Zapletalová i Bujna sa tešia na majstrovstvá Slovenska a míting P-T-S, veria, že si ešte posunú osobné rekordy

Na štvrtkovej tlačovej v Bratislave sa médiám predstavili naši elitní štvorstovkári: prekážkarská rekordérka Emma Zapletalová a mužská jednotka na hladkej štvorstovke Šimon Bujna. S novinármi debatovali o víkendových 73. majstrovstvá Slovenska na Mestskom atletickom štadióne Antonaa Hajmássyho v Trnave a blížiacom sa 55. ročník legendárneho mítingu P-T-S 11. septembra v Šamoríne.

Emma aj Šimon sú príjemné prekvapenia letnej sezóny, ktorú obaja okorenili osobnými rekordmi. Zhodli sa, že majstrovstvá Slovenska v sezóne bez globálneho šampionátu budú pre nich jeden z vrcholov atletického leta.

„V Trnave by som sa chcela znova pokúsiť o osobný rekord, avšak koľko by to mohlo byť, to naozaj neviem. Poteší ma akýkoľvek posun. Sama som zvedavá, ako to dopadne. Dúfam, že všetko vyjde, ako má, a preteky zvládnem bez väčších zaváhaní,“ želala sa 20-ročná zverenka Petra Žňavu v ŠK ŠOG Nitra.

Zapletalová si po vlaňajších zdravotných problémoch počína v aktuálnej sezóne naozaj výnimočne: z 10 štartov si 8-krát zlepšila osobný rekord, utvorila 1 slovenský seniorský (na 400 m prek.) a 3 slovenské rekordy do 23 rokov (na 200 ma dvakrát na 400 m prek.).

Teraz hovorí opäť o zlepšení osobného rekordu 56,19 na prekážkarskej štvorstovke, no ak by sa jej túžba splnila, bol by to znova aj slovenský.

Škoda, že na domácom šampionáte nedôjde k Emminmu súboju s predošlou rekordérkou Danielou Ledeckou, ktorá síce po zranení 1. augusta na mítingu v rakúskom Andorfe trénuje, ale ešte sa na veľké preteky necíti. Namiesto rovnocennej súperky tak bude Emma bojovať len s časom.

„Aj na mítingu v Budapešti, kde som zabehla aktuálny slovenský rekord, som bežala sólo preteky bez vážnejšej súperky, takže pre mňa nebude nič nezvyčajné, že sa o rekordný výkon pokúsim znova sama,“ podotkla Zapletalová. Ak v Trnave zvíťazí, bude to jej prvý individuálny titul majsterky Slovenska pod holým nebom v kariére.

Šimon Bujna má v zbierke dva tituly: v roku 2017 vyhral v Banskej Bystrici dvojstovku, vlani v Dubnici štvorstovku.Obe tieto disciplíny pobeží cez víkend v Trnave.

„Základný cieľ je získať na 400 m titul, no vynasnažím sa znova atakovať aj svoje maximum. Minulú sobotu v Ostrave som sa utvrdil v tom, že čas pod 46,50 už mám v nohách. Teraz by som chcel sám seba presvedčiť o tom, že hoci sa v závere – všetka česť súperom, nechcem ich podceniť – už asi nebudem sa mať za kým ťahať, dokážem bežať rýchlo.“

Šimon si pred dvoma rok mi na majstrovstvách Slovenska v Trnave utvoril na 200 m doposiaľ platný osobný rekord 20,67.

„V Trnave sa mi darí, aj naposledy v lige sa mi bežala stovka i dvojstovka dobre. Ak by sa to cez víkend znova skončilo osobákom, s trénerom Radom Ivanom by sme sa určite veľmi potešili,“ poznamenal štvorstovkár banskobystrickej Dukly.

Práve v čase slovenského šampionátu v Trnave by mali – ak by neprišla koronavírusová pandémia – vrcholiť majstrovstvá Európy v Paríži. Emma a Šimon by na nich s najväčšou pravdepodobnosťou nechýbali.

„Ťažko hovoriť o tom, čo by sa dialo, ak by neprišla koronakríza. Ja som spokojná, že sa mi darí aj za takýchto okolností, a po vlaňajšom vytrápenom roku som sa dostala do skvelej formy,“ zdôraznila Emma Zapletalová.

Obaja špičkoví slovenskí štvorstovkári budú mať ďalší vrchol leta v piatok 11. septembra na mítingu P-T-S v x-bionic® spehere v Šamoríne, ktorý má štatút strieborného podujatia World Continental Tour. Pre oboch to bude jedna z mála tohtoročných príležitostí zasúťažiť si  špičkovej zahraničnej konkurencii.

Zapletalová bude mať na legendárnom mítingu dokonca premiéru. „Samozrejme, že sa na péteesku teším,“ priznala študentka telesnej výchovy a ruštiny na UKF v Nitre. „Je to výborný domáci míting s úžasnou atmosférou, kde, verím, budem mať aj kvalitné súperky. Mám totiž radšej, keď bežím s dobrými prekážkarkami, s ktorými sa môžem najmä v závere potiahnuť. Mám rada súboje! V poslednom období však behám zväčša na čele sama, našťastie, tiež dosť rýchlo…,“ vravela s úsmevom piata z juniorských MS 2018 v Tampere.

Apropo: na P-T-S 2020 by mala štartovať už aj Daniela Ledecká, ktorá vlani na šamorínskom mítingu utvorila na 400 m prekážok slovenský rekord 56,79.

Šimon Bujna nechýbal na „péteeske“ v posledných troch ročníkoch ani raz. Zakaždým bežal stovku, predvlani si dokonca zo Šamorína odniesol doteraz platné osobné maximum 10,42 sekundy.

„Na míting P-T-S mám len dobré spomienky a ako spomenula  Emma, vždy som v Šamoríne zažil dobrú atmosféru. Škoda však, že v tomto roku bude pre reštrikcie ohľadne počtu účastníkov divákov len minimum. Toto by však nás, športovcov, nemalo demotivovať. Fanúšikovia si môžu preteky pozrieť v priamom prenose v televízii, takže mali by sme sa snažiť predviesť čo najlepšie výkony.“

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk