Vo veku 97 rokov zomrela legendárna česká oštepárka Dana Zátopková, olympijská šampiónka z Helsínk 1952

Česko prišlo o svoju veľkú športovú legendu – atlétku Danu Zátopkovú. Dvojnásobná olympijská medailistka v hode oštepom zomrela vo veku 97 rokov v piatok 13. marca 2020 v skorých ranných hodinách.

Dana Zátopková bola manželka legendárneho bežca, najúspešnejšieho československého atléta, 4-násobného olympijského víťaza (1948 – 10 000 m, 1952 – 5000 m, 10 000 m, maratón) Emila Zátopka, ktorý opustil tento svet pred dvoma desaťročiami 21. novembra 2000. Vydala sa za neho krátko po londýnskej olympiáde 1948, a potom dlhé roky tvorili jeden z najznámejších a najúspešnejších športových párov na svete.

Olympijská šampiónka z Helsínk 1952 skonala v piatok 13. marca v skorých ranných hodinách v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici.

„Je to bolestivá strata pre českú atletiku. Odišla nielen legenda nášho športu, ale najmä žena, ktorá sa snažila okolo seba rozdávať radosť a motivovala celé generácie atlétov v ich úsilí dosiahnuť výnimočné výkony. Odkaz skvelého olympijského manželského páru Dany a Emila Zátopkových bude navždy zapísaný v dejinách českej a svetovej atletiky zlatými písmenami,“ reagoval na úmrtie legendárnej atlétky predseda Českého atletického zväzu Libor Varhaník.

Dana Zátopková sa narodila ako Dana Ingrová v Karvinej 19. septembra 1922, teda presne v rovnaký deň ako jej budúci manžel. Zátopková sa najskôr venovala hádzanej, v drese Uherského Hradišťa sa stala aj majsterkou republiky.

Pod piatimi kruhmi sa v hode oštepom predstavila štyrikrát, premiérovo v Londýne 1948. Okrem zlata z Helsínk 1952 má v zbierke aj striebro z Ríma 1960. Bola najstaršia žijúca česká olympionička. Z majstrovstiev Európy má dva tituly (1954, 1958). Sedemkrát prekonala československý rekord v histórii ostane zapísaná aj ako posledná držiteľka svetového rekordu v hodu dreveným oštepom.

Kariéru ukončila v roku 1962, pri športe však ostala ako atletická trénerka. V rokoch 1960 až 1972 bola členkou ženskej komisie IAAF a až do vysokého veku sa angažovala v olympijskom hnutí

Aj po skončení aktívnej kariéry zostala pri športe. Venovala sa trénerskej činnosti, bola členkou komisie žien v rámci Medzinárodnej atletickej federácie a angažovala sa v olympijskom hnutí.

„Dana bola úžasná žena,“ skonštatovala pre web Českého atletického zväzu Zátopkovej nástupkyňa, dvojnásobná olympijská víťazka a trojnásobná majsterka sveta Barbora Špotáková. „Každé naše stretnutie bolo veľmi príjemné, priam neuveriteľne sa zaujímala o aktuálne dianie. Mala prehľad, vedela o nás všetko – kde a kedy sme boli na pretekoch, ako sme dopadli. Obdivovala som jej humor a vzťah k pohybu. Rada som k nej chodila domov na návštevy. Sršala vtipom, vždy sa dobre bavila.“

Česť jej pamiatke!

(GB, SITA)

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk