Škvarkovci si Benidorm nevedia vynachváliť, Veszelka ostal doma – pod dohľadom odborníkov sa zotavuje po operácii kolena

Slovenská prekážkarská rekordérka na 100 m Stanislava Škvarková tvrdo pracuje na tom, aby sa jej splnil olympijský sen. Od tokijskej miestenky ju momentálne delí máličko: v kvalifikačnom rebríčku Svetovej atletiky na OH 2021 je momentálne 49., avšak len 14 bodov za poslednou postupovou, 40. priečkou.

Prekážkarka banskobystrickej Dukly sa na olympijské leto pripravuje pod vedením kouča a manžela v jednej osobe Michala Škvarku v osvedčenom Benidorme na juhu Španielska. Tréningové možnosti v známom letovisku poznajú z predošlých pobytov a nevedia si ich vynachváliť.

„Máme fantastické podmienky na prípravu, celý štadión patrí len nám. Trénujeme vtedy, keď potrebujeme. Žiadne naháňanie sa, aby sme za dve hodiny stihli odtrénovať, aby po nás mohli prísť ďalší, ako to bolo na prelome rokov na Tenerife na Kanárskych ostrovoch. Nezažívame ani boj o prekážky…,“ podotkol s úsmevom Škvarkovej tréner. „Dobré tréningové podmienky v dobrej klíme – to je momentálne asi to najpodstatnejšie. Okrem toho som rád, že máme k dispozícii i miestneho fyzioterapeuta, pána Joseho Mariu Romera Sáncheza, s ktorým spolupracujeme už štvrtý rok. Milo nás prekvapil, lebo medzi rôznymi vystavenými suvenírmi od športovcov, ktorým pomohol, mal aj Stankinu fotku s  venovaním. Vybavenie, aké používa – vzhľadom na to, na čo sme zvyknutí – je dych vyrážajúce. Žiaľ, je to stále rovnaká pesnička: čo ide niekde hladko a ľahko, u nás to často ostáva len v rovine snov…“

So Stankou sa v Benidorme pripravujú i šprintéri Dáša Tomková, Miroslav Palka a Samuel Sloboda. Všetci traja poškuľujú po účasti na júlovom európskom šampionáte v nórskom Bergene. Chýba však ďalší člen Škvarkovej tréningovej skupiny, nádejný olympionik Tomáš Veszelka. Naša trojskokanská jednotka sa totiž zotavuje po operácii kolena na pravej (odrazovej) nohe, ktorú v závere januára podstúpil na klinike „Lekářský dům“ v Prahe-Holešoviciach u ortopéda MUDr. Petra Krejčího ml.

„Tomášov zdravotný stav sa zlepšuje zo dňa na deň,“ prízvukuje Michal Škvarka. „Zostavili sme si vlastný tím, ktorý mu pomáha s regeneráciou. Ak si na Slovensku človek nepomôže sám a nezoženie potrebných ľudí, nepomôže mu nik.“

O Tomáša Veszelku sa v Banskej Bystrici stará fyzioterapeut VŠC Dukla Denis Freudenfeld, ktorý spolupracuje aj s olympijským víťazom Matejom Tóthom a v minulosti pomáhal i Anastasii Kuzminovej, dostať späť do kondície sa ho snažia aj fyzioterapeutka Šárka Tomková a Roman Švantner, ktorý s ním podľa výsledkov diagnostiky postupne zaťažuje operované koleno.

„Nechceme nič uponáhľať. Kým Tomáš nebude na 120 percent zdravý, dovtedy nebude súťažiť. Ak sa mu pred olympiádou podarí absolvovať jedny, dvoje či dokonca troje pretekov, bolo by to skvelé, ale nie je vylúčené, že prvý raz po zranení si súťažne zaskáče až v Tokiu. Verím, že z v kvalifikačnom renkingu už z postupovej pozície nevypadne,“ nádeja sa Veszelkov tréner.

Po „covidovej“ halovej sezóne, ktorú uzavrela semifinálovou účasťou na európskom šampionáte v Toruni, si Stanislava Škvarková týždeň oddýchla, a potom sa znova s vervou a veľkým elánom pustila do ďalšej prípravy. Mesiac sa pripravovala v Banskej Bystrici a od 11. apríla je na sústredení v Benidorme. Bežná cesta na juh Španielska sa však v prípade Škvarkovej tréningovej skupiny premenila na cestovateľský horor. Hoci mali všetci všetky doklady a potvrdenia o testovaní v súlade s požiadavkami, krátko pred odletom z Budapešti cez Londýn/Stansted do Alicante im pracovníčka spoločnosti Ryanair z nepochopiteľných a doposiaľ nevysvetlených dôvodov odmietla povoliť nástup do lietadla…

„Napokon sme sa inými letmi do Alicante dostali, ale to, čo sme pred odletom zažili, mi vzalo zo života aspoň päť rokov. Z Budapešti, kde sme museli prespať, sme odleteli na druhý deň ráno o šiestej. Nie však cez Londýn do Alicante, ale priamo do Barcelony, kde sme si prenajali auto a išli sme ďalších asi päťsto kilometrov na juh do Benidormu,“ povzdychol si Michal Škvarka.

Jeho tréningová skupina sa bude v Benidorme pripravovať do 4. mája. „Čo sa týka Stanky, našťastie, je úplne v poriadku a azda to takto aj ostane. Riešili sme len menší problém s achilovkou. Po vyšetrení vďaka využitiu modernej diagnostiky a následne zákroku španielskeho fyzioterapeuta je všetko v poriadku,“ dodal kouč.

Stanislava Škvarková s trénerom a manželom v jednej osobe Michalom plánujú premiérový štart v letnej olympijskej sezóne 2021 už 15. mája v 1. kole ligy v Košiciach. „Keďže času na plnenie limitov je extrémne málo – len do konca júna – chceme začať so súťažením čo najskôr,“ poznamenal prekážkarkin manžel Michal.

Texty k foto:

Kouč Michal Škvarka s manželkou a zverenkou Stankou na sústredení v Benidorme.

FOTO ARCHÍV (mš)

Stanislava Škvarková (vpravo) na tréningu s Dášou Tomkovou.

FOTO ARCHÍV (mš)

V Škvarkovej tréningovej skupine sa v Benidorme pripravujú aj nádejní šprintéri Miroslav Palka (vľavo) a Samuel Sloboda.

FOTO ARCHÍV (mš)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk