VV SAZ rokoval v Bardejove, šéf zväzu Peter Korčok debatoval s primátorom o výstavbe dráhy

Osemnáste zasadnutie výkonného výboru Slovenského atletického zväzu (VV SAZ) sa uskutočnilo v stredu v Základnej škole J. A. Komenského  v Bardejove, ktorá v tomto roku slávi 40. výročie svojho vzniku, a pri ktorej už bezmála dve desaťročia funguje úspešný atletický klub.

Vedenie SAZ ešte pred rokovaním prijal primátor Bardejova Boris Hanuščák. S prezidentom SAZ Petrom Korčokom prerokoval možnosť výstavby moderného 400-metrového oválu.

„Keďže atletika má v meste veľkú tradíciu, a aj v súčasnosti sa jej venuje množstvo detí, pán primátor je naklonený myšlienke výstavby. Mesto však výlučne z vlastných prostriedkov nie je schopné projekt realizovať, ale v spolupráci so štátom a samosprávnym krajom je radnica  pripravená vstúpiť doň približne s 50-percentnou spoluúčasťou,“ informoval Peter Korčok.

SAZ sa momentálne snaží presadiť celoslovenský projekt výstavby a modernizácie atletických štadiónov podobný tomu, aký schválila v minulosti vláda pre Slovenský futbalový zväz.

„S vyše 16-tisícovou členskou základňou sme druhý najpočetnejší športový zväz, ale infraštruktúra tomuto stavu zďaleka nezodpovedá,“ zdôraznil Peter Korčok. „Preto sme rozbehli rokovania na rôznych úrovniach, aby sme dosiahli zmenu. Práve slabá infraštruktúra je najväčší problém, s ktorým teraz zápasíme.“

O modernej dráhe v Bardejove, kde vyrástlo mnoho slovenských reprezentantov a už vyše 30 rokov fungujú atletické triedy, sa hovorí už dlhodobo. Momentálne, po zrušení 400-metrového oválu na futbalovom štadióne, trénujú deti na škvarovom (v 21. storočí!) 250-metrovom ovále v areáli ZŠ J. A. Komenského. Tento školský klub sa už dlhodobo snaží o zmenu škvarového povrchu na umelohmotný. Prvý projekt rekonštrukcie vznikol už v roku 2001, ale nepodarilo sa  ho zrealizovať. Takisto neúspešne dopadli aj ďalšie snahy.

„Najväčší problém, s ktorým zápasíme, je dráha a technické zázemie. Keď sa likvidoval 400-metrový ovál, dostali sme prísľub, že sa postaví náhrada. Veríme, že sa v dohľadnom čase zrealizuje,“ nádejal sa Zoran Kollárovič, predseda ŠŠK J. A. Komenského a jeden zo štvorice koučov v klube, ktorý má v súčasnosti vyše 230 členov.

Podľa primátora Borisa Hanuščáka by moderný 400-metrový atletický ovál v Bardejove, kde okrem ŠŠK pôsobia aj ďalšie dva kluby Partizán a JM Demolex, slúžil ako kľúčový pre kluby v Prešovskom samosprávnom kraji.

„Ne celom Slovensku máme iba 11 minimálne šesťdráhových 400-metrových oválov, čo je v porovnaní s okolitými krajinami žalostne málo. Na východe Slovenska je jediný – v Košiciach – no ani ten nespĺňa požiadavky doby. Výstavba štadiónov, aj v Bardejove, je preto naša priorita. Realizácia však nie je v našej moci, musíme sa k nej dopracovať spoločnými silami. Ekonomike krajiny sa darí, šport je jednou z oblastí verejného záujmu, aj preto si práve teraz nárokujeme na výrazné zlepšenie infraštruktúry,“ dodal prezident SAZ Peter Korčok na stretnutí s regionálnymi médiami.

Na bardejovskom rokovaní výkonného výboru, na ktorom sa prvý raz zúčastnila i nová predsedníčka oblastného Východoslovenského atletického zväzu Silvia Hanusová, sa hodnotilo aprílové valné zhromaždenie SAZ. Prezident zväzu vyzdvihol účasť hlavnej kontrolórky športu Alice Fisterovej i tradíciu oceňovania jubilantov. Výkonný výbor schválil začatie obstarávania nového žrdkárskeho doskočiska pre potreby slovenskej atletiky. Pri hodnotení doterajších vrcholných domácich i medzinárodných podujatí ocenil výkon Márie Katerinka Czakovej na chodeckých MS tímov v čínskom Tchaj-cchangu, kde 20. miestom dosiahla historicky najlepšie slovenské umiestenie na tomto podujatí.

Po skúsenostiach z organizovania tohtoročných slovenských šampionátov i úvodného kola ligy vznikne na návrh prezidenta Petra Korčoka funkcia koordinátora pre hlavné domáce podujatia. Jeho úloha bude dohliadať na prípravy a koordinovať ich tak, aby preteky z organizačnej i marketingovej stránky spĺňali všetky požadované atribúty.

Viceprezident SAZ Ladislav Asványi informoval o prípravách 53. ročníka medzinárodného mítingu P – T – S v Šamoríne 29. júna 2018. Organizátori finalizujú súťažný i časový program, v najbližších dňoch by  už mala padnúť definitíva. Šamorínsky program bude celodenný – „péteeska“ sa začne súťažami najmenších (Detská P – T – S), nasledovať bude národný program a vrcholom bude hlavný s predbežne 14 disciplínami. „V spolupráci s reprezentačnými trénermi sme ich vyberali tak, aby sme ponúkli našej špičke medzinárodný štart v kvalitnej konkurencii,“ informoval Ladislav Asványi.

Preteky, ktoré sa po obnovení uskutočnia tretí raz v šamorínskom športovom komplexe x-bionic® sphere, sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutočnia medzi 17.00 a 19.00 h. Všetko však závisí od finalizácie dohody s RTVS o čase priameho televízneho prenosu, ku ktorej by malo dôsjsť v najbližších dňoch.

Martin Illéš informoval o prípravách medzioblastného stretnutia dorastu, ktorá sa napokon uskutoční 20. 5. v Trnave a nie v Novom Meste nad Váhom. „V apríli nám oznámili, že pre futbalové stretnutie sa podujatie presúva z 19. na 20. máj. Pred pár dňami sa však futbalisti vrátili k pôvodnému termínu, čo bolo pre novomestských organizátorov neprijateľné. Preto sme preteky presunuli do Trnavy,“ vysvetlil zmenu Illéš, člen VV SAZ a zároveň riaditeľ medzioblastného stetnutia.

(GB)

Členov VV SAZ v Základnej škole J. A. Komenského v Bardejove privítal riaditeľ školy Ján Mika.

FOTO ĽUBOMÍR KUČA

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk