Bežci vybehali pre zdravotníkov v storočnicovom Národnom behu Devín – Bratislava vyše 29-tisíc eur, virtuálne preteky vyhrali Lovrantová a Schieber

Hoci v roku 2021 pandémia stopla klasický Národný beh Devín – Bratislava na jar i na jeseň, bežci ostali najstaršiemu slovenskému športovému podujatiu verní. Vďaka nim sa podarilo na štartovnom vyzbierať 29 310 eur, ktoré prostredníctvom iniciatívy #KtoPomozeSlovensku kompletne poputujú zdravotníkom v nemocniciach pomáhajúcim pacientom zápasiacim s ochorením COVID-19. Tradičný vavrínový veniec pre víťazov patril tentoraz práve zdravotníkom.

Z 2495 účastníkov „Devína“, ktorí sa neodhlásili z pretekov ani po zmene klasického behu na virtuálny, sa 2343 prihlásilo na tradičný „Devín“ na 11,5-kilometrovej trati a 152 na tzv. malý na 2,8 km. Možnosť zabehnúť si populárne podujatie v roku storočnice jeho vzniku (24. 4. 1921) aspoň virtuálne, využila zo spomenutých 2495 prihlásených takmer tisícka – presne 956.

Účastníci absolvovali predpísanú trať počas lockdownu individuálne, čas si odmerali buď smarthodinkami alebo v aplikácii v smartfóne a nahrali ho do výsledkového systému. Okrem Slovenska sa do virtuálneho 73. ročníka Národného beh Devín – Bratislava zapojili bežci aj v Česku, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, Rumunsku, Rusku, Francúzsku, Španielsku, na Ukrajine, ba dokonca sa behalo aj v Ekvádore!

Storočnicový Národný beh Devín – Bratislava zorganizovala Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislava (STaRZ) v spolupráci so Slovenským atletickým zväzom (SAZ), Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) a agentúrou Be Cool.

„Som rád, že napriek pandemickej situácii, ktorá tradičnému behu Devín – Bratislava nepriala, sa akciu podarilo zorganizovať spôsobom, ktorý naše sily virtuálne spojil pre tých, ktorí to v dnešnej dobe najviac potrebujú a výťažok môžeme venovať našim zdravotníčkam a zdravotníkom. Chcem sa všetkým bežcom poďakovať za účasť a verím, že v ďalšom ročníku sa stretneme spoločne na trati,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Riaditeľ STaRZ Ladislav Križan: „Rozhodnutie vopred vyhlásiť za víťazov naše zdravotníčky i zdravotníkov, v prospech ktorých pôjde všetko štartovné v sume skoro 30 000 eur, je silným ľudským odkazom našej vďaky ako človečenstva v prebiehajúcom núdzovom stave. Národný beh Devín – Bratislava takto pri svojom 100. výročí nielen prežil v roku 2021 pandémiu COVID-19, ale ukázal i našu silnú medziľudskú súdržnosť a mobilizáciu. S cieľom na nikoho z tisícov zapojených nezabudnúť ani nemôžem menovať, no vďaka každému, kto sa o to pričinil!“

A kto zvládol 11,5-kilometrovú hlavnú trať najrýchlejšie? Z mužov bol najlepší Matej Schieber z banskobystrickej Dukly. Tohtoročný stredoslovenský krosový šampión a 14. na majstrovstvách SR v tejto disciplíne jediný z 956 bežcov dosiahol čas pod 40 minút, túto métu prekonal o 24 sekúnd. Ďalšie dve medailové priečky v absolútnom poradí obsadili Peter Štilla (40:48) a Jakub Vitek (40:49).

Zo žien sa najviac darilo tohtoročnej majsterke SR v cestnom behu na 10 km a takisto aj v horskom behu Kataríne Lovrantovej (AK ZVP Lučatín/Salomon Slovakia), ktorá 11,5 km zabehla za 44:52 min. Na fiktívne stupne víťazov sa dostali i ďalšie tohtoročné slovenské bežecké šampiónky – polmaratónska Nikola Čorbová (45:04) a v behu na 5000 m na ovále Zuzana Michaličková (47:33).

„Veľmi príjemne ma prekvapilo, ako ľudia proaktívne zareagovali na zmenu klasickej formy pretekov na virtuálnu,“ skonštatoval Jozef Pukalovič z agentúry Be Cool, ktorá storočnicový ročník Národného behu Devín – Bratislava (klasický aj virtuálny) zabezpečovala technicky. „Z vyjadrení mnohých bolo jasné, že sa na štart pod legendárnym devínskym bralom veľmi tešili, no ostali nám verní aj po zmene formátu. Čo sa týka počtu odhlásených pretekárov, bol som optimista, a som rád, že sa po zmene formy súťaže na virtuálnu odhlásilo menej ako 20 percent pretekárov. Vyzbieraná suma je úžasná, mám z nej radosť. Svedčí aj o tom, že bežecká komunita je nielen súdržná, ale vzájomná pomoc a solidarita sú niečo, čo tejto skupine ľudí nie je cudzie. Toto celé posúva tohtoročný jubilujúci Národný beh Devín – Bratislava do úplne inej roviny.“ 

Keďže „Devín“ je zároveň aj najstaršie slovenské atletické podujatie, na jeho organizácii sa aktívne podieľal i SAZ, ktorý vydal publikáciu s názvom „Slovenský bežecký klenot“ od publicistu Miroslava Hazuchu mapujúcu sto rokov Národného behu Devín – Bratislava. 

„Som rád, že aj v aktuálnej a zložitej situácii sa podarilo preteky zorganizovať virtuálne a v nedeľu 28. novembra aj formou symbolického behu štyroch osobností z Devína do centra slovenského hlavného mesta. Každý, kto nejako prispel k tomu, že tradícia tohto úžasného podujatia pokračuje, si zaslúži obdiv,“ zdôraznil prezident SAZ a viceprezident SOŠV Peter Korčok„Tento beh má nesmierne hlbokú myšlienku, a myslím si, že bolo dôležité, aby sme si aspoň takto pripomenuli jeho storočnicu.“

FAKTY ZO STOROČNICOVÉHO NÁRODNÉHO BEHU DEVÍN – BRATISLAVA

■ ŽENY

● DO 34 ROKOV: 1. Nikola Čorbová (BMSC Bratislava) 45:04 min, 2. Zuzana Michaličková (AO Žilina) 47:33, 3. Monika Kusendová (Atletika Nové Mesto nad Váhom) 48:43.

● 35 – 49 ROKOV: 1. Katarína Lovrantová (AK Zdravie v pohybe Lučatín/ Salomon Slovakia) 44:32 min, 2. Petra Pukalovičová (SHEruns) 48:35, 3. Martina Burzová (AK Veterán Bratislava) 50:11.

● 50 – 59 ROKOV: 1. Anna Durcová (BMSC Bratislava) 54:40, 2. Helena Karabčíková (ZZS) 1:01:25, 3. Sylvia Urbancová (Beh Senec) 1:01:51.

● NAD 60 ROKOV: 1. Terézia Blattner (AK Maratón Rožňava) 1:07:45 h, 2. Dana Ondrus1:11:55, 3. Jana Haládeková 1:12:29.

■ MUŽI

● DO 39 ROKOV: 1. Matej Schieber (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica/BBtréner) 39:36 min, 2. Peter Štilla (Trian ŠK UMB Banská Bystrica) 40:48, 3. Jakub Vitek (Tri2Fly) 40:49.

● 40 – 49 ROKOV: 1. Ľuboš Bogdányi (Galantská elita/AO Šaľa) 43:38 min, 2. Ľuboslav Moza (AK Veterán Bratislava) 44:52, 3. Andrej Čelín (MiniMon Friendly Team) 44:57.

● 50 – 59 ROKOV: 1. Miloš Jakubčiak (Run For Fun Bratislava) 43:13 min, 2. Robert Žajdlík (AK Veterán Bratislava) 46:28, 3. Nicolas Sanson (Fr.) 47:37.

● NAD 60 ROKOV: 1. Ivan Štefanec (Bratislava) 52:27, 2. Karol Kováč (Slovnaft) 57:47, 3. Ľubomír Hrušovský 58:30.

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk