Volko začne sezónu na Eláne, Forster o týždeň skôr v Luxemburgu. Banskobystrickú latku ozdobí súboj všetkých troch medailistiek z Eugene.

Ján Volko a Viktória Forster pred sezónou 2023

Ani jeden z nich sa nechce spoliehať iba na renkingové postavenie, účasť na halových majstrovstvách Európy v Istanbule by si radi zabezpečili prekonaním mimoriadne prísnych limitov. Dve najväčšie slovenské želiezka v ohni sú po sérii sústredení pripravené na vstup do halovej časti sezóny 2023. Ján Volko absolvuje svoj prvý štart 29. januára na bratislavskom mítingu Elán, kde sa predstaví v pretekoch na 60 m. Viktóriu Forster čaká už v nedeľu 22. januára 60 m prekážok na mítingu v Luxemburgu s bronzovým štatútom World Athletics Indoor Tour. Oboch atlétov a rovnako aj výškarský míting Banskobystrická latka partnersky podporuje spoločnosť Power Play Studio vyvíjajúca unikátne hry so športovou tematikou – aj atletickou, o čom svedčí aj úspešný produkt Athletics Mania. 

Čo mu chýba k legende?

Trojnásobný a úradujúci Atlét roka Ján Volko skombinoval v príprave osvedčené miesto s novinkou. V novembri a decembri položil spolu s celým tímom základy v juhoafrickom Potchefstroome, po vianočných sviatkoch namiesto Ostravy či Budapešti objavoval možnosti športového komplexu v maďarskej Nyíregyháze. „Prípravu nenarušili žiadne výraznejšie komplikácie. Odtrénovali sme všetko, čo sme si naplánovali. Som rád, že sme našli ďalšie miesto s výbornými podmienkami v Maďarsku. Verím, že sa to odzrkadlí aj v sezóne. Ideme do nej ako vždy krok za krokom,“ zhodnotil uplynulé týždne a mesiace 26-ročný Bratislavčan a vyzdvihol, že počas celého obdobia sa mu vyhli predovšetkým zdravotné problémy. Po bratislavskom úvode má v súťažnom itinerári tradičných 200 m na ostravskom Czech Indoor Gala (2. 2.) a potom sa už sústredí na šesťdesiatku: pobeží ju na striebornom mítingu v Paríži (11. 2.), zlatom v Lievine (15. 2.) a na halových majstrovstvách Slovenska (18. 2.).

Verím, že sa nám podarí úspešne začať sezónu a navodiť dobrú atmosféru v tíme. Potom už len vyladíme formu na halové majstrovstvá Európy. V renkingu sa síce nachádzam na celkom stabilnom mieste, ktoré by mohlo stačiť na zabezpečenie účasti, ale na to sa nechceme spoliehať. Na všetky mítingy pôjdeme s cieľom čo najskôr splniť limit alebo sa k nemu aspoň priblížiť, aby forma vygradovala smerom k Istanbulu,“ povedal zverenec trénerskej dvojice Naďa Bendová, Róbert Kresťanko.

Účasť na šampionáte zabezpečuje čas 6,63 s. Volkovo osobné maximum a zároveň slovenský rekord má hodnotu 6,55. Zabehol ho 21. februára 2020 v Madride. Vlani mu sezónne maximum 6,66 nestačilo na postup do semifinále HMS v Belehrade. Potom však na majstrovstvách Európy v semifinále stovky vyrovnal svoj osobák 10,13. Pokračovanie tohto trendu by mu cestu do Istanbulu výrazne uľahčilo. „Na samotný čas sa až tak veľmi nesústreďujem. Pre mňa je dôležité, že som nadobudol väčšiu istotu v hamstringoch, na ktorých sme oveľa viac zapracovali. Zatiaľ nemám za sebou toľko rýchlostných tréningov, aby sme mohli povedať, na akej výkonnostnej úrovni sa nachádzam. Verím, že tie najlepšie výkony prídu v správny čas.“

Ján Volko a Naďa Bendová pred sezónou 2023.

V porovnaní s minulými rokmi nie je Volkova halová sezóna taká bohatá na štarty. Súvisí to aj s obmedzeným výberom mítingov, pretože 60 m nie je tento rok zaradených do zlatého seriálu. „Možností je v mužskej kategórii menej. Plán sme zostavili tak, aby sme čo najmenej cestovali. Sústredíme sa na kvalitu. Sama som zvedavá, či táto porcia bude stačiť alebo nám preteková prax napokon bude chýbať. Verím však, že sa to osvedčí,“ komentovala Volkov program Naďa Bendová. Z uplynulých troch európskych šampionátov sa Volko ani raz nevrátil bez medaily. V Turecku bude obhajovať bronz z Torune 2021. „Očakávania okolia sú veľké. Pre nás je to však šampionát ako všetky predtým. Neustúpime od našej osvedčenej postupnosti krokov: začneme rozbehom, potom príde semifinále a ak sa to podarí, tak môžeme vymýšľať, čo bude vo finále,“ dodala trénerka.

Na HME 2017, jeho druhých v kariére, štartoval Ján Volko ako 21-ročný, z Belehradu vtedy priviezol senzačné striebro. Od dva roky v Glasgowe už vo finále pred seba nepustil žiadneho súpera. Predvlani v Toruni skompletizoval medailovú zbierku. V hale som si splnil všetky sny a ciele. Teraz sa môžu diať už iba nepredvídateľné veci. Napríklad stať sa legendou. Čo k tomu chýba? Určite medaila zo štvrtého halového šampionátu za sebou. To však neriešim. Behám pre to, aby som bol sám spokojný a aby z toho mali ľudia radosť, nie kvôli kúskom kovu, na ktoré bude sadať prach. Pre mňa je na prvom mieste cesta, nie cieľ.“ 

Na prekážkach si verí viac

Viktória Forster na rozdiel od Jána Volka zamierila do Juhoafrickej republiky prvý raz. Spoločnosť jej robili tréningová kolegyňa z ŠK OŠG Nitra prekážkarka na 400 m Daniela Ledecká a trénerka Katarína Adlerová. Na druhú fázu zimnej prípravy zvolila Kanárske ostrovy. Krátko po návrate si naplánovala prvý súťažný štart v sezóne. Od prvých pretekov mám isté očakávania, určite do Luxemburgu nejdem iba na výlet. Od nich sa bude všetko odvíjať,“ povedala najlepšia žena a celkovo tretia v ankete Atlét roka 2022. V jej plánoch rovnako figurujú míting Elán a Czech Indoor Gala. Zatiaľ čo v Ostrave pobeží 60 m prekážok, jej bratislavský program zostáva otvorený. Pred halovým šampionátom, kde počíta aj so štartom na hladkých 60 m, sa predstaví ešte na 60 m prek. na „bronzovom“ mítingu v poľskom Lodži (4. 2.).

Do sezóny vstúpim prekážkami. Na majstrovstvách Slovenska určite pobežím aj hladkú šesťdesiatku. Pokiaľ ide o Elán, necháme sa prekvapiť,“ priblížila Viktória Forster. V uplynulej sezóne sa dostala do semifinále na 60 m prek. na halových MS v Belehrade, v lete do semifinále na 100 m prek. na augustových ME v Mníchove. V hale utvorila štyri rekordy SR do 23 rokov na 60 m prekážok (8,31, 8,25, 8,22, 8,16) a na 60 m sa zlepšila na 7,28. Vonku utvorila dva rekordy SR do 23 rokov na 100 m prekážok (13,20 a 13,12) a na hladkých 100 m sa zlepšila na 11,46.

Viktória Forster pred začiatkom sezóny 2023.

