Slovensko v dueli 1. kola tímovej súťaže na Európskych hrách štvrté, Volko a J. Velďáková najlepší vo svojich disciplínach

Slovenská atletická reprezentácia obsadila v úvodnom dueli 1. kola na II. Európskych hrách v bieloruskom Minsku v netradičnej súťaži Dynamic New Athletics 4. miesto za reprezentáciami Nemecka, Maďarska a Grécka, no skončila pred Cyprom a Švajčiarskom. Do semifinále postúpilo priamo Nemecko, Maďarsko má nádej na postup z 2. miesta (najlepšie dva tímy z druhých miest zo štyroch súbojov 1. kola). Slovensko bude bojovať o jedno z ďalších šiestich semifinálových miest v utorok 25. júna v jednom z troch 6-členných štvrťfinále, pričom z každého postúpia po dve najlepšie družstvá.

Slováci vyhrali v súboji 6 tímov dve zo siedmich individuálnych disciplín. Halový majster Európy na šesťdesiatke Ján Volko bol najrýchlejší na 100 m, keď časom 10,38 sekundy (vietor +1,2 m/s) vyrovnal svoj slovenský výkon roka z rozbehu na mítingu P-T-S v Šamoríne. „Bežalo sa mi celkom dobre, ale čas nič moc…,“ komentoval Volko svoje minské vystúpenie. „Všetci tvrdili, že fúkal protivietor, aj ja som mal rovnaký pocit, no už je to jedno. Zdalo sa mi, že šprintujem rýchlejšie, ako bol napokon výsledný čas. Nič sa nedeje, hlavne, že som zvíťazil a získal maximálny počet bodov pre družstvo. Či môj výkon bude stačiť aj na medailu, vôbec netuším. V Minsku je niekoľko kvalitných šprintérov, aj keď niektoré silné krajiny neposlali svojich najlepších.“

Prekvapila skúsená Jana Velďáková, ktorá zdolala všetky súperky v diaľke. Najprv v kvalifikačnej časti skočila viac ako favoritky Nguyenová z Maďarska a Nemka Bauschkeová, a potom vo finále porazila aj Cyperčanku Panagiovú – skočila 608 cm (bol to jej najdlhší pokus v celej súťaži), jej súperka mala nevydarený skok.

Poradie v individuálnych disciplínach i v štafetách na EH sa určí na základe výkonov vo všetkých štyroch súbojoch v nedeľňajšom úvodnom 1. kole. V „stíhačke“ (The Hunt) sa bude štafetám počítať dosiahnutý čistý čas.

V atletike sa na EH okrem tímového zápolenia súťaží aj v 9 individuálnych disciplínach – v behu na 100 m mužov aj žien, v behoch na 100 m prekážok žien a 110 m prekážok mužov, v diaľke žien, výške mužov, oštepe žien, v miešanej štafete na 4 x 400 m (poradie bežcov si určia tímy) a v stíhacej štafete na 800 (muž) – 600 m (žena) – 400 m (muž) – 200 m (žena) s názvom „The Hunt, ktorou celý duel vrcholí. V nej sa štartuje intervalovým systémom na základe počtu bodov získaných v predchádzajúcich disciplínach. Poradie štafiet v cieli je zároveň konečným poradím celého súboja.

V miešanej štafete – poradie bežcov a bežkýň si určujú tímy – si úspešne počínala štvorica Martin Kučera, Alexandra Štuková, Daniela Ledecká, Šimon Bujna, ktorá časom 3:22,65 min skončila druhá za Nemeckom (3:21,90).

Slovensku patrilo pred záverečnou „stíhačkou“ 4. miesto spoločne s Cyprom, takže obe štafety vybiehali na trať spoločne s mankom 9,50 sekundy na lídrov z Nemecka. Kvarteto Alexander Jablokov, Iveta Putalová, Denis Danáč, Monika Weigertová s prehľadom Cyperčanov zdolalo, tretí Gréci však už boli priďaleko.

V ďalších troch súbojoch 1. kola bojujú od 13.20 h SELČ Francúzsko, Taliansko, Rusko, Rumunsko, Estónsko, Slovinsko, od 16.40 h Poľsko, Česko, Bielorusko, Írsko, Litva, Lotyšsko a od 19.00 h Španielsko, Ukrajina, Turecko, Portugalsko, Bulharsko a Dánsko.

GABRIEL BOGDÁNYI

VÝSLEDKY SLOVÁKOV V 1. KOLE DNA NA EH V MINSKU

MUŽI

100 m: 1. Ján Volko 10,38 – vyrovnaný slovenský výkon roka, 2. Pohl (Nem.) 10,54, 3. Nyfantopoulos (Gréc.) 10,54

110 m prek.: 1. Douvalidis (Gréc.) 13,72,… 6. Marco Adrien Drozda 15,49

výška – o 5. miesto: Lukáš Beer – Sieber (Švajč.) 208 – 208 (Beer celkovo 5.), kvalifikácia: Lukáš Beer – Bakosi (Maď.) 205 – 211, Lukáš Beer – Chondrokoukis (Cyp.) x – 213

ŽENY

100 m: 1. Chatzirigová (Gréc.) 11,61,… 4. Monika Weigertová 11,99

100 m prek.: 1. Kerekesová (Maď.) 13,16,… 6. Lucia Vadlejch 14,17

diaľka – finále: Jana Velďáková – Panagiová (Cyp.) 608 – x (Velďáková je celková víťazka), kvalifikácia: J. Velďáková – Nguyenová (Maď.) 600 – 596, J. Velďáková – Bauschkeová (Nem.) 589 – 578

oštep – o 5. miesto: Júlia Hanuliaková – Papadopoulouová (Cyp.) x – 40,98 (J. Hanuliaková celkovo 6.), kvalifikácia: J. Hanuliaková – Meyerová (Švajč.) 39,93 – 46,08, J. Hanuliaková – Fuchsová (Nem.) 40,23 – 54,73

MIX

4 x 400 m: 1. Nemecko 3:21,90, 2. Slovensko (Martin Kučera, Alexandra Štuková, Daniela Ledecká, Šimon Bujna) 3:22,65

stíhacia štafeta (800 m – 600 m – 400 m – 200 m): 1. Maďarsko 4:29,50 (čistý čas),… 4. Slovensko (Alexander Jablokov, Iveta Putalová, Denis Danáč, Monika Weigertová) 4:36,47

KONEČNÉ PORADIE (určilo ho poradie “stíhačky”, štartovalo sa s hendikepmi): 1. Nemecko 4:33,63, 2. Maďarsko 4:36,20 (hendikep na štarte +6,70 s), 3. Grécko 4:36,74 (+4,00), 4. Slovensko 4:45,82 (+9,35), 5. Cyprus 4:49,61 (+9,35), 6. Švajčiarsko 4:50,56 (+12,70).

Texty k foto:

Ján Volko v Minsku vyrovnal vlastný slovenský výkon roka na stovke časom 10,38.

FOTO SOŠV/ANDREJ GALICA

V diaľke prekvapila maximálnym bodovým ziskom skúsená Jana Velďáková.

FOTO SAZ/MARTIN PUPIŠ

Miešaná štafeta (zľava) Šimon Bujna, Daniela Leecká, Alexandra Štuková, Martin Kučera skončila na druhej priečke.