Volko sa Kiltyho nezbavil, EA pozvala obhajcu do Glasgowa

Tajnička okolo účasti obhajcu titulu v behu na 60 m na blížiacich sa halových ME v Glasgowe je vyriešená. Richard Kilty, jeden z veľkých súperov Jána Volka, napokon bude na šampionáte štartovať, hoci britský zväz ho – nenominoval. Rada Európskej atletiky (EA) oznámila, že v záujme propagácie šampionátu pozvala dvojnásobného majstra Európy na šesťdesiatke (2015, 2017) do Glasgowa.

„Kilty sa ocitol v zvláštnej situácii. Naše pozvanie pre neho je niečo mimoriadne. Pomôžeme ním síce jednotlivcovi, ale zároveň je to dôkaz, že sme pripravení reagovať na rôzne situácie, ak je to v záujme úspechu či propagácie podujatia. Tento prípad naznačuje, či by sme sa nemali zaoberať v blízkej budúcnosti návrhom, aby obhajcovia titulov mali automaticky garantovanú účasť na nasledujúcom halovom európskom šampionáte,“ vysvetľoval prezident EA Svein Arne Hansen.

Britský zväz nenominoval halového exmajstra sveta 2014 Richarda Kiltyho na kontinentálny šampionát do Glasgowa, hoci časom 6,63 výrazne prekonal požadovaný limit 6,78. Briti však mali nastavené vlastné, oveľa prísnejšie nominačné pravidlá. Podľa nich obhajca titulu z Belehradu, kde za ním skončil vo finále Ján Volko, nemal nárok štartovať na halových ME 2019. Britský limit bol 6,60 (!) dosiahnutých v tomto roku, no do úvahy brali aj minuloročné letné výkony na stovke.

Pod 6,60 sa v tomto roku dostali Reece Prescod (6,53) a Chijindu Ujah (6,59), no ani jeden nemal záujem o štart v Glasgowe. A tak sa v nominácii ocitol vďaka minuloročnej stovke za 10,04 Ojie Edoburun, ktorý je v britských tabuľkách roka na 60 m až ôsmy časom 6,65 a na domácom šampionáte finišoval vo finále posledný ôsmy… Miesto v nominácii sa nenašalo nielen pre 6. vo finále britského šampionátu Kiltyho, ale ani pre trio medailistov: 19-ročného Dominica Ashwella (6,64), Adama Thomasa (6,66 – v semifinále 6,63) a ešte len 17-ročného Jeremiaha Azua (6,66). Briti pritom majú v tomto roku až 12 šprintérov na 60 m s časom 6,65 a lepším!

„Som nesmierne nahnevaný, že ma nevybrali do tímu,“ čertil sa Richard Kilty, keď britský zväz zverejnil v pondelok 48-člennú nomináciu na halové ME v Glasgowe, no svoje meno tam nenašiel. „Nikdy doteraz som necítil takú frustráciu a bezmocnosť ako teraz, keď mi zabránili, aby som sa pokúsil o zlatý hetrik. Práve tento cieľ ma hnal dopredu, keď som sa vlani zotavoval zo zranenia achilovky. Myslel som si, že nominačná komisia mi dôveruje. Lenže nestalo sa tak, a preto podám odvolanie.“

Napokon však zasiahla EA a umožnila Kiltymu obhajovať pražské i belehradské zlato na šesťdesiatke.

(GB)

FOTO PAVOL UHRIN

NAJLEPŠÍ BRITI NA 60 METROV V ROKU 2019

6,53 Reece Prescod
6,59 Chijindu Ujah
6,63 Adam Thomas
6,63 Richard Kilty
6,64 Confidence Lawson
6,64 Dominic Ashwell
6,64 Andrew Robertson
6,65 Ojie Edoburun
6,65 Rechmial Miller 
6,65 John Otugade
6,65 Jeremiah Azu
6,65 Theo Etienne

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk