Kladivárka Veronika Kaňuchová v 2. kole kole Vrhačskej Tour v Banskej Bystrici hodila druhý najlepší výkon v kariére

Vrhačská Tour 2023 pokračovala v sobotu druhým kolom. Najhodnotnejší výkon na Atletickom štadióne SNP v Banskej Bystrici rovnako ako pred týždňom v Košiciach predviedla kladivárka. Nie však Martina Hrašnová, ale jej klubová kolegyňa a tréningová parťáčka z banskobystrickej Dukly Veronika Kaňuchová (na snímkach).

V druhej sérii hodila kladivom 68,59 m, čo je nielen jej sezónne maximum (dovtedy 66,03 z Európskeho pohára vo vrhoch v Leirii), ale aj druhý najlepší výkon v celej kariére. Ďalej poslala náčinie len raz – pred siedmimi rokmi 23. apríla 2016, keď v americkom Gainesville dosiahla osobné maximum 69,48 m.

„Som veľmi spokojná. Je to výborný začiatok sezóny. Hádzalo sa mi dobre, doladíme detaily a verím, že to takto pôjde ďalej,“ povedala 30-ročná zverenka Libora Charfreitaga, ktorá v súťaži štyrikrát prekonala hranicu 65 m: 65,02, 68,59, 67,21 a 65,30 m.

Kaňuchová zároveň vyhrala 1. ročník Memoriálu Jozefa Cencera kladivárov venovaný pamiatke trénera, ktorý sa podieľal aj na výkonnostnom raste Martiny Hrašnovej. Na pretekoch boli prítomné jeho manželka a dcéra, ktorá odovzdávala ceny najlepším vo všetkých vekových kategóriách.

Dvojnásobná vicemajsterka Európy a bronzová z MS 2009 Martina Hrašnová vopred avizovala, že po silovej príprave nebude asi v jej silách zopakovať víťazný výkon z prvého kola. V Košiciach hodila 68,01 m, čo je veteránsky svetový rekord v kategórii 40- až 44-ročných. Na domácom štadióne bolo jej maximum 65,27 m zo štvrtej série.

 

„Dievčatám napokon neprekážalo ani horšie počasie. Práve pred kladivom začalo pršať. Napriek tomu, že kruh bol mokrý, nešmýkalo sa. Veronika vyšla zo súboja s Martinou lepšie, previedla veľmi pekné výkony,“ zhodnotil šéftréner vrhačskej sekcie SAZ Pavel Pankuch.

Z ďalších výkonov zaujal osobný rekord juniora Samuela Šimu. Vrhač AK Slávia TU Košice sa v guli zlepšil na 14,97 m. Vlani reprezentoval na majstrovstvách Európy do 18 rokov v Jeruzaleme, kde súťažil v disku.

Vrhačská Tour 2023, ktorú organizuje vrhačská sekcia SAZ pod vedením Pavla Pankucha, má tri kolá plus šampionáty v príslušných vekových kategóriách. Záverečné štvrté kolo je predbežne naplánované na 9. septembra v Trnave. Po jeho skončení sa vyhodnotí najlepších 5 mužských a 5 ženských výkonov bez ohľadu na disciplínu a vekovú kategóriu.

(JM)

Na snímkach Veronika Kaňuchová a jej tréner Libor Charfreitag.

FOTO SAZ/PAVEL PANKUCH

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk