Viktóriu Forster aj Ján Volka poteší na MS postup do semifinále, šéftréner SAZ Radoslav Dubovský vraví, že výkon na úrovni osobného či aspoň sezónneho maxima prinesie kvalitné umiestenie

Devätnásty atletický svetový šampionát v Budapešti klope na dvere, súboje sa začnú už o pár desiatok hodín, v sobotu 19. augusta. V štartových listinách figuruje deväť slovenských atlétov, najviac od MS 2015 v Pekingu, kde Matej Tóth získal zlato v chôdzi na 50 km. Aké sú ambície slovenskej výpravy na MS 2023? Aj o tom sa hovorilo na tradičnej predšampionátovej tlačovej konferencii SAZ v Bratislave.

„Ciele musia zodpovedať okolnostiam a realite. Konkurencia na šampionáte bude obrovská, atletický svet ide v každej disciplíne neskutočným tempom dopredu,“ zdôraznil šéftréner SAZ Radoslav Dubovský, ktorý bude mať na MS premiéru v úlohe vedúceho výpravy. „Ani naši najlepší však neprešľapujú namieste. Ak sa na naše ambície pozriem triezvym pohľadom, ak dosiahneme dva až 3tri postupy do semifinále, bude to fajn. Šancu majú Viki Forster, Gabika Gajanová i Janko Volko. Od chodcov by potešili umiestenia lepšie ako je ich postavenie na konci štartovej listiny. Budem však rád, keď si každý aspoň zlepší sezónne maximum, keď už nie osobný rekord. Skúsenosti z minulých rokov vravia, že ak atlét dosiahne na vrchole roka svoj maximálny výkon, vždy to prinesie adekvátne kvalitné umiestenie.“

Viceprezdent SAZ Ladislav Asványi pripomenul, že nedávno, 13. augusta, uplynuli tri desaťročia od premiéry slovenských atlétov na MS v ére samostatnosti. V Stuttgarte vtedy štartovala dvanástka Slovákov, deväť mužov a tri ženy, pričom chodcov bolo päť – takisto ako teraz.

„Vidím diametrálny rozdiel v tom, aká bola kvalita pred 30 rokmi, a aká je teraz. Atletika odvtedy neuveriteľne napreduje, je čoraz ťažšie dostať sa vôbec na šampionát,“ prízvukoval Ladislav Asványi, ktorý bol ana MS 1993 v úlohe trénera strednotratiarky Andrey Sollárovej (Změlíkovej). „Všetko sa z pohľadu našej účasti postupne kvalitatívne vylepšuje, každý z deviatky nominovaných bude mať v Budapešti svojho trénera. Louis Heyer, kouč Gabiky Gajanovej, je vo švajčiarskej výprave. V našej máme lekára i fyzioterapeutov. O tom sa nám v roku 1993 ani len nesnívalo… Snažili sme sa teraz všetkým atlétom vyjsť v ústrety, zabezpečiť im maximálny možný servis a vytvoriť optimálne podmienky, aby mohli dosiahnuť čo najlepší výkon. Dúfam, že nám šampionát vyjde. Najdôležitejšie bude, aby boli po MS spokojní so svojimi výkonmi atléti a ich tréneri.“

Viktória Forster, čerstvá víťazka Svetovej univerziády na 100 m prekážok, odcestuje do dejiska MS 2023 s trénerkou Katarínou Adlerovou v sobotu 19. augusta. Dovtedy sa bude v Nitre pripravovať na svoju svetovú premiéru. „S prípravou som spokojná, všetko ide podľa plánu. Uvidíme, ako sa to odzrkadlí na majstrovstvách sveta. Bude to nesmierne náročné, ale ak by sa mi podarilo postúpiť z rozbehov do semifinále, veľmi by som sa tešila. A či na to bude nutné zabehnúť slovenský rekord? To uvidíme až priamo v rozbehoch,“ skonštatovala drobná blondínka pochádzajúca z Horehronia.

Ján Volko sa na MS predstaví po šiestich rokoch. V Londýne mu premiéra vyšla nad očakávanie. Kvalifikáciu stovky vyhral v slovenskom rekorde 10,15 a na 200 m sa prebojoval do semifinále – v ňom ho klasifikovali na 15. mieste. Kvalifikácii na 100 m sa podľa jeho manažéra Alfonsa Jucka tentoraz vyhne, dostal sa medzi 48 priamo nasadených do rozbehov, ktoré sú na programe v úvodný deň šampionátu v sobotu 19. augusta večer o 19.43 h.

Ján Volko: „Od Svetovej univerziády v Číne sme sa s trénermi snažili formu ešte vylepšiť, aby bola na MS čo najlepšia. Príprava dopadla, myslím si, dobre. Neskomplikovali mi ju žiadne zdravotné komplikácie, z čoho mám radosť. Čo sa týka ambícií: ak s pozriete, koľkí šprintéri a z koľkých krajín štartujú na stovke, postúpiť do semifinále bude náročná úloha, ale budem sa snažiť zo všetkých síl. Takisto na 200 m budem spokojný, ak pobežím v Budapešti dva behy.“

Keďže Budapešť je blízko, do maďarskej metropoly sa chystá mnoho slovenských atletických priaznivcov. Nebudú medzi nimi chýbať ani fanúšikovia Viktórie Forster a Jána Volka.

„Nezisťovala som si, kto presne sa na MS chystá, ale istotne sa tam ukážu mnohí moji známi,“ poznamenala prekážkarská rekordérka. Volko si je však istý, že bude mať na 36-tisícovom štadióne v Národnom atletickom centre veľkú podporu. „Odo mňa prídu azda všetci!“ – vravel šprintérsky šampión s úsmevom: „Rodina, členovia môjho tímu i klubu, sparingpartneri, kamaráti i mnoho detí s rodičmi, ktoré máme teraz v letných atletických kempoch, sa na šampionát chystá. Je to blízko, vstupenky sú dostupné. Štadión si zaslúži byť plný.“

Keď mal Volko v Londýne 2017 premiéru na MS, jeho atletické kariéra sa vlastne ešte len rozbiehala. „Rok 2017 bola sezóna snov, keď nám vychádzalo všetko. Vtedy sme však netušili, čo nás na svetovom šampionáte čaká, do čoho ideme. Janko síce za šesť rokov nazbieral mnoho skúseností, ale aj keby bola jeho aktuálna výkonnosť na úrovni londýnskej, už by to asi bolo málo,“ porovnávala trénerka Naďa Bendová. „Svetová atletika je niekde úplne inde ako pred šiestimi rokmi. Je priam neuveriteľné, kam sa až posunula. Janko si v Londýne 2015 vybojoval v semifinále na 200 metrov pätnáste miesto za 20,61, no predpokladám, že v Budapešti taký čas nebude stačiť ani na postup z rozbehu….“

Na stredajšej tlačovej konferencii SAZ, žiaľ, chýbala pôvodne avizovaná kladivárka Martina Hrašnová. Bronzová z MS 2009 v Berlíne, ktorá v Budapešti vyrovná „slovenský rekord“ Mateja Tótha a Libora Charfreitaga v počte účastí na MS (sedem!), mala ťažkú noc z utorka na stredu sprevádzanú žalúdočnými problémami. Preto do Bratislavy nepricestovala. „Žiaľ, pred pár dňami bola chorá dcérka Rebeka a asi som to od nej dostala,“ skonštatovala Martina Hrašnová, najskúsenejšia z deviatky slovenských atlétov na MS 2023. „Chcela som za seba poslať náhradu, môjho kouča Ruda Lukáča, ale ani on nemohol, keďže musel ísť na pohreb.“

Na 19. MS v Budapešti vzhľadom na blízkosť a ľahkú dostupnosť dejiska necestuje slovenská deviatka spoločne, ale každý individuálne. „Takto to každému lepšie vyhovuje, atléti pricestujú podľa svojich potrieb,“ poznamenal šéftréner a vedúci výpravy Radoslav Dubovský.

Prvý sa do dejiska šampionátu vybral v stredu popoludní Ján Volko s trénerkou Bendovou, vo štvrtok cestuje chodecká skupina Romana Benčíka (Hana Burzalová, Ema Hačundová, Dominik Černý), v sobotu Viktóra Forster s trénerkou Adlerovou, v nedeľu do Budapešti priletí gabriela gajanová z prípravy vo Švajčiarsku, v pondelok sa z Banskej Bystrice presunie do Maďarska kladivárka Martina Hrašnová a v utorok doplnia výpravu chodeckí zverenci mateja Spišiaka Mária Katerinka Czaková a Michal Morvay.

Devätnáste majstrovstvá sveta v atletike sa začnú v sobotu ráno o 8.50 h mužskou chôdzou na 20 km aj so slovenským reprezentantom Dominikom Černým. V Budapešti by malo štartovať okolo 2000 atlétov z 202 krajín.

SLOVENSKÁ VÝPRAVA NA XIX. MAJSTROVSTVÁCH SVETA V BUDAPEŠTI (19. – 27. 8. 2023)

● MUŽI: Ján Volko (Naša atletika Bratislava, 100 m, 200 m), Dominik Černý (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, chôdza na 20 km a 35 km), Michal Morvay (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, chôdza na 35 km)

● ŽENY: Gabriela Gajanová (AK ZTS Martin, 800 m), Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra, 100 m prekážok), Martina Hrašnová (kladivo, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Hana Burzalová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, chôdza 35 km), Mária Katerinka Czaková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, chôdza 35 km), Ema Hačundová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica , chôdza 35 km)

● OFICIÁLNY REALIZAČNÝ TÍM: Radoslav Dubovský (vedúci výpravy), Jozef Repčík (technický vedúci výpravy), MUDr. Pavol Hajmássy (lekár), Veronika Vnenčáková (fyzoterapeutka), Marek Vrba (fyzoterapeut), Katarína Adlerová (trénerka), Naďa Bendová (trénerka), Roman Benčík (tréner)

● EXTRA AKREDITÁCIA (mimo oficiálnej výpravy): Denis Freudenfeld (fyzoterapeut), Rudolf Lukáč (tréner), Matej Spišiak (tréner)

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO JÁN LUKY

Kompletný program XIX. atletických MS v Budapešti (19. – 27. 8.) nájdete TU:

https://www.atletika.sk/wp-content/uploads/2023/08/MS-2023-Budapest-kompletny-casovy-program.pdf

Bulletin SAZ k MS 2023 v Budapešti – profily a predpokladaný program atlétov SR, zloženie výpravy, najlepšie slovenské umiestenia na MS – nájdete TU:

https://www.atletika.sk/wp-content/uploads/2023/08/bulletin-MS-Budapest-2023-FINAL-II.pdf

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk