Vláda SR udelila olympijskému víťazovi v chôdzi na 50 km Matejovi Tóthovi čestný štátny titul Zaslúžilý majster športu

Olympijský šampión v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth si od štvrtka 31. marca môže písať k menu „Zaslúžilý majster športu“. Tento čestný štátny titul udeľuje slovenská vláda prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na základe Zákona o športe špičkovému slovenskému reprezentantovi, ktorý dosiahol viacero mimoriadnych športových výkonov na medzinárodnej úrovni a šíri dobré meno Slovenskej republiky v oblasti športu v zahraničí.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling, štátny tajomník pre šport Ivan Husár a prezident SOŠV Anton Siekel odovzdali v priestoroch Slovenského olympijského a športového múzea v Bratislave  titul „Zaslúžilý majster športu“ okrem chodeckého šampióna aj ďalším olympijským víťazom – biatlonistke Anastasii Kuzminovej, vodným slalomárom Elene Kaliskej, Michalovi Martikánovi, Petrovi a Pavlovi Hochschornerovcom i Petrovi a Ladislavovi Škantárovcom.

Matej Tóth sa zo zdravotných dôvodov na slávnostnom odovzdávaní čestných štátnych titulov nezúčastnil osobne, mal však z neho veľkú radosť. „Toto ocenenie si veľmi vážim, keďže som ho dostal za výsledky v celej mojej športovej kariére. Väčšina ocenení je totiž naviazaná na jeden úspech, ale tento titul zohľadňuje všetky,“ zdôraznil 39-ročný bývalý chodec, slovenský Športovec roka 2016. „Po skončení kariéry väčšina úspechov postupne bledne, avšak práve vďaka tomuto titulu bude aj o desiatky rokov jasné, že my, športovci, sme spravili niečo pozitívne pre túto krajinu.“

Matej Tóth, ktorý je od novembra minulého roka riaditeľom VŠC Dukla Banská Bystrica, získal okrem olympijského zlata v chôdzi na 50 km aj titul majstra sveta v Pekingu 2015, bol dvakrát vicemajstrom Európy (Zürich 2014, Berlín 2018), v roku 2010 v mexickej Chihuahue vyhral prestížny Svetový pohár a o rok neskôr Európsky pohár na 20 km v portugalskom Olhau. V roku 2015 zašliapal na 50 km skvelý výkon 3:34:38 h, ktorým je v historických svetových tabuľkách tretí, s piatimi štartmi na OH (2004 – 2020) je rekordér v počte účastí spomedzi slovenských atlétov a až sedemkrát sa stal slovenským Atlétom roka (2006, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2020).

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk