Kouč štafety na 4 x 400 m na halových MS 2022 v Belehrade Radoslav Ivan: „Čas pod 3:10 nie je nereálny cieľ”

Slovenská mužská štafeta štartovala na vrcholnom seniorskom podujatí v ére samostatnosti len jediný raz – na olympijských hrách v Sydney 2000. Štvorstovkárske kvarteto Holúbek, Lopuchovský, Vanderka, Š. Balošák skončilo svoju púť v rozbehoch. Po vyše dvoch dekádach sa štvrťkári predstavia na veľkom šampionáte opäť. SAZ využil fakt, že Svetová atletika na 4 x 400 m pre halové MS v Belehrade nestanovila účastnícky limit. Neustále sa zlepšujúci štvorstovkári sa ponúknutej šance chopili všetkými desiatimi a s prehľadom splnili zväzovú normu – priemer štvorice najlepších pod 48 sekúnd. Stiahli ho dokonca na 47,59, takže v belehradskej Štark aréne zasiahne v konkurencii 13 štafiet v nedeľu predpoludním do rozbehov aj slovenská štvorica.

„Už minuloročný halový priemer štyroch najlepších bol 47,87, čo naznačovalo, že splniť požiadavku zväzu by nemal byť problém. Otázka však znela skôr tak, že ktorí štyria dosiahnu najlepšie časy. Dostať sa do najlepšej štvorky bola asi najväčšia motivácia,“ vraví tréner Radoslav Ivan, ktorý je spolu s ďalším koučom Adriánom Pavelkom zodpovedný za prípravu slovenského štvrťkárskeho kvarteta.

Do Belehradu cestuje – pre istotu – až šesť pretekárov vrátane dvoch náhradníkov. Čo ak bude mať niekto nebodaj pozitívny covidový test, alebo sa nebodaj zraní? Niekto musí byť v zálohe.

Lídrom štafety je Ivanov osobný zverenec Šimon Bujna. V troch zo štyroch štartov v sezóne si zlepšil osobný rekord a posunul ho na hodnotu 47,17. Tabuľková dvojka je učiteľ telesnej a technickej výchovy zo ZŠ Budatínska v bratislavskej Petržalke Miroslav Marček, trojka a štvorka sú prekážkarskí špecialisti na 400 m Patrik DömötörMatej Baluch, päťka ešte stále len 17-ročný Franklin Henry a šiesty do partie je bývalý víťaz Svetovej univerziády na 400 m prekážok, skúsený Martin Kučera. Škoda, že pre študijné a tréningové povinnosti na Harvardovej univerzite nemohol do Belehradu cestovať Oliver Murcko. S ním by bolo slovenské kvarteto výrazne silnejšie.

Radoslav Ivan: „V halovej sezóne 2022 bol pre mňa asi najväčším prekvapením Miro Marček. Aj keď už v letnej sezóne naznačovali postupný rast, jeho halových 47,58 ma prekvapilo. Musím spomenúť i Paťa Dömötöra: má stabilnú formu a aj v bratislavskej hale Elán, ktorá pre svoje zákruty nie je pre štvorstovkárov výhodná, zabehol kvalitných 47,75. Ak pôjde v jeho prípade všetko, ako má, myslím si, že sa máme v lete na čo tešiť.“

Slovenskí štafetári sa na halové MS 2022 v Beleharde pripravujú v bratislavskej hale Elán. V rámci individuálnych tréningov si nacvičujú odovzdávky – v rôznych kombináciách.

„Zameriavame sa aj na to, že pri odovzdávkach môže dôjsť k tlačenici či neželaným kontaktom s inými, s čím musíme počítať. Na rôzne situácie budú musieť chalani pohotovo zareagovať,“ pripomína Radoslav Ivan. „Škoda, že Miro s nami dva tréningy pre pracovné povinnosti neabsolvoval, ale s prípravou aj prístupom chalanov som celkovo spokojný.“

Rozbehy na 4 x 400 m mužov sú na belehradskom šampionáte v Štark aréne na programe v nedeľu 20. marca o 11.35 h. Prihlásených je 13 štafiet, okrem slovenskej aj Rumunsko, USA, Poľsko, Belgicko, Veľká Británia, Česko, Holandsko, Španielsko, Švédsko, Nigéria, Írsko a Ekvádor. V akom zložení pobeží Slovensko?

„O zostave i poradí na úsekoch padne definitíva asi až v dejisku šampionátu. Už sme sa však o tom medzi sebou bavili a z týchto rozhovorov vyplynulo, že pravdepodobne navrhnem takúto zostavu aj poradie – Bujna, Dömötör, Baluch, Marček,“ odhaduje kouč Radoslav Ivan. Slovenská štvorica nemôže mať v silnej svetovej konkurencii veľké oči, ale rozhodne necestuje do Belehradu v porazaneckej nálade. „Myslím si, že dosiahnuť výkon pod 3:10 nie je nereálny cieľ. Z mojej analýzy výkonnosti členov ostatných štafiet a ich osobákov vyplýva, že by sme mohli predstihnúť tri štafety – Rumunsko, Ekvádor a možno aj Nigériu, čo by znamenalo 10. miesto. Každé lepšie umiestenie by bol veľký úspech,“ myslí si Radoslav Ivan.

SLOVENSKÁ ŠTAFETA NA 4 X 400 M V BELEHRADE

Šimon Bujna (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, tréner Radoslav Ivan, osobný rekord a výkon v roku 2022 47,17)

Miroslav Marček (Slávia STU Bratislava, tréner Adrián Pavelka, osobný rekord a výkon v roku 2022 47,58)

Patrik Dömötör (Slávia STU Bratislava, tréner Jozef Gál, osobný rekord a výkon v roku 2022 47,71)

Matej Baluch (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, tréneri Edmund a Igor Kováčovci, osobný rekord a výkon v roku 2022 48,04)

Franklin Henry (AŠK Slávia Trnava, tréner Lukáš Kotala, osobný rekord a výkon v roku 2022 48,46)

Martin Kučera (BK HNTN Bratislava, tréner Radoslav Ivan, osobný rekord 47,53 a výkon v roku 2022 48,70)

Text k foto:

Na prvej snímke (zľava) Martin Kučera, Šimon Bujna, Franklin Henry, Matej Baluch a Patrik Dömötör na tréningu v bratislavskej hale Elán, na druhej kouč Radoslav Ivan so Šimonom Bujnom a na tretej ďalší tréner Adrián Pavelka (vpravo) s Miroslavom Marčekom.

FOTO ARCHÍV SAZ (ri/ap)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk