Veszelkov tréner Radoslav Dubovský si myslí, že Tomáš by mohol pokoriť 17 metrov už v tomto roku

Keď si na slávnosti Atlét roka 2011 v Lučenci vtedy ešte len 16-ročný trojskokan z domáceho klubu MAC Redox Tomáš Veszelka prevzal ocenenie za víťazstvo v kategórii „Objav roka“, pre denník Šport vtedy vyhlásil: „Ak to pôjde takto ďalej, chcel by som skočiť 17 metrov a neskôr aj 17,50 m. Kedy? Možno o desať rokov.“ K prvej méte sa Tomáš v utorok v Košiciach priblížil „na dostrel“: v 1. kole slovenskej atletickej ligy skočil s miernou podporou vetra 2,2 m/s výborných 16,86 m. Na splnenie oboch má ešte čas do roku 2021, no jeho forma naznačuje, že sedemnástky by mohla padnúť už aj v tomto roku.

Som presvedčený, že ak mu vyjde kvalitný skok, sedemnásťmetrová méta neodolá,“ prognózoval optimisticky naladený Veszelkov kouč Radoslav Dubovský. „Za istých okolností mohol odpáliť sedemnástku už v Košiciach, no proti nemu zahralo viacero faktorov – chlad, rozmočené doskočisko, dlhé čakanie na súťaž a pred trojskokom ešte absolvoval aj diaľku. Verím však, že na konci letnej sezóny sa pri Tomášovom mene objaví výkon začínajúci sa sedemnástkou.“

Dvadsaťdvaročný Veszelka sa v košickom sektore predstavil trikrát: po úvodných 16,86 (+2,2 m/s) dosiahol ešte 16,57 m (+2,7 m/s) a v treťom regulárnych 16,42 m (+0,5 m/s), čo znamenalo potvrdenie miernejšieho limitu SAZ (16,40 m) na augustové ME v Berlíne.

„Nechcem v žiadnom prípade tvrdiť, že ma Tomiho výkon prekvapil. Po návrate zo sústredenia na juhu Afriky cítil ešte únavu, no v posledných dňoch sa z nej dostal a podľa tréningových ukazovateľov som tušil, že môže skočiť ďaleko. Priznám sa, že v mysli mi už svietila sedemnástka. Nahlas som však radšej nič nevravel, lebo skákal prvý raz z plného rozbehu a uňho je vždy otáznik, ako to dopadne,“ vysvetľoval Radoslav Dubovský.

Tomáš Veszelka, štvrtý na lanských ME do 23 rokov v Bydgoszczi, v úvodnom ligovom kole neskákal z plného tréningu. „Trochu sme ladili, namodelovali sme si krátky predsúťažný rytmus,“ priznal tréner. „Na veľké podujatie však potrebujeme ladiť formu dva i tri týždne, čo nebol tento prípad.“

Úvodný košický skok 16,86 m, hoci bol rekordne dlhý, nebol podľa Radoslava Dubovského ešte zďaleka ideálny. „Ja na všetkom nájdem nejakú chybu…,“ skonštatoval s úsmevom. „Tomáš má rezervy najmä v prvom skoku, z rýchleho rozbehu ho ešte stopercentne nezvláda. V Košiciach to síce nebolo zlé, ale je čo naprávať a hneď po pretekoch som mu vysvetlil, kde urobil chyby. Druhý a tretí skok zvládol naozaj veľmi dobre, v treťom dosiahol odhadom šesť metrov až šesť dvadsať.“

Dvadsaťtricentimetrový posun absolútneho osobného maxima hneď v úvodných pretekoch sezóny jasne signalizuje, že Dubovský pripravil Veszelku na leto na špičkovej úrovni. Kľúčové sústredenie v juhoafrickom Potchefstroome od 8. marca do 16. apríla vyšlo odchovancovi atletiky v Lučenci – ako skonštatoval kouč – úplne fantasticky.

Radoslav Dubovský: „Zlepšil sa v silovej príprave, rýchlostne tiež napreduje, no pre nás sú najdôležitejšie odrazové testy. Robili sme ich trikrát a zakaždým sa zlepšil, čo je až na neuverenie. Už toto naznačovalo, že jeho výkonnosť pôjde opäť nahor. Sústredenie dopadlo na jednotku, vyhýbali sa mu aj vážnejšie zdravotné problémy. Jediné obmedzenie spôsobila narazená päta z pretekov v Potchefstroome. Poranil si ju na zle umiestnenej, vyvýšenej odrazovej doske. Napriek tomu odtrénoval všetko fantasticky. Čo nemohol urobiť odrazovou pravou nohou, kompenzoval ľavou. Aj preto odrazom z nej skočil v lige do diaľky solídnych 740 cm. Problém s pätou ho však sprevádza doteraz, no verím, že bolesť aj s pomocou fyzioterapeutov čoskoro pominie.“

Trojskok patrí medzi najťažšie atletické disciplíny. Kolená, členky, kĺby a šľachy neskutočne trpia, trojskokani preto neraz viac bojujú so zraneniami ako so súpermi. Tomáš Veszelka nie je výnimka. Vlani ho trápil členok, teraz zasa päta…

„Trojskok je veľmi náročný, nikdy dopredu neviete, čo sa stane. Preťaženia sú obrovské: stačí malinká technická chybička a človek si ublíži,“ upozorňoval Radoslav Dubovský. „Keď ku mne Tomáš pred štyrmi rokmi prišiel, povedal som mu: musíš prestať s tým, že si pri skákaní ubližuješ. Zranenie na pretekoch boli uňho dosť časté. Snažím sa ho preto naučiť techniku čo najprecíznejšie, aby sme riziko zranení minimalizovali. Toto je podľa mňa pre trojskokana najlepšia prevencia pred zraneniami. Myslím si, že sa nám to celkom dobre darí. Ak ho niečo zabolí, už v zárodku možného problému sa obraciame na fyzioterapeutov na Dukle.“

Pre Veszelku budú vrchol leta augustové ME. Ak by na Olympijskom štadióne v Berlíne zopakoval košický výkon, určite by nedopadol zle. V tohtoročných európskych tabuľkách, bez ohľadu na silu vetra, je momentálne štvrtý za dvoma Kubáncami súťažiacimi za Portugalsko (Pichardo 17,95 m) a Azerbajdžan (Copello 17,21 m) a Portugalčanom Évorom (17,01 m).

„Tomáš musí najprv prejsť kvalifikáciou – napríklad takým spôsobom, ako skákal na lige v Košiciach. Preto je dôležité, aby si ustálil výkonnosť. Musí ostať pri zemi, sústrediť sa na kvalifikáciu a nemyslieť si, že sa do finálovej dvanástky dostane s prstom v nose. Verím, že má na to, aby v Berlíne uspel,“ prízvukoval Veszelkov kouč.

Nádejný trojskokan, ktorého dlhé roky viedol v Lučenci Daniel Pauko, je šampionátový typ pretekára. Osobné i slovenské rekordy v rôznych vekových kategóriách prekonával v minulosti na vrcholných podujatiach, naposledy na ME 2017 do 23 rokov v Bydgoszczi, kde vo finále skočil 16,63 m a skončil štvrtý.

„To, čo stačilo napríklad na európskych šampionátoch do 23 rokov, na seniorskom v Berlíne nebude stačiť ani zďaleka. Áno, Tomáš sa na vrcholy vie výborne pripraviť, ale kým nebude skákať 17,50 m, musí predviesť kvalitný výkon už v kvalifikácii. Na tom budeme teraz pracovať a verte mi, jednoduché to určite nebude,“ pripomenul Radoslav Dubovský.

Ďalší štart má Veszelka naplánovaný 19. mája v Prahe v českej extralige, 29. mája by mal skákať na mítingu EA v lotyšskej Rige a na 16. jún mu nový manažér József Babinyecz vybavil štart na podujatí rovnakého štatútu vo francúzskom Marseille.

„Kde inde sa ešte predstaví, to bude závisieť od dvoch faktorov – v akom stave bude jeho päta, a aký výkon dosiahne. Prvoradé sú však majstrovstvá Európy, všetko podriadime príprave na tento šampionát,“ podotkol tréner.

GABRIEL BOGDÁNYI

KTO JE TOMÁŠ VESZELKA

Narodený: 9. 7. 1995 v Lučenci.

Klub: ŠK Dukla o. z. Dukla Banská Bystrica.

Tréner: Radoslav Dubovský (prvý tréner Daniel Pauko).

Osobné rekordy: trojskok – 16,63 m vonku (16. 7. 2017 Bydgoszcz), 16,86 m vonku s vetrom (8. 5. 2018 Košice), 16,40 m v hale (19. 2. 2017 Bratislava), diaľka – 771 cm vonku (11. 4. 2017 Potchefstroom), 734 cm v hale (22. 2. 2015 Bratislava).

Úspechy: 2011 – 9. vo finále trojskoku na MS do 17 rokov v Lille, 6. vo finále diaľky i trojskoku na EYOF v Trabzone, 2013 – 8. v trojskoku na MEJ v Rieti (v kvalifikácii zvíťazil v os. rekorde 15,91 m, zlepšil sa o 56 cm), 2014 –14. v trojskoku na MSJ v Eugene, 2015 – 5. v trojskoku na ME do 23 rokov v Tallinne, 22. v diaľke na HME v Prahe, 2017 – 13. v trojskoku na HME v Belehrade, 4. v trojskoku na ME do 23 rokov v Bydgoszczi, 11. v trojskoku na Svetovej univerziáde v Tchaj-peji.

Rekordy: vonku – slovenský rekordér v trojskoku v kategóriách dorastu (15,26 m) a do 23 rokov (16,63 m), v hale – slovenský rekordér v trojskoku v kategóriách dorastu (14,97 m) a do 23 rokov (16,40 m).

Texty k foto:

Takto si Tomáš Veszelka „zaletel“ vlani na ME do 23 rokov v Bydgoszczi po osobný rekord 16,63 m.

FOTO PAVOL UHRIN

Veszelkov kouč v banskobystrickej Dukle Radoslav Dubovský.

FOTO SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ

Na halových ME štartoval Veszelka už dvakrát – v Prahe 2015 a Belehrade 2017, odkiaľ je snímka – pod holým nebom ani raz, takže v Berlíne bude mať premiéru.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk