Slovenská výprava na veteránskych halových majstrovstvách sveta (WMACI 2019) v poľskom meste Toruň získala 3 zlaté, 2 strieborné a 5 bronzových medailí, čo ju v bilancii krajín vynieslo na 33. miesto. O najcennejšie kovy sa postarali Jarmila Longauerová v hode kladivom v kategórii W65, Milan Belianský v behu na 60 m prekážok (M70) a Miroslav Bajner v skoku o žrdi (M60).
Jarmila Longauerová sa stala svetovou šampiónkou v kladive 65 až 69-ročných žien výkonom 33,99 m s 93 cm náskokom pred Belgičankou Tomanekovou, bronz patril Yliovej-Hallilovej z Fínska (31,36). Členka Veterán klubu Banská Bystrica si v Toruni vybojovala aj bronz v hode bremenom.
Milan Belianský zvíťazil v behu na 60 m prekážok 70 až 74-ročných mužov časom 10,15 sekundy. Sedemdesiatštyriročný atlét AK Veterán Bratislava si titul vybojoval vo finále suverénne pred Anthonym Wellsom z Veľkej Británie (10,31) a Fínom Vesom Mäkim (10,37). Pre slovenského Veterána roka 2015 to bola už piata zlatá medaila z veteránskych MS alebo ME v kariére, jeho bilancia na týchto šampionátoch je 5 zlatých, 11 strieborných a 6 bronzových medailí.
Žrdkár Miroslav Bajner si vybojoval zlatú medailu v súťaži 60 až 64-ročných mužov výkonom 335 cm spoločne s Dirkom Eckardtom z Nemecka. Obaja mali až do 335 cm “čistý zápis”, potom však neuspeli na 350 cm. Šesťdesiatjedenročný pretekár AC Stavbár Nitra je držiteľ slovenského ocenenia Veterán roka 2016. Bajnerova zbierka cenných kovov z vrcholných svetových a európskych podujatí je 2 – 4 – 2.
(GB, MB)
PREHĽAD VÝSLEDKOV SLOVENSKÝCH REPREZENTANTOV NA VETERÁNSKYCH HALOVÝCH MS 2019 V TORUNI (24. – 30. 3 2019)
ZLATO
Jarmila LONGAUEROVÁ, W65, kladivo 33,99 m
Miroslav BAJNER, M60, žrď 335 cm
Milan BELIANSKY, M70, 60 m prek. 10,15 s
STRIEBRO
Eva POLÁKOVÁ, W75, disk 22,76 m
Vladimír VÝBOŠŤOK, M70, 60 m 8,58 s
BRONZ
Oľga HRADECKÁ, W75, kladivo 24,48 m
Jarmila LONGAUEROVÁ, W65, bremeno 11,03 m
Vincent BAŠISTA, M75, cestný beh na 10 km 46:17 min
Aleš KREMSER, M45, žrď 390 cm
Branislav PUVÁK, M40, päťboj 3729 bodov
4. MIESTO
Anna Matúšová, W60, výška 128 cm
Vincent Bašista, M75, 3000 m 13:05,83 min
Vincent Bašista, M75, kros na 6 km 30:31 min
5. MIESTO
Oľga Hradecká, W75, oštep 13,87 m
Alexandra Pastieriková, W35, 3000 m chôdza 16:35,04 min
Alexandra Pastieriková, W35, 10 km chôdza 57:02 min
Danica Sokolíková, W70, kladivo 22,96 m
Vincent Bašista, M75, polmaratón 1:47:21 h
8. MIESTO
Anna Matúšová, W60, päťboj 2956 b.
Peter Sládek, M60, výška 150 cm
Ľuboslav Šiška, M35, päťboj 2826 b.
9. MIESTO
Oľga Hradecká, W75, disk 15,00 m
Katarína Sanitrová, W45, guľa 8,00 m
Danica Sokolíková, W70, bremeno 8,64 m
Ladislav Golian, M70, bremeno 11,81 m
Ladislav Golian, M70, kladivo 27,70 m
10. MIESTO
Anna Matúšová, W60, bremeno 13,01 m
Daniel Sabol, M40, diaľka 571 cm
11. MIESTO
Danica Sokolíková, W70, disk 16,42 m
Jozef Niko, M45, 400 m 57,03 s (6. v I. SF), 55,56 s (3. v II. R)
12. MIESTO
Pavol Chovan, M45, 400 m 57,17 s (6. v II. SF)
13. MIESTO
Terézia Blattner, W55, 1500 m 6:17,18 min
14. MIESTO
Terézia Blattner, W55, 800 m 2:59,37 min
Aleš Kremser, M45, päťboj 2873 b.
23. MIESTO
Augustín Sládek, M60, 800 m 2:42,15 min
24. MIESTO
Vladimír Výbošťok, M70, 200 m 32,71 s (3. v V. R)
28. MIESTO
Daniel Sabol, M40, 200 m 25,35 s (5. v II. R)
33. MIESTO
Daniel Sabol, M40, 60 m 7,75 (3. vo IV. R)
37. MIESTO
Vladimír Stanko, M55, 60 m 8,71 s (7. v V. R)
44. MIESTO
Pavol Maštalír, M50, 200 m, 28,13 s (6. v X. R)
54. MIESTO
Pavol Maštalír, M50, 60 m, 8,58 (7. v V. R)