Limity na HME v Istanbule aj v jej prípade nastavené prísne (7,24 na 60 m a 8,03 na 60 m prek.). Samozrejme, že by som ich chcela splniť. Na pretekoch však zároveň budem zbierať body do renkingu. Uvedomujem si, že limit na prekážky je lepší ako slovenský rekord, ale ja rada prekonávam takéto hranice a teším sa na to. Potešilo by ma, keby som sa kvalifikovala v obidvoch disciplínach. Ak sa to podarí, tak sa rozhodnem, či budem súťažiť v oboch alebo sa zameriam na jednu.“

Ani do ďalšej sezóny nevstupuje Viktória Forster s jednoznačnou preferenciou disciplín. „Tento rok si možno o čo si viac trúfam na prekážkach, ale zostávam verná aj hladkej šesťdesiatke,“ dodala. 

Na Štiavničky sa vráti rekordérka mítingu

Najprestížnejšie halové atletické podujatie na Slovensku ponúkne súboj troch najlepších výškarok z vlaňajších majstrovstiev sveta v Eugene. Organizátorom Banskobystrickej latky sa podarilo dotiahnuť účasť momentálne najlepšej ženy v tejto disciplíne Jaroslavy Mahučichovej z Ukrajiny. Už dávnejšie potvrdila štart na Štiavničkách jej nečakaná premožiteľka zo svetového šampionátu Austrálčanka Eleanor Pattersonová a chýbať nebude ani bronzová Elena Vallortigarová z Talianska. Mahučichová je držiteľka rekordu mítingu 206 cm, ktorý utvorila v roku 2021, keď o centimeter prekonala dovtedajšie maximum Blanky Vlašičovej. V športovej hale na Štiavničkách absolvuje 14. februára svoj štvrtý štart v sezóne, vstúpila do nej prekonaním 200 cm uplynulý víkend vo Ľvove.

Na 29. ročníku BBL sa predstavia ešte dve výškarky s minimálne 200 cm na konte – Mahučichovej krajanky Iryna Heraščenková (200) a Julia Levčenková (202). Medzi tuctom žien zatiaľ chýba domáca pretekárka. “V prípade, že by nejaká Slovenka do začiatku mítingu výkonnostne vyskočila, radi ju zaradíme,” vysvetlil manažér mítingu Alfons Juck.   

Ľubomír Roško pred BBL 2023

Unikátom mužskej štartovej listiny bude Hamish Kerr. Bronzového z halových MS 2022 s osobákom 231 cm rovnako ako vlani Pattersonovú čaká absolútna premiéra na halovom mítingu. Navyše pôjde o prvú novozélandskú účasť v histórii podujatia. Absolútny halový „krst“ čaká zase ďalšieho „protinožca“ Brandona Starca. V 12-člennom štartovom poli figuruje celkovo 9 výškarov s osobným rekordom 230 cm a viac. Chýbať nebude víťaz z roku 2020 a druhý z roku 2021 Kubánec Luis Zayas, ktorý svoje dva najlepšie výkony kariéry 233 a 231 cm utvoril práve na Štiavničkách. Príde tiež Bahamčan Donald Thomas, majster sveta z roku 2007 v júli oslávi už 39. narodeniny. Domácich výškarov bude zastupovať Lukáš Beer, bude to pre neho už 11. vystúpenie na BBL.

U mužov by ma potešil výkon nad 230 cm. Čím viac to bude, tým, samozrejme, lepšie. Medzi ženami sa nám v uplynulých rokoch darilo viac. Pekný bude aj skok tesne pod 200 cm, ale dva metre sú dva metre,“ vyslovil svoju predstavu o očakávaných športových výkonoch riaditeľ a jeden zo zakladateľov mítingu Ľubomír Roško.

Na BBL sa doteraz predstavili výškari z 51 krajín. Tento rok budú zo známych dôvodov chýbať športovci z Ruska.

BBL má strieborný štatút World Athletics Indoor Tour s bodovaním pre svetové rebríčky na úrovni kategórie B, pre špecializované mítingy najvyššej možnej.

Predpredaj vstupeniek v cene 15 eur (o 3 eurá menej ako vlani) sa začne 23. januára 2023 v hlavnej budove VŠC Dukla v Banskej Bystrici vždy od pondelka do piatka.

(JM)

Text k toto: Na snímkach postupne Ján Volko s Viktóriou Forster, Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou, Viktória Forster a riaditeľ BBL Ľubomír Roško.

FOTO: JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk