V Košiciach úvod Vrhačskej Tour 2021, Lomnický v sobotu v Eugene, chodci ešte zabojujú o ME tímov a ligové body

■ KOŠICE: V Košiciach na štadióne TU si v sobotu 24. 4. od 14.00 h otestujú svoju formu najlepší slovenskí vrhači na mítingu „Vrhačská Tour 2021“. Súťažiť by sa malo vo všetkých štyroch disciplínach (guľa, disk, kladivo, oštep) v kategóriách dorastu, juniorov aj dospelých. „Čakáme ešte na povolenie od rektora Technickej univerzity v Košiciach, ktorej štadión patrí,“ podotkol šéftréner sekcie vrhov a hodov SAZ Pavel Pankuch. Štartovať by mali šiesti zo sedmičky nominovaných na jubilejný 20. ročník Európskeho pohára vo vrhoch v Splite 8. a 9. mája – guliarka Natália Váleková, guliar Adrián Baran, diskár Samuel Kováč a oštepárske trio Jakub Kubinec, Patrik Michalec, Maximilán Slezák. Chýba len kladivárka Veronika Kaňuchová, ktorá bude mať tohtoročnú súťažnú premiéru až priamo v Splite.

„Termín sme zvolili zámerne v závere apríla, aby si naši reprezentanti nominovaní na EP v Splite mali šancu pred podujatím zasúťažiť. Jednotlivé podujatia vrhačského turné sa budeme snažiť organizovať na štadiónoch s dobrým vrhačským zázemím. Takých nie je veľa a situáciu komplikuje fakt, že sa rekonštruujú štadióny v Banskej Bystrici, Dubnici a Bratislave,“ dodal Pavel Pankuch. Aj preto by sa ďalšie podujatia Vrhačskej Tour 2021 mali uskutočniť asi až na jeseň, keď by už mali byť k dispozícii banskobystrický a dubnický atletický stánok.

„Veríme, že v budúcnosti budeme vedieť zrealizovať preteky aj v Nitre, kde majú vrhači ideálne prostredie a vrhačské preteky aj tradíciu. Podľa prihlášok na košický míting sa zdá, že o seriál bude záujem. Verím, že tento projekt osloví väčšinu vrhačov a bude úspešný,“ nádejal sa zväzový šéftréner pre vrhy a hody, bývalý výborný guliar.

Okrem spomenutých účastníkov splitského EP 2021 by sa v sobotu v Košiciach mali predstaviť i ďalší poprední slovenskí vrhači ako Jaroslav Greguš, Ondrej Bartoň, Andrea Feďová či Karolína Hamráková plus viacerí nádejní mládežníci.

Pavel Pankuch vysvetlil aj pozadie vzniku Vrhačskej Tour 2021: „Vlani v lete sme debatovali s našou výbornou kladivárkou Maťou Hrašnovou a zhodli sme sa, že by bolo fajn vymyslieť nejaký vrhačský seriál, aby mali najmä dospelí a juniori viac pretekov, čím by získali vac možností plniť limity na vrcholné podujatia. Takto vznikla Vrhačská Tour 2021 s tromi podujatiami plus slovenskými šampionátmi, ktorá dáva šancu mládeži súťažiť spoločne s dospelými a ponúka priestor na výmenu skúseností či osvojenie si správnej techniky.“

V premiérovom – skúšobnom – ročníku „Tour“ mali pôvodne súťažiť len juniori a dospelí, aby sa vychytali rôzne „muchy“, ale vzhľadom na zložitú situáciu ovplyvnenú koronavírusom dostali šancu napokon i dorastenci.

„S trénerom Jožkom Páričkom, Maťou Hrašnovu a jej trénerom Rudom Lukáčom sme, verím,  vytvorili objektívny kľúč na vyhodnotenie kvality. Výkony budeme na konci roka prepočítavať na ich percentuálnu hodnotu v pomere k najlepšiemu svetovému výkonu v danom rokz v každej vekovej kategórii a v každej disciplíne. V celkovom hodnotení  turné držiteľov piatich najlepších výkonov v mužských aj ženských kategóriách odmeníme finančným príspevkom určeným na ďalšiu športovú prípravu,“ objasnil Pankuch systém hodnotenia v novom seriáli.

■ EUGENE: Piaty kladivár z OH 2016 v Riu de Janeiro Marcel Lomnický vstúpi do olympijskej sezóny v sobotu v americkom Eugene na mítingu USATF Grand Prix so zlatým štatútom seriálu World Athletics Continental Tour. „Štart mi potvrdili, mám pripravené letenky, hotel, auto. Idem na to!“ – odkázal Lomnický zo sústredenia v kalifornskom Chula Vista, kde sa od 22. februára pripravuje pod vedením kouča Libora Charfreitaga.

Tridsaťtriročný Lomnický by v Eugene rád splnil olympijský limit 77,50 m. V kvalifikačnom rebríčku na tokijské hry je momentálne na 28. mieste (limit splnili 17), na olympiáde bude hádzať 32 kladivárov. Najlepší slovenský kladivár mal potom absolvovať aj ďalšie dve súťaže v zámorí – 2. 5. v Chula Vista a 9. 5. na mítingu USATF Golden Games vo Walnute. „Či budem štartovať aj 2. mája, to závisí od výsledku v Eugene, no a 9. mája nehádžem, pretože organizátori na poslednú chvíľu zrušili mužské kladivo…,“ povzdychol si Marcel Lomnický.

Lomnického súperi v Eugene: Sean Donnelly (USA), Rudy Winkler (USA), Alex Young (USA), Brock Eager (USA), Michael Shanahan (USA), Conor McCullough (USA), Denzel Comenentia (Hol.), Daniel Haugh (USA), Morgan Shigo (USA).

■ BANSKÁ BYSTRICA: Slovenskí chodci budú mať v piatok 23. 4. popoludní na novom tréningovom štadióne VŠC Dukla na Štiavničkách poslednú šancu zabojovať o miesto v tíme pre ME družstiev v Poděbradoch (16. 5.). Limity majú zatiaľ splnené z mužov Matej Tóth, Michal Morvay (obaja 20 a 50 km), Miroslav Úradník (20 km), zo žien Mária Katerinka Czaková, Hana Burzalová, Ema Hačundová, na 10 km juniori Jakub Bátovský, Patrik Nemčok, Adam Nosáľ, juniorky Alžbeta Ragasová, Karin Devaldová, Terézia Kurucová, Stanislava Hakulinová, Paulína Avenová.

Ibaže podľa špeciálneho pravidla, ktoré tentoraz Európska atletika (EA) výnimočne zaviedla pre poděbradské podujatie, v juniorských kategóriách môžu štartovať len chodci, ktorí k 6. 5. 2021 dovŕšili 18 rokov. V praxi to znamená, že z osmičky slovenských juniorov budú môcť ísť na tímové ME len Ragasová s Hakulinovou…

O miestenku na ME družstiev sa bude v piatok uchádzať Dominik Černý, ktorý pôjde na banskobystrickom ovále dvadsiatku od 15.00 h. Limit je 1:28:00 h. Piatkové hlavné preteky na 5000 m so začiatkom o 16.00 h (štartujú napríklad Úradník, Morvay, Katerinka Czaková) sa počítajú do bodovania družstiev v 1. kole atletickej ligy 2021.

Text k foto:

Na snímkach postupne Marcel Lomnický, Maximilián Slezák, Samuel Kováč a Dominik Černý.

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk