekov nevychádzajú. Musíme zistiť, v čom je problém,” skonštatoval tréner Radoslav Ivan.

SLOVÁCI V AKCII

MUŽI

100 m – rozbehy (19 štartujúcich): 2. Ján Volko 10,22 (slovenský výkon roka) – postúpil do semifinále (1. v I. rozbehu)

400 m – rozbehy (25 štartujúcich): 25. Šimon Bujna 46,79 – nepostúpil do semifinále (6. v III. rozbehu)

ŽENY

100 m – rozbehy (23 štartujúcich): 23. Viktória Forster 11,72 – nepostúpila do semifinále (8. v I. rozbehu)

FINÁLOVÉ FAKTY

MUŽI

maratón: 1. Richard Ringer (Nem.) 2:10:21, 2. Maru Teferi 2:10:23, 3. Gashau Ayale (obaja Izr.) 2:10:29

ŽENY

10 000 m: 1. Yasemin Canová (Tur.) 30:32,57, 2. Eilish McColganová (V. Brit.) 30:41,05, 3. Lornah Salpeterová (Izr.) 30:46,37

guľa: 1. Filip Mihaljevič (Chorv.) 21,88, 2. Armin Sinančevič (Srb.) 21,39, 3. Tomáš Staněk (ČR) 21,26

maratón: 1. Aleksandra Lisowská (Poľ.) 2:28:36, 2. Matea Parlovová-Koštrová (Chorv.) 2:28:42, 3. Nienke Brinkmanová (Hol.) 2:28:52

guľa: 1. Jessica Schilderová (Hol.) 20,24 – európsky výkon roka, 2. Auriol Dongmová (Portug.) 19,82, 3. Jorinde van Klinkenová (Hol.) 18,94

FOTO PAVOL UHRIN, SOŇA MALÉTEROVÁ a NAĎA BENDOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk