Volkovo zranenie nie je vážne, po týždňovej pauze opäť začína s ľahším tréningom

Halový majster Európy na 60 m z Glasgowa 2019 Ján Volko vo víkendovom 2. kole slovenskej atletickej ligy v Košiciach nechýbal, avšak body pre svoj klub Naša atletika Bratislava nezbieral.  Osemnásteho júla totiž vo víťaznom rozbehu na 100 metrov v 2. kole českej extraligy v Kladne pocítil jemné ťahanie v šľache v zadnej časti nohy nad pravým kolenom. Na finále a ani na ďalšie disciplíny radšej nenastúpil. Pre istotu…

Zdá sa však, že najrýchlejší Slovák je už v poriadku a skôr, ako sa v pondelok popoludní vybral na prvý ľahký tréning po vyše týždňovej pauze, odprezentoval v Bratislave novú počítačovú hru s atletickou tematikou Athletics Mania z dielne jedného zo svojich reklamných partnerov.

„Janko mal doteraz voľno, ale od dnes sa pustíme do znova do tréningu,“ skonštatovala Volkova trénerka Naďa Bendová. Zdôraznila, že vyšetrenia ultrazvukom i magnetickou rezonanciou neodhalili u jej zverenca žiadne vážne poškodenie svalstva či úponov v v zadnej časti stehna tesne nad kolenom, ktorá ho chvíľku trápila už aj po úspešnej halovej sezóne 2020.

„Veľmi dôležité bolo okamžité ošetrenie boľavého miesta ešte priamo počas pretekov v Kladne. Lekárka českej reprezentácie Karolína Velebová sa o Janka postarala prakticky okamžite – ani nie pol hodinu po jeho behu. Zrejme aj vďaka tomu bude liečebný a regeneračný proces kratší. Potom si vzal Janka do opatery MUDr. Marek Vaňo, ktorý urobil všetky potrebné vyšetrenia. Vzhľadom na rozsah zranenia – išlo len o jemné poškodenie – sme sa napokon dohodli, že to necháme na Jankovom organizme, aby sa s problémom vyrovnal. Preto sa teraz zotavuje bez zásahu do organizmu a na regeneráciu poškodeného miesta využívame laser aj rázové vlny.“

Vyzerá to tak, že Volkovo zranenie je dôsledok extrémne náročnej fyzickej šprintérskej prípravy. Dvadsaťtriročný slovenský rekordér zaberá na maximum už šiesty rok. Halová sezóna, letná sezóna, preteky striedajú preteky, medzitým neľahká príprava.

„Janko podstupuje náročné tréningy a extrémne zaťažuje niektoré časti tela – v prípade šprintérov je to najmä oblasť zadných stehenných svalov, ktoré sa postupne opotrebovávajú, a preto sú, náchylnejšie na zranenie,“ objasňovala Naďa Bendová.  „V šprinte je to tak: úspešní sú najmä tí, ktorí majú pevné zdravie. Preto aj my robíme veľmi veľa v oblasti regenerácie.  Využívame všetky možné prostriedky, aby sme sa vyhli zraneniam. Nie vždy to vyjde… Našťastie, v aktuálnej letnej sezóne o nič nejde, keďže zrušili všetky vrcholné podujatia, ale do budúcnosti musíme hľadať ďalšie možnosti, aby sme sa situácii, v akej sme sa teraz ocitli, už vyhli.“

Ak sa Volkova regenerácia neskomplikuje a v tréningu pôjde všetko podľa plánov, ďalšie preteky by mohol absolvovať už o necelé tri týždne 15. augusta na mítingu v Zlíne.

„Ak by to však nebolo celkom ono, pokúsime sa pripraviť sa aspoň na majstrovstvá Slovenska 29. a 30. augusta v Trnave a následne na ostravskú Zlatú tretru 8. septembra a míting P-T-S v Šamoríne o tri dni neskôr,“ načrtla trénerka Naďa Bendová Volkov predpokladaný program v ďalšej časti letnej sezóny.

Ján Volko začal nezvyčajnú „koronovú“ letnú sezónu 5. júna na malom mítingu v Ostrave. Odvtedy absolvoval 17 súťažných behov – raz 60, 150 a 300 m, desať stoviek a štyri dvojstovky. Na ďalšie preteky si však musí ešte chvíľu počkať.

„To, že nemôžem súťažiť, mi veru veľmi nevyhovuje. Na lige v Košiciach, kam som sa šiel pozrieť ako divák, som mal veľké nutkanie zakľaknúť do blokov,“ priznal Volko.

„Škoda zranenia, lebo forma mi postupne stúpala. Ale taký je šport, občas sa stane, že telo zaprotestuje. Našťastie, v mojom prípade nejde o nič extrémne a našťastie, problém sme zachytili veľmi skoro, takže sa mi nestalo nič horšie,“ zdôraznil šprintérsky šampión.

GABRIEL BOGDÁNYI

VOLKOVE TOP ČASY V LETE 2020

60 m: 6,69 Ostrava 5. 6.

100 m: 10,25 Praha 8. 6.

150 m: 15,33 Ostrava 5. 6.

200 m: 20,74 Praha 4. 7.

300 m: 32,87 Bratislava 8.7.

ATLETICKOU HROU VÁS PREVEDIE ŠAMPIÓN VOLKO

Ján Volko je oficiálna tvár novej športovej počítačovej hry Athletics Mania, ktorú vyvinula slovenská firma PowerPlay Studio, a vydala ju len pred necelým mesiacom. Európsky halový šampión v nej bude hráčov na celej planéte dokonca aj sprevádzať!

„Hra ma celkom dobrú odozvu u atlétov i neatlétov, zaujala mnohých ľudí. Je zaujímavá najmä tým, že nestačí mať rýchle prsty, ale na čo najlepší výsledok potrebujete zapojiť aj iné zmysly,“ pripomína Volko.

Trénerka Naďa Bendová sa potešila, že chlapci z jej tréningovej skupiny postupne prešli od rôznych strieľačiek cez NHL a FIFA až k novej atletickej hre. „Vyskúšala som si ju aj ja, ale mne to veľmi nejde,“ podotkla s úsmevom.

A prečo je tvárou Athletics Manie práve Ján Volko? „Sme slovenská firma, máme skvelého šprintéra, ktorý je vzor slušnosti, skromnosti a ľudskosti,“ vysvetlil Ivan Krechňák, výkonný riaditeľ Power Play Studio.

Text k foto:

Šéf PowerPlay Studio Ivan Krechňák, Ján Volko a trénerka Naďa Bendová na pondelkovej tlačovej besede.

FOTO PAVOL UHRIN

Ján Volko pózuje pred plagátom s logom novej športovej počítačovej hry, ktorej sa stal tvárou.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk