Prezident SAZ Peter Korčok na prahu nezvyčajnej letnej sezóny: Dôležité bude, aby si každý našiel novú motiváciu

„Atletika zvládla koronavírus, čakajú ju ďalšie výzvy“ – s takýmto mottom zorganizoval Slovenský atletický zväz v utorok v bratislavskej hale Elán, deň pred povolením organizovať na Slovensku opäť oficiálne športové podujatia, stretnutie s médiami.

Vedenie SAZ – prezident Peter Korčok, viceprezident Ladislav Asványi, generálny sekretár Vladimír Gubrický a šéftréner Martin Pupiš – informovalo o rôznych aktuálnych témach, ktoré najviac rezonovali v čase koronavírusovej pandémie.

„Atletika i celý šport zažili situáciu plnú neistoty, s ktorou nik nemal skúsenosť. Našťastie, pomaly sa vraciame do normálu a tešíme sa, že od zajtra sa bude môcť súťažiť,“ zdôraznil šéf zväzu Peter Korčok. „V čase, keď sa športový život úplne zastavil, pripravili sme tri verzie termínovej listiny. Som, rád, že by mal platiť variant A, teda najoptimisickejší scenár so zachovaním všetkých slovenských šampionátov, ktoré sme mali aj v pôvodnej termínovke. Keďže nebude žiadny globálny vrchol, pre každého z našej špičky bude dôležité, aby si našiel novú motiváciu, čo – uznávam – nebude ľahké.“

Z hľadiska organizácie domácich atletických podujatí s celkovým počtom 500, či neskôr až 1000 účastníkov, prezident SAZ nevidí zásadný problém. „Horšie je to s bežeckými podujatiami ako MMM v Košiciach č ČSOB Bratislava Marathon. Podporujeme ich snahu usporiadať tieto tradičné podujatia v čo najväčšom rozsahu, pričom by sa našiel taký formát, aby boli dodržané všetky bezpečnostné i hygienické opatrenia. Verím, že všetci spoločne nájdeme nejaké vhodné riešenie,“ nádejal Sa Korčok.

Koronavírus dočasne stopol i míting P-T-S. Neuskutoční sa 11. júna, ale až v septembri – predbežne 12., na tradičnom mieste v športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne. SAZ, vzhľadom na to, že sa na podujatí nebudú môcť plniť limity na budúcoročné OH a ani získavať dôležité body do svetového rebríčka, ktorý bude tiež rozhodovať o tokijských miestenkách, sa zriekol „strieborného“ štatútu pre „péteesku“.

„Preteky budú určené najmä pre našu špičku. Doplnia pretekári z okolitých krajín a možno aj zopár popredných atlétov, ktorí sa budú zo Zlatej tretry v Ostrave presúvať na míting v Záhrebe. Nikomu neplatíme štartovné ako v minulosti, ale pre najlepších v každej disciplíne – bude ich 12 až 15 – pripravíme motivačné finančné bonusy,“ informoval viceprezident SAZ Ladislav Asványi.

Generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický predstavil projekt výstavby a rekonštrukcie atletických štadiónov, na ktorý vláda vlani vyčlenila 5 miliónov eur. „Na slabú infraštruktúru dopláca celý slovenský šport, preto sme radi za túto finančnú injekciu, ktorá by nás mohla výraznejšie posunúť dopredu,“ podotkol. Celková hodnota nových a zmodernizovaných atletických objektov, ktoré by mali vyrásť aj vďaka združeniu prostriedkov zo štátu, samospráv a SAZ, by mala byť 12 až 15 miliónov eur.

Stavať alebo rekonštruovať sa bude v rokoch 2020 až 2022 na 23 miestach – pôjde o päť 8-dráhových štadiónov so 400-metrovým oválom, desať 6-dráhových a tri 4-dráhové štvorstovky, štyri 300-metrové so 4 až 6 dráhami na ovále a v jednom prípade, v Kysuckom Novom Meste, sa na ovále dobuduje vodná priekopa.

„Žiaľ, ekonomický dopad koronakrízy negatívne vstúpil aj do realizácie tohto projektu, ale verím, že napokon sa všetko, alebo aspoň veľká väčšina, zrealizuje podľa pôvodných plánov,“ nádejal sa Vladimír Gubrický. Viceprezident SAZ Ladislav Asványi ešte dodal, že stále sa rokuje (so župou i mestom) o novom atletickom štadióne v Bratislave v Petržalke, vedľa haly Elán a ešte je v hre dokonca i rekonštrukcia Pasienkov.

Šéftréner SAZ Martin Pupiš poukázal na úskalia tvorby termínovej listiny na leto 2020: „Prežili sme ťažké obdobie, ktoré sme možno ešte pred týždňom vnímali ako nejasnú správu o konci sveta. Našťastie, športový koniec sveta sa zajtra končí. Mnohí atléti sa borili s problémom, ako sa v tejto nejasnej situácii zmotivovať. My sme zasa hľadali alternatívy nastavenia letnej sezóny podľa možného predpokladaného vývoja. Všetko, čo sme mali predtým s veľkým predstihom pripravené, padlo a museli sme začať odznova. Vytvorili sme si tri alternatívy, a ukázalo sa, že sme situáciu odhadli dobre. Dôležitú úlohu v príprave novej termínovke zohrali reprezentační tréneri jednotlivých skupín disciplín, ktorí komunikovali s pretekármi, no a najmä s prihliadnutím na ich požiadavky sme sa ju snažili poskladať. Prihliadali sme aj na to, aby bolo čo najmenej kolízií s podujatiami v Česku, aby mali naši možnosť štartovať i tam. Žiaľ, do 1. decembra sa nedajú plniť limity na OH a nepočítajú sa ani výkony do svetových rebríčkov. Po prvom emočnom vypätí, keď toto rozhodnutie uzrelo svetlo sveta, sme to všetci zvládali ťažko, no postupne sme sa s nezvyčajnou situáciou zmierili. Viacerí využili koronavírusovú pauzu na veci, na ktoré by inak nemali dosť času – doliečovali si zranenia či na tréningoch experimentovali s vecami, na ktoré predtým nemali priestor a čas. Teším sa, že domáca atletická sezóna bude takmer plnohodnotná a verím, že každý atlét si v nej nájde nejakú motiváciu.“

Finalistka halových ME 2015 a halových MS 2016 v behu na 400 m Iveta Putalová priznala, že odkladom OH v Tokiu aj ME v Paríži získala čas, aby sa lepšie zoznámila s osemstovkou, čo by mala byť v budúcnosti jej hlavná disciplína. „Sezóna bez vrcholu pre mňa nebude katastrofa, takto mám šancu absolvovať lepšiu objemovú prípravu,“ tvrdila zverenka Marcela Lopuchovského, ktorá až do začiatku apríla, v čase najprísnejších opatrení, trénovala v juhoafrickom Potchefstroome. „Odtrénovala som všetko, čo bolo v pláne. Po návrate som síce bola v dvojtýždňovej domácej karanténe, ale pripravovala som sa na bežeckom páse. No a potom som už nabehla na klasickú prípravu.“

Putalová, ktorá minulú stredu absolvovala v Novom Meste nad Váhom v silnom vetre solídny kontrolný tréningový test na 300 a 600 m (39,67 a 1:29,12), plánuje premiérový štart v letnej sezóne už 8. júna. Na Odložilovom memoriáli v Prahe pobeží osemstovku.

Kladivára Marcela Lomnického zastihla koronavírusová pandémia na tréningovom kempe v Portugalsku. Domov sa vrátil o týždeň skôr – leteckým špeciálom. „Najprv ma v Lisabone do lietadla smerujúceho do Schwechatu nepustili, vraj nie som rakúsky občan. Nedorozumenie sa však vysvetlilo a napokon som sa na druhý deň  predsa len dostal na Slovensko,“ približoval piaty z OH 2016 v Riu svoju návratovú anabázu zo sústredenia.

V čase koronakrízy trénoval predovšetkým doma, kde má posilňovňu, a takisto vo vlastnom kladivárskom sektore v Pohraniciach pri Nitre. „Snažil som sa odmakať všetko, no s motiváciou, najmä keď rušili jedno veľké podujatie za druhým, to bolo v jednej chvíli ťažké. S mojím koučom Liborom Charfreitagom sme zapracovali najmä na technike a taktiež na veciach, na ktoré by som za normálnych okolností nemal čas. Verím, že všetko, čomu som sa v uplynulých týždňoch venoval, zúročím na budúcoročnej olympiáde v Tokiu,“ nádejal sa Lomnický.

Dvojnásobný finalista MS (2013, 2015) plánuje prvý štart 11. júla v 1. kole atletickej ligy v Dubnici, alebo o dva týždne neskôr v 2. kole v Košiciach. „Formu by som chcel vyladiť na tohtoročné domáce vrcholy – slovenský šampionát v závere augusta v Trnave a na septembrový míting P-T-S v Šamoríne,“ podotkol čoskoro 33-ročný skúsený kladivár.

Trojskokanský talent Tomáš Veszelka objasnil novinárom, prečo predčasne ukončil spoluprácu s trénerom Mariánom Krnáčom („Zmena bola vynútená, dopomohla mu k nej aj táto koronakríza, nedalo sa zladiť jeho práca vo fitnescenter s mojimi tréningami“), a prečo sa dohodol na spolupráci s Michalom Škvarkom, koučom najlepšej slovenskej prekážkarky Stanislavy Škvarkovej. „Poznám sa s ním už dlhšie a vidím, že so Stankou odvádza skvelú prácu, z roka na rok sa zlepšuje. Mišo je do atletiky zažratý a ja potrebujem presne takéhoto mladého, ambiciózneho trénera, ktorý mi obetuje veľa času,“ zdôraznil piaty Slovák, ktorý sa v trojskoku dostal za métu 17 metrov a má reálnu šancu, že v roku 2021 zažije olympijský debut.

Tomáš sa v januári a februári pripravoval 46 dní na Kanárskych ostrovoch. Potom však začal úradovať koronavírus – práve v čase, keď mal prejsť z kvantity do kvality. „Zvolil som preto pokojnejší režim, akúsi ´udržiavačku´, a potom sme sa vrátili k objemovej príprave,“ poznamenal 24-ročný atlét banskobystrickej Dukly, ktorý v prvých týždňoch koronakrízy trénoval predovšetkým v parku doma v Lučenci. Veszelka začne letnú súťažnú sezónu najneskôr z trojice, ktorá debatovala s novinármi – zrejme až 15. augusta v 3. kole slovenskej ligy v Trnave.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Iveta Putalová, Marcel Lomnický, jeho kouč Libor Charfreitag a Tomáš Veszelka na stretnutí s médiami v hale Elán.

FOTO JÁN LUKY

Vedenie SAZ (zľava) Martin Pupiš, Peter Korčok, Ladislav Asványi a Vladimír Gubrický informuje o nových výzvach pre slovenskú atletiku po skončení koronakrízy.

FOTO JÁN LUKY

Marcel Lomnický a Iveta Putalová odpvedajú na novinárske otázky.

FOTO JÁN LUKY

Tomáš Veszelka

FOTO JÁN LUKY

PREDBEŽNÁ TERMÍNOVÁ LISTINA SAZ NA LETO 2020

JÚN
27. 6. majstrovstvá SR v behu na 10 000 m na ovále (dospelí a juniori) a 2. kolo Bežeckého pohára SAZ – Kysucké Nové Mesto
JÚL
11. 7. liga – 1. kolo (Dubnica n/V.)
24. – 26. 7. majstrovstvá SR vo viacbojoch (dospelí – Praha (ČR)
25. 7. liga – 2. kolo (Košice)
AUGUST
15. 8. liga – 3. kolo (Trnava)
29. – 30. 8. majstrovstvá SR mužov a žien (Trnava)
SEPTEMBER
5. – 6. 9. dorastenecké majstrovstvá SR (Bratislava)
5. – 6. 9. majstrovstvá SR do 23 rokov (Bratislava)
6 . 9. majstrovstvá SR v polmaratóne (Bratislava/súčasť ČSOB Bratislava Marathon)
12. 9. 55. ročník mítingu P-T-S (Šamorín)/v hre je stále aj náhradný termín 11. 9.
15. 9. finále atletickej ligy (Košice)
19. – 20. 9. juniorské majstrovstvá SR (Trnava)
19. – 20. 9. majstrovstvá SR staršieho žiactva (Trnava)
OKTÓBER
3. 10. majstrovstvá SR družstiev dorastu (Košice)
4. 10. majstrovstvá SR v maratóne (Košice/súčasť MMM)
10. 10. majstrovstvá SR družstiev staršieho žiactva (Trnava)
10. 10. majstrovstvá SR v chôdzi na 20 km (Dudince)
17. 10. majstrovstvá SR vo viacboji mladšieho žiactva (Michalovce)
17. – 18.10. majstrovstvá SR vo viacboji st. žiactva, dorastu a juniorov (Trenčín)
24. 10. majstrovstvá SR v chôdzi dospelých a juniorov na 10 km, veteránov na 5 km (Borský Mikuláš)
NOVEMBER
21. 11. majstrovstvá SR v cezpoľnom behu (Krupina)
DECEMBER
? december majstrovstvá SR v chôdzi na 50 km (zahraničie?)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk