Výborná Zapletalová piata vo finále na 400 m prekážok na MSJ v Tampere

Tajná túžba získať medailu sa nenaplnila, avšak Emma Zapletalová (ŠK ŠOG Nitra) predviedla vo finále behu na 400 m prekážok na XVII. juniorských majstrovstvách sveta v Tampere výborný výkon. Skončila piata časom 57,35 sekundy, keď ju od bronzu, ktorý napokon získala lanská juniorská majsterka Európy Švajčiarka Gigerová, delilo iba 37 stotín sekundy.

„Môj cieľ bol najmä dobehnúť do cieľa a čím lepšie miestečko ako ôsme, tým by som mala väčšiu radosť. Keby mi niekto pred šampionátom povedal, že sa dostanem až do finále a skončím piata, asi by som sa len schuti zasmiala s poznámkou, že k takému niečomu by mi pomohol len zázrak,“ vravela natešená Emma Zapletalová.

Zázraky sa občas stávajú a hoci, zverenka Petra Žňavu tentoraz nezlepšila svoj vlastný juniorský slovenský rekord zo semifinále (zaostala za ním iba o 13 stotín), dosiahla svoj druhý najlepší čas v kariére.

Zapletalová zopakovala piatu priečku Michaely Peškovej v tejto disciplíne z predošlých MSJ 2016 v Bydgoszczi a výrazne prekročila v Tampere svoj predšampionátový cieľ – postúpiť z rozbehov do semifinále. Vo finále sa posunula o jednu „papierovú“ priečku dopredu, keďže z osmičky na štarte jej patril šiesty najlepší „osobák“ a takisto šiesty najlepší výkon v sezóne.

Finále sa začalo s deväťminútovým oneskorením. Osemnásťročná študentka 3. ročníka Športového gymnázia v Nitre bežala v tretej dráhe, pred sebou mala obe veľké favoritky, lanskú majsterku sveta do 18 rokov Juhoafričanku Zenéy van der Waltovú a Shiann Salmonovú z Jamajky. Zapletalovej obe hneď ušli, avšak talentovaná Slovenka sa potom na vodou nasiaknutom ovále po hustom lejaku („Neprekážalo mi to, v tomto roku som často trénovala prekážky v daždi, zvykla som si na takéto podmienky“) držala na 4. – 5. priečke. V cieľovej rovinke tentoraz už nedokázala zrýchliť a stiahnuť mierny náskok Švajčiarky Gigerovej a španielskej rekordérky Gallegovej, no 5. miesto spomedzi 46 (!) štartujúcich, v semifinále slovenský rekord 57,22 a limit na ME v Berlíne, je vynikajúci výsledok.

„Aj keď to tak možno nevyzeralo, bežalo sa mi dobre. Som rada, že rytmus na 15 krokov medzi prekážkami som zvládla až po siedmu. Čas tiež nie je zlý, je veľmi podobný rekordnému semifinálovému. Priznám sa však, že som už trochu cítila únavu. Tri náročné behy za tri dni mi dali zabrať,“ poznamenala Zapletalová a takisto priznala, že v kútiku duše myslela aj na medailu. „Prečo nie? Juhoafričanka a Jamajčanka boli jasné favoritky, ale o bronz mohla zabojovať každá zo zvyšných finalistiek. Medaila visela tentoraz veľmi vysoko, nesiahla som na ňu, ale teším sa aj z piateho miesta, som zaň nesmierne šťastná.“

Finále behu na 400 m prekážok bolo až o pol deviatej tamperského času. Ako trávila Emma čakanie na rozhodujúci súboj o medaily? „Vôbec som nepociťovala nervozitu. Po raňajkách som sa išla trochu rozhýbať. Rozcvičila som sa, trochu som klusala a dala som si jednu rýchlejšiu rovinku. Nasledoval obed, popoludňajší oddych, a potom odchod na štadión na finále,“ opísala stručne svoj program pred finále.

Zapletalovej tamperská piata priečka je celkovo 26. slovenské umiestenie v TOP 8 na MSJ v ére samostatnosti a zároveň jubilejné desiate 5. miesto. Doterajšie umiestenia vo finálovej osmičke sú nasledovné: 1. miesto – 1x, 2. miesto – 2x, 3. miesto –  4x, 4. miesto – 3x, 5. miesto – 10x, 6. miesto – 3x, 7. miesto – 1x, 8. miesto – 2x).

GABRIEL BOGDÁNYI

Finále junioriek na 400 m prekážok si môžete pozrieť tu:

https://www.youtube.com/watch?v=4g6xfioPMCc

Výsledky Slovákov – piatok:

JUNIORKY

400 m prek. – finále (46 štartujúcich): 5. Emma Zapletalová (SR) 57,35.

400 m prek. – finále: 1. Van der Waltová (JAR) 55,34, 2. Salmonová (Jam.) 56,11, 3. Gigerová (Švajč.) 56,98, 4. Gallegová (Šp.) 57,11, 5. Emma Zapletalová (SR) 57,35, 6. Wosztylová (Poľ.) 58,17, 7. Jaworská (USA) 58,43, 8. Santiagová (Kan.) 58,49.

ZAPLETALOVEJ TAMPERSKÉ BEHY

streda (11. 7.): 2. vo IV. rozbehu 58,45

štvrtok (12. 7.): 1. v III. semifinále 57,22

piatok (13. 7.): 5. vo finále 57,35

Texty k foto:

Emma Zapletalová v tamperskom rekordnom semifinále.

FOTO IAAF/GETTY IMAGES

Usmiata Emma Zapletalová po finále, v ktorom si vybojovala výbornú piatu priečku.

FOTO MARTIN ILLÉŠ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk