Jedenásť slovenských talentov s medailou vo finále Čokoládovej tretry 2021, zlato pre Kucákovú, Schmidtmayerovú a Mráza

Čokoládová tretra 2021, populárna súťaž pre najmenších adeptov kráľovnej športov vo veku od 6 do 11 rokov, mala v svoje medzinárodné finále v utorok v Ostrave. Tentoraz však nie ako priama súčasť 61. ročníku Zlatej tretry, keďže svetoznámy míting  sa v tomto roku uskutočnil už v máji.

V atypickom finále sa na Mestskom štadióne vo Vítkoviciach v chladnom počasí zúčastnilo 350 detí. “Vážime si veľký záujem o to viac, že finále tentoraz nebolo na Zlatej tretre, ktorá celému projektu obvykle pridáva pravú atletickú kráľovskú korunu,” poznamenal legendárny oštepár a hlavný patrón celého projektu Jan Železný.

Z celkového počtu finalistov bolo 80 zo Slovenska, pričom jedenásť šikovných slovenských detí sa tešilo zo zisku medaily a polmetrovej trofeje v podobe čokoládovej tretry. Slovenské talenty zvíťazili v každej bežeckej disciplíne od 100 do 300 m, jedine na stovke najmladších chlapcov nestál náš malý atlét na stupni víťazov, keď Dávidovi Psotovi z AC Stavbár Nitra unikla medaila tesne o 0,02 s. Slovenská bilancia v Ostrave bola 3 – 3 – 5.

Hneď prvá disciplína, beh na 100 metrov, priniesla slovenským dievčatám veľký úspech. V prvej desiatke sa ich umiestnilo až sedem! Zvíťazila Mia Schmidtmayerová z AK ŠK UMB Banská Bystrica pred Viktóriou Hudecovou (AO TJ Spartak Myjava) a Dominikou Kozovou (AK Puma Senec). Ďalšie zlato pridal na dvojstovke Richard Mráz z AC Malacky, tretí bol jeho oddielový kolega Viliam Straský. Z dievčat bola na tejto trati ďalšia Malačanka Amélia Zelenáková tretia.

Prvenstvo si vybehala aj Nela Kucáková (Atletika Košice o. z./ZŠ T. J. Moussona Michalovce), ktorá na 300 m dosiahla najlepší výkon súťaže 44,80 sekundy. Ten je zároveň tretí najlepší v slovenských historických tabuľkách 11-ročných dievčat (za Patríciou Štefunkovou 43,42 a Andreou Švecovou 44,57). Nádejnú atlétku objavila v ZŠ T. J. Moussona v Michalovciach Ingrid Štefanisková, ktorá sa Nelkinej športovej príprave venuje doposiaľ spolu s ďalšími deťmi raz týždenne.

Kucáková by svojím časom vyhrala v Ostrave aj súťaž chlapcov! V nej skončil Šimon Štiak (Atletický oddiel Partizánske) druhý. Jedenásťročná Kucáková sa najlepším spôsobom rozlúčila s Čokoládovou tretrou. V 5 štartoch získala 3 zlaté, 1 striebornú a 1 bronzovú medailu a patrí k najúspešnejším pretekárkam v tejto súťaži.

Aj v hode raketkou dosiahli slovenské talenty pódiové umiestnenia. V kategórii chlapcov bol Samuel Valach tretí, v súťaži dievčat získala Lea Fogelová (obaja Pohybko Sereď) striebornú a Karin Lučaníková (MŠK Žiar nad Hronom) bronzovú medailu.

Účastníci ostravského finále mali neobvyklú možnosť nahliadnuť aj do réžie mítingu, ktorá bola na Čokoládovej tretre takmer identická ako na Zlatej tretre. Nechýbali veľkoplošné obrazovky, kamery, moderátori, komentátori a „fleš“ rozhovory po dobehnutí… Ďalšou netypickou súčasťou bola hromadná rozcvička detí s atletickými hviezdami.

Do populárneho projektu Čokoládová tretra sa zapojili v tomto roku tri slovenské a tucet moravských miest, ktoré v postupových kolách privítali dovedna päť tisícok detí. Od júna do septembra bojovali malí športovci v behoch na 100, 200, 300 m a v hode raketkou o možnosť zmerať si sily v ostravskom finále v česko-slovenskej konkurencii. V ich snažení ich podporovali svojou osobnou účasťou olympionici, reprezentanti a rekordéri českej a slovenskej atletiky – Ján Volko, Danka a Janka Velďákové, Šárka Kašpárková, Imrich Bugár a ďalší.

„V detstve bola Čokoládová tretra mojou úplne prvou súťažou. A práve na nej som si vtedy povedala, že môj sen je byť atlétkou a štartovať na olympiáde. Splnil sa mi. Prajem všetkým deťom, aby sa aj im plnili ich sny, a nielen tie atletické,“ uviedla exmajsterka sveta v trojskoku a bronzová olympijská medailistka Šárka Kašpárková, ktorú pohltilo nadšenie v úlohe ambasádorky: „Atletika nám dala veľa, a keď sa dokážeme podeliť o svoje skúsenosti s takýmito fantastickými deťmi, je to cesta, ako môžeme kráľovnej aspoň niečo vrátiť späť.“

Na Slovensku sa Čokoládová tretra uskutočnila už piatykrát a Košice boli piatykrát dejiskom národného finále. Organizácie sa ujal najskôr klub Atletika Košice o. z., a potom pribudli aj Naša atletika a AK MŠK Žiar nad Hronom, plus mesto Košice ako hlavný partner. Od tohto roku projekt podporuje aj Slovenský atletický zväz.

SLOVENSKÍ MEDAILISTI VO FINÁLE ČOKOLÁDOVEJ TRETRY 2021

■ 100 m (miniprípravka/dievčatá: ročníky 2014/2015 a mladšie): 1. Mia Schmidtmayerová (AK ŠK UMB Banská Bystrica) 16,47, 2. Viktória Hudecová (AO TJ Spartak Myjava) 16,98, 3. Dominika Kozová (AK Puma Senec) 17,04

■ 200 m (miniprípravka/chlapci: ročníky 2012/2013): 1. Richard Mráz 31,11, 3. Viliam Straský (obaja AC Malacky) 31,95

■ 200 m (miniprípravka/dievčatá: ročníky 2012/2013): 3. Amélia Zelenáková (AC Malacky) 31,82

■ 300 m (prípravka/chlapci: ročníky 2010/2011): 2. Šimon Štiak (AO Partizánske) 46,10

■ 300 m (prípravka/dievčatá: ročníky 2010/2011): 1. Nela Kucáková (Atletika Košice o. z.) 44,80

■ hod raketkou (prípravka/chlapci: ročníky 2010/2011): 3. Samuel Valach (Pohybko Sereď) 45,62

■ hod raketkou (prípravka/dievčatá: ročníky 2010/2011): 2. Lea Fogelová (Pohybko Sereď) 42,23, 3. Karin Lučaníková (MŠK Žiar n/Hr.) 39,98

(SN, LB, GB)


Kompletné výsledky sú k dispozícii na linku:
https://online.atletika.cz/vysledky/51041

Text k foto:

Na snímkach Nelka Kucáková so Stanislavom Návesňákom, bývalým výborným prekážkarom na 400 m, ktorý Čokoládovú tretru priniesol na Slovensko, na ďalšom obrázku slovenskí účastníci ostravského finále 2021.

FOTO ČOKOLÁDOVÁ TRETRA

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